Alexandru Ioniţă şi Alexandru Albu, primele explicaţii după FCSB – Rapid 3-1: „Poate aveam nevoie de această înfrângere” / „Ne-am bătut singuri”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 6.11.2022, 23:26
Actualizat: 8.11.2022, 21:00

Alexandru Ioniţă şi Alexandru Albu

Alexandru Ioniţă şi Alexandru Albu, primele explicaţii după FCSB - Rapid 3-1

Alexandru Albu, în timpul meciului FCSB - Rapid / Hepta

FCSB a învins-o cu 3-1 pe Rapid, în derby-ul din etapa a 17-a a Ligii 1. Roş-albaştrii conduceau la scor de neprezentare după mai puţin de o oră. Alexandru Ioniţă şi Alexandru Albu au venit cu primele explicaţii.

Meciul de pe Arena Naţională a început cu patru minute întârziere din cauza torţelor şi petardelor aruncate pe teren de ultraşii FCSB. Jucătorii antrenaţi de Mihai Pintilii, după plecarea lui Nicolae Dică, au obţinut a cincea victorie în ultimele şase etape.

Alexandru Ioniţă şi Alexandru Albu, primele explicaţii după FCSB – Rapid 3-1

Am început bine meciul, am dat şi acel gol, din păcate a fost ofsaid. Apoi am avut două greşeli, în a doua repriză am fost peste adversar. Dar asta este. Au fost nişte greşi clare, trebuie să luăm ca pe un duş rece. Trebuie să ridicăm capul din pământ.

O să analizăm, am început bine meciul, ne-am bătut prin greşelile noastre, ne-am bătut singuri. Este un duş rece. Trebuie să analizăm şi să mergem la luptă.

N-am apucat să vorbim pentru că nici n-am intrat bine în vestiar. În a doua repriză am fost peste ei, am reuşit să înscriem, dar atât„, a declarat Alexandru Albu la digisport.ro.

Un meci slab făcut din partea noastră, din păcate. Trebuie să analizăm mâine ce am făcut greşit, pentru că vine meciul din Cupă cu Farul, după cel la fel de important cu Craiova. Poate aveam nevoie de această înfrângere ca să ne trezim puţin şi să jucăm mai bine în meciurile viitoare. Ne-am dorit foarte mult să câştigăm, îmi pare rău pentru cele trei puncte. Trebuie să acceptăm înfrângerea şi să ridicăm capul pentru că nu am fost noi şi să câştigăm următoarele meciuri.

Suntem o echipă, trebuie să ne susţinem şi să dăm totul pe teren unul pentru celălalt„, a spus şi Alexandru Ioniţă.

Andrei Cordea (14), Andrea Compagno (29) şi Octavian Popescu (57) au marcat golurile victoriei lui FCSB în derby-ul cu Rapid. Pentru Rapid a marcat Dugandzic din penalty, în minutul 76. Peste 30 de mii de spectatori au asistat la derby-ul de pe Arena Naţională.

FCSB s-a apropiat la 3 puncte de Petrolul, echipă ce se află pe locul 6. De cealaltă parte, Rapuid rămâne pe locul 2, dar diferenţa faţă de liderul Farul s-a mărit la 8 puncte.

FCSB are şi două meciuri mai puţin disputate, restanţele cu Botoşani şi CFR Cluj. Etapa viitoare, roş-albaştrii joacă pe terenul lui FC U Craiova 1948, iar Rapid are derby acasă cu Universitatea Craiova.

Junior Morais a văzut direct cartonaş roşu! Gest incredibil făcut în FCSB – Rapid

Junior Morais a văzut direct cartonaş roşu în derby-ul FCSB – Rapid, din etapa a 17-a a Ligii 1. Fundaşul brazilian a făcut un gest incredibil şi a fost eliminat în minutul 69 al meciului de pe Arena Naţională.

Fundaşul stânga al lui Adi Mutu a cedat nervos în momentul în care marea rivală conducea cu 3-0. Aflat în dreptul băncilor de rezerve, Morais l-a pălmuit pe Andrei Cordea.

Morais a fost contrat de Cordea şi a dat o pasă înapoi. Sud-americanul a răbufnit şi l-a lovit pe adversarul său de la FCSB. Gestul său a fost văzut de Sebastian Colţescu, care a intervenit şi a băgat mâna în buzunar pentru a-l avertiza pe fotbalistul Rapidului.

Junior Morais primise „galben” cu două minute înainte şi nici nu a mai stat să vadă culoarea cartonaşului. Colţescu i-a acordat direct cartonaş roşu, moment în care fundaşul de 36 de ani era în drum spre vestiare.

Morais primise un singur cartonaş galben în această ediţie de campionat şi a fost unul dintre remarcaţii echipei din Giuleşti. Sezonul trecut fusese avertizat de 11 ori!

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Dan Șucu, anunț bombă: „Îl dorim pe Mircea Lucescu manager general! Lucrăm la asta!”
  • Care va fi finala UEFA Champions League?

20:00 VIDEOAbbi Pulling a dominat F1 Academy de la Miami! Victorii în ambele curse, live în AntenaPLAY 19:24 Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă după ce au făcut spectacol la Parma! Italienii au fost impresionați de români 19:07 „Nu m-am bucurat la goluri, îmi vine să plâng” Un jucător de la Petrolul a cedat, după ce s-a salvat matematic de la retrogradare 19:00 VIDEOEliza Samara – Chen Xingtong a fost live, în AntenaPLAY. Românca a fost eliminată de la Saudi Smash 2024 18:50 „Ce întrebare stupidă îmi pui!” Dorinel Munteanu s-a enervat la interviu după Petrolul – Oțelul 2-1! 18:28 FotoUnica fiică a lui Ion Țiriac și-a petrecut Paștele la conacul de 5,5 milioane de euro al tatălui său! Cine a însoțit-o 18:11 VIDEOParma – Cremonese 1-1 și Palermo – Ascoli 2-2 au fost în AntenaPLAY! Man și Mihăilă, spectacol total în Serie B 18:05 „Mihai Pintilii, antrenor cu acte în regulă la FCSB?” Mihai Stoica a făcut anunțul! Ce se întâmplă cu Elias Charalambous 17:41 Cole Palmer, cifre impresionante la Chelsea! La doar 21 de ani, a intrat în istoria Premier League 17:38 VIDEOValentin Mihăilă, gol după o cursă fabuloasă a lui Dennis Man în Parma – Cremonese! Românii fac spectacol total în Serie B Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi