Andrea Mandorlini şi Mario Camora răsuflă uşuraţi, după Voluntari – CFR Cluj 1-4: „A fost un meci foarte greu!”

De Viviana Moraru
Publicat: 2.09.2023, 21:33

Andrea Mandorlini şi Mario Camora

Andrea Mandorlini şi Mario Camora/ Profimedia

Andrea Mandorlini şi Mario Camora răsuflă uşuraţi, după Voluntari – CFR Cluj 1-4. Antrenorul clujenilor s-a declarat bucuros de rezultatul obţinut de echipa sa, mărturisind că victoria este una meritată, chiar dacă ilfovenii au deschis scorul.

CFR Cluj a urcat provizoriu pe primul loc în Liga 1, după victoria de la Voluntari. Clujenii au obţinut al treilea succes consecutiv în Liga 1.

Andrea Mandorlini a declarat că echipa sa şi-a construit numeroase ocazii în primele 15 minute, însă Voluntari a reuşit să deschidă scorul prin Andrei Dumiter. Antrenorul clujenilor a mai spus că echipa sa a revenit perfect şi au obţinut meritat cele trei puncte.

„A fost un meci ciudat, am avut multe ocazii în primele 15 minute. Voluntari a reuşit să marcheze. Dar am revenit, am fost periculoşi, am reuşit să marcăm iar rezultatul cred că este meritat”, a declarat Andrea Mandorlini, pentru digisport.ro.

Şi Mario Camora a oferit primele declaraţii, după victoria înregistrată de CFR Cluj în duelul cu Voluntari. Căpitanul clujenilor a dezvăluit că în ciuda scorului categoric, meciul a fost unul foarte dificil, motiv pentru care s-a declarat bucuros de victoria obţinută.

„A fost un meci foarte greu pentru noi. Am început bine, am avut două-trei ocazii. A venit golul primit foarte uşor şi am reuşit să dăm două goluri. Asta a fost secretul că am reuşit să revenim în a doua echipă. Încercăm să ne apărăm cât mai bine. Trebuie să lucrăm, avem 3-4 luni de muncă. Am schimbat sistemul, încercăm să ne adaptăm cât mai bine”, a spus Mario Camora după FC Voluntari – CFR Cluj 1-4.

Voluntari – CFR Cluj 1-4! A treia victorie consecutivă pentru clujeni

CFR Cluj a învins sâmbătă, în deplasare, scor 4-1, formaţia FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a opta din Liga 1. Clujenii sunt noii lideri ai clasamentului, cu 16 puncte.

Gazdele au deschis scorul în minutul 27, când Dumiter a profitat de o fază creată de Boboc şi l-a învins pe portarul clujenilor, Răzvan Sava. Ilfovenii au continuat atacurile şi Sigurjonsson a trimis în bară, în minutul 32.
Oaspeţii au egalat în minutul 42, când Otele a înscris din pasa lui Muhar.

În minutul 45+1 a marcat şi Muhar, cu un şut din careu, şi CFR a intrat în avantaj la pauză, scor 2-1. Tot Muhar a dus scorul la 3-1 în minutul 57, la o respingere greşită a lui Matricardi, iar nou intratul Juricic a închis tabela în minutul 90+1 chiar la debutul în Liga 1.

Clujenii câştigă duelul de la Voluntari, trecând pe primul loc al clasamentului, cu 16 puncte, cel puţin până la finalul meciului dintre FCSB şi Universitatea Craiova.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta