Cornel Dinu, val de ironii după Chindia – Dinamo 0-2: „Lasă impresia că îi e silă de fotbal! Seamănă cu un Othello care trădează fotbalul”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 2.04.2022, 8:30

Cornel Dinu, val de ironii

SportPictures / Cosmin Iftode via Hepta

Cornel Dinu a lansat un val de ironii, după ce Dinamo a învins Chindia Târgoviște în deplasare, scor 2-0. „Procurorul” i-a luat la țintă atât pe jucătorii Chindiei, cât și pe cei de la Dinamo.

„E adevărat, într-o partidă în care ambele echipe parcă nu au avut atacanţi, mă refer la Sila, care practic lasă impresia că îi este silă de fotbal, şi Chunchukov, care, de fapt, e mai mult o încurcare de nume slave decât de reuşită fotbalistică. Cred totuşi că, deşi Chindia paradoxal este mai bine organizată din punct de vedere al administraţiei, acum lucrul acesta nu a contat în teren şi s-a impus echipa cu mari probleme din acest punct de vedere…

Cornel Dinu: „Irobiso seamănă cu un Othello care trădează fotbalul”

Practic, nici Dinamo nu a avut o prezenţă în atac, mă refer la Irobiso, care semănă cu un Othello care el trădează fotbalul, iar Morar are alură de muschetar, dar fără sabie, reuşind totuşi să dobândească una atunci când a marcat, în minutul 66, printre stoperii gură-cască ai Chindiei„, a spus Dinu la fanatik.ro.

Chindia – Dinamo 0-2. Prima victorie în deplasare a alb-roșiilor

„Câinii” lui Dusan Uhrin au câștigat primul meci în deplasare în actuala stagiune. Vlad Morar și Christian Irobiso au marcat golurile dinamoviștilor.

Chindia a atacat mai mult în prima repriză și a fost periculoasă la actiunile lui Șerban, care l-a pus la grea încercare pe Eșanu cu șuturile sale de la distanță.

După pauză, Paul Iacob a ratat o dublă-ocazie uriașă. Mai întâi, fundașul lui Săndoi a reluat cu capul direct în Eșanu din 6 metri, apoi a reluat balonul peste poartă, după ce portarul dinamovist a respins în față.

La faza imediat următoare, Andrei Chivulete i-a refuzat un penalty lui Dinamo, după un henț comis de Tiberiu Căpușă în propriul careu. Fundașul Chindiei a blocat cu mâna un șut de la distanță a lui Răzvan Grădinaru. Degeaba s-au plâns însă dinamoviștii. Chivulete și asistenții săi nu au văzut nimic.

Până la urmă, Dinamo a deblocat tabela în minutul 66, prin Vlad Morar, care a luat „la mână” trei adversari și a finalizat acțiunea cu un șut pe jos, la colțul lung. Christian Irobiso a dublat avantajul „câinilor”, în minutul 81, după ce a reluat în plasă o centrare a lui Steliano Filip.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

10:18 NEWS ALERTPerechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” 9:51 VIDEOSamara şi Dragoman au pierdut cu Chen Meng şi Wang Manyu la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au pierdut şi ei 9:39 Kyren Wilson s-a prăbuşit emoţional după ce a devenit campion mondial: „Părinţii mei și-au pus casa ipotecă pentru mine” 9:09 FotoCât de frumoasă este sora lui Alexandru Chipciu. Bianca întoarce toate privirile şi are o relaţie strânsă cu fratele ei 9:08 Oleksandr Pielieshenko a murit pe frontul din Ucraina! Halterofilul participase la Jocurile Olimpice de la Rio 8:56 Arabii nu i-au dat nicio şansă lui Gigi Becali! Transferul anunţat. Jucătorul, surprins pe aeroport 8:32 „Nu e plăcut că toată lumea te înjură!” Alexandru Băluţă a reacţionat după ce a fost huiduit de tot stadionul la Craiova 8:17 Ce a putut spune Gigi Becali despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid. Declaraţii incredibile ale patronului de la FCSB 0:36 FotoKyren Wilson a câştigat Campionatul Mondial de snooker! L-a învins pe Jak Jones în finala de la Crucible Vezi toate știrile