Poli Timișoara – Rapid 2-0 | „Era greu de crezut!” Bănățenii, uluiți de victoria fabuloasă din Cupa României. De ce se tem după calificarea în sferturi

Publicat: 28.10.2021, 23:26

Poli Timișoara - Rapid 2-0

Hepta

Antrenorul celor de la Poli Timișoara, Nicolae Croitoru, a recunoscut că nu se aștepta niciodată la un astfel de rezultat împotriva Rapidului. Cu toate că bănățenii s-au calificat în „sferturile” Cupei României, Croitoru e îngrijorat că acest meci i-a solicitat prea mult pe elevii săi.

Bănățenii, uluiți de victoria fabuloasă din Cupa României

Venim după o serie de meciuri mai puțin reușite. Victoria de astăzi ne asigură moral pentru ceea ce urmează. Sigur că, după meciul cu Ripensia, era greu de crezut că putem să reușim un rezultat atât de bun. Asta ne dă speranță, avem mare nevoie de puncte în campionat.

Suntem și îngrijorați pentru că jocul de azi va lăsa urme. Nu avem mult timp de recuperare și jucăm duminică cu Dej. Mizez pe atitudinea lor și pe dorința lor de a obține rezultate pozitive”, a spus Nicolae Croitoru, la finalul meciului Poli Timișoara – Rapid 2-0.

Poli Timișoara – Rapid 2-0

Formaţia Politehnica Timişoara s-a calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Cupei României, trecând în optimi de FC Rapid, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Gerbi ’20 şi Ursu ’70.

În sferturile de finală mai sunt calificate echipele ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, Universitatea Craiova, FC Buzău şi Sepsi.

În ceea ce priveşte meciul FC Voluntari – FCSB, clubul oaspete a informat Departamentul Competiţii al Federaţiei Române de Fotbal că se află în imposibilitatea de a se prezenta la joc, motiv pentru care partida nu se dispută. Cazul va fi judecat la Comisia de Disciplină a FRF.

Meciurile din „optimile” Cupei României

FCSB – FC Voluntari (meci decis la „masa verde”)
Gaz Metan – Chindia Târgovişte 0-1
Dinamo – FC Argeș 1-2
Minaur Baia Mare – Universitatea Craiova 0-4
FC U Craiova 1948 – Sepsi 0-1
ACSO Filiaşi – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d.)
Politehnica Timişoara – Rapid 2-0
Dunărea Călăraşi – AS FC Buzău 3-0

2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa
2
20:53
Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!”
2
20:52
Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea”
2
20:20
Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN
2
20:18
Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa