Real Madrid a ratat şansa să egaleze recordul istoric al Barcelonei, după eşecul umilitor din El Clasico

De Dan Roșu
Publicat: 26.10.2024, 23:53

Real Madrid a ratat şansa să egaleze recordul istoric al Barcelonei

Robert Lewandowski, în timpul meciului Real Madrid - Barcelona 0-4 - Profimedia Images

Real Madrid a ratat ocazia să egaleze recordul uriaş al Barcelonei, după ce a fost învinsă în El Clasico chiar de rivala istorică, cu un umilitor 4-0. „Galacticii” aveau 42 de meciuri fără înfrângere în La Liga şi erau la un pas de performanţa istorică a catalanilor.

Înainte de eşecul cu Barcelona, de pe Santiago Bernebeu, ultimul meci pierdut de echipa lui Carlo Ancelotti fusese pe 24 septembrie 2023, 1-3 pe terenul altei rivale, Atletico Madrid. De atunci, los blancos înregistraseră 31 de victorii şi 11 egaluri.

Astfel, Real avea nevoie de un singur egal pentru a ajunge la borna 43 de meciuri fără eşec. Nu a fost cazul şi galacticii au rămas la şase puncte în faţa rivalei Barcelona, după 11 etape disputate în La Liga.

Performanţa Barcelonei a venit în perioada aprilie 2017 – mai 2018, când catalanii conduşi de Ernesto Valverde înregistrau 34 de victorii şi 9 egaluri (golaveraj 122-33). Totul se termina după un 4-5 pe terenul lui Levante.

Robert Lewandowski, „dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid – Barcelona

Robert Lewandowski a marcat o „dublă” în doar 2 minute, în Real Madrid – Barcelona! Starul din atacul echipei antrenate de Hansi Flick a făcut spectacol total, în repriza a 2-a.

După o primă repriză încheiată cu scorul de 0-0, Robert Lewandowski s-a deslănțuit. A avut nevoie de doar 2 minute pentru a duce scorul la 2-0, în favoarea echipei sale.

Robert Lewandowski a dat prima lovitură în minutul 54 al partidei de pe „Santiago Bernabeu”. Polonezul a primit o minge lungă de la Marc Casado și a trimis o „torpilă” în poarta apărată de Lunin. Portarul lui Carlo Ancelotti nu a avut nicio șansă la această execuție.

Atacantul Barcelonei a reușit „dubla” în minutul 56, atunci când a ajuns la capătul unei pase lobate, trimise de Balde. Lewandowski a lovit mingea cu capul, iar aceasta s-a oprit în colțul drept al porții apărate de Lunin.

• Marele Premiu al Braziliei e live în AntenaPLAY, în perioada 1-3 noiembrie
  • Lamia - PAOK, meci din etapa a 10-a din Superliga Greciei, e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:30
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

9:53

Simona Halep – Yue Yuan LIVE TEXT (11:00). Fostul lider mondial revine la Hong Kong

9:37

Sainz învinge, Max și Lando continuă duelul! Analiza lui Adrian Georgescu după Marele Premiu al Mexicului

9:15

Dejan Lovren a sărit în apărarea lui Răzvan Lucescu după PAOK – Heraklion 1-2: „Nu e vina lui. E ceva ce putem repara”

8:43

Transfer senzaţional la Rapid? Anunţul făcut de Marius Şumudică despre atacantul de 4 milioane de euro

8:40

Basarab Panduru nu a mai rezistat şi l-a pus la zid pe Darius Olaru după FCSB – Rapid 0-0: „Trebuie să îl tolerăm aşa întruna?”

8:33

Dumitru Dragomir a criticat jucătorii Rapidului după derby: „Ăla e leneş, sau e nepregătit. Să slăbească”

1 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 2 Decizia lui Ivan Savvidis în privinţa lui Răzvan Lucescu, după ce antrenorul român a fost scos cu bodyguarzii de pe teren!s 3 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s 4 VIDEOCarlos Sainz va pleca din pole position în Marele Premiu al Mexicului! Tur perfect pentru pilotul Ferrari în calificăris 5 FotoDiana Şucu, lux şi opulenţă pe stadionul din Giuleşti. Soţia milionarului Dan Şucu şi-a etalat bijuteriile de sute de mii de euros 6 Reacţia oficială a Farului după ce s-a scris că Gică Hagi şi Gică Popescu s-au certat şi sunt aproape de ruptura definitivă!s