Ianis Hagi, ratare uluitoare în Alaves – Osasuna. Fiul „Regelui” nu a reușit să înscrie singur cu portarul

De Alex Ioniță
Publicat: 1.10.2023, 19:23

Ianis Hagi, ratare uluitoare în Alaves - Osasuna

Ianis Hagi, în tricoul lui Alaves / Profimediaimages

Ianis Hagi, ratare uluitoare în Alaves – Osasuna. Mijlocașul echipei naționale își putea duce echipa în avantaj, dar nu a reușit să înscrie dintr-o poziție ideală.

La meciul cu Osasuna, Alaves a avut un jucător eliminat în minutul 49. Imediat după acest moment, Ianis Hagi a avut o ocazie uluitoare, după ce a primit o pasă excelentă.

Ianis Hagi, ratare uluitoare în Alaves – Osasuna. Mijlocașul, schimbat la scurt timp după ocazie

În minutul 50 al meciului dintre Alaves și Osasuna, la scorul de 1-0 în favoarea oaspeților, Ianis Hagi a avut o ocazie imensă de a restabili egalitatea.

Kike Garcia a avut o cursă excelentă în lateralul terenului, iar apoi, odată întrat în careu, i-a pasat lui Ianis Hagi, care era în interiorul acestuia, 1-1 cu portarul oaspeților.

Totuși, Herrera a ieșit excelent de pe linia porții și a respins balonul trimis de către jucătorul echipei naționale. (INTRĂ AICI PENTRU A VEDEA RATAREA ULUITOARE A LUI IANIS HAGI).

După această ocazie imensă, antrenorul lui Alaves, Luis Garcia Plaza l-a scos din teren pe Ianis Hagi. Acesta a fost înlocuit de către Carlos Benavidez, în minutul 55 al partidei.

În urma prestației din partida care a contat pentru etapa 8-a a noului sezon din La Liga, jucătorul a primit nota  7,2, din partea celor de la sofascore.ro. Chiar dacă nu a fost decisiv pentru echipa la care Rangers l-a împrumutat în vară, fiul lui Gică Hagi a avut un joc solid și nu a comis alte greșeli în teren.

Fanii lui Alaves au reacționat după ratarea lui Ianis, dar, surprinzător, nu l-au criticat pe mijlocaș:

„Îmi doresc foarte mult ca Ianis Hagi să reușească, este atât de talentat!”, a fost reacția unui fan, postată pe Twitter.

De asemenea, și alți oameni și-au exprimat părerea despre evoluția lui Ianis:

„Ianis Hagi devine medicament”, ”Ianis Hagi este unul dintre tinerii jucători versatili. Și-ar putea relansa cariera la Alaves”, au notat alți fani.

Adevăratul motiv pentru care Ianis Hagi a plecat de la Rangers

Scoţienii au analizat în detaiu plecarea lui Ianis Hagi de la Rangers, şi au ajuns la concluzia că internaţionalul român nu a mai fost mulţumit de statutul său de la formaţia de pe Ibrox.

La meciul de Cupă, dintre Rangers şi Morton, Michael Beale a mizat pe jucătorii care au prins mai puţine minute, însă chiar şi aşa, Ianis Hagi a început partida ca rezervă, şi a fost trimis în teren în minutul 57.

Presa din Scoţia notează că în meciul respectiv s-ar fi produs „ruptura”, iar Ianis Hagi a răbufnit, ca urmare a faptului că nu prinde suficiente minute la Rangers.

„Un astfel de nume care s-a hotărât să plece de pe Ibrox este românul Ianis Hagi, care a fost împrumutat la Alaves în La Liga, după ce aripa și-a vărsat frustrările în privința timpului de joc puțin pe care l-a avut sub comanda lui Michael Beale, în urma unei confruntări din Cupa Ligii cu Morton.

Hagi a urmărit cum londonezul i-a trimis în teren pe Abdallah Sima, Sam Lammers și Cyriel Dessers în compartimentul ofensiv. Dar se pare că jucătorul de 24 de ani nu are tocmai o perioadă benefică nici după ce a debutat împotriva lui Athletic Bilbao”, au notat scoţienii de la Daily Record.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

15:01 Ovidiu Popescu, prima reacţie după ce a plecat de la FCSB: „Visul mi s-a îndeplinit” 14:34 Lovitura uriaşă dată de Neluţu Varga şi Dan Petrescu la CFR Cluj: „Am făcut primul transfer și este unul formidabil” 14:29 Sorana Cîrstea, învinsă în primul tur de la Strasbourg 13:52 Formula 1, lider de audienţă cu Marele Premiu de la Imola. MP al Principatului Monaco, duminică, 15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY 13:39 FotoMilionară celebră, acuzată că a furat mobilă şi mai multe covoare persane. Femeia de 32 de ani este căutată şi de Fisc 12:48 EXCLUSIVAryna Sabalenka, primul nume uriaş din circuit care vorbeşte despre situaţia Simonei Halep! Mesaj special pentru Simona 12:37 FotoCât de frumoasă şi ce studii are unica fiică a lui Sabin Ilie. Melissa întoarce toate privirile 12:17 NEWS ALERTOvidiu Popescu a plecat de la FCSB! Anunţul oficial al campioanei 12:00 „Am avut nopţi nedormite!” Sacrificiul uriaş făcut de Răzvan Lucescu pentru titlul istoric cu PAOK Salonic: „Era o dramă!” 11:28 FCSB ar putea avea un duel de foc cu PAOK Salonic în preliminariile Ligii Campionilor! În ce tur se pot întâlni Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase