„Arbitraj penibil!” Amzăr a dat de pământ cu arbitrajul lui Feşnic, după Dinamo – Petrolul 1-1: „Mai bine ne arbitrăm singuri!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 1.04.2024, 23:32

Costin Ionuţ Amzăr a dat de pământ cu arbitrajul lui Horaţiu Feşnic

Costin Ionuţ Amzăr şi Musi / Hepta

Costin Ionuț Amzăr a dat de pământ cu arbitrajul lui Horaţiu Feşnic, după Dinamo – Petrolul 1-1. Fundaşul stânga de 20 de ani a avut un discurs de o duritate maximă la finalul partidei de pe stadionul „Arcul de Triumf”.

Amzăr a fost în mijlocul fazei care a dus la penalty-ul acordat de „centralul” partidei, în minutul 90+12. Totul după un duel cu Musi. Faza a fost analizată minute în şir în cabina VAR.

Amzăr a dat de pământ cu arbitrajul lui Feşnic, după Dinamo – Petrolul 1-1

Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional la finalul meciului şi a acuzat arbitrajul. A precizat că nu a faultat.

Nu a fost penalty niciodată. Am făcut un meci bun, de la un capăt la altul, mai puțin finalul.

În această seară vreau să vorbesc de arbitraj, care a fost penibil. A stat 10 minute. Să ne lase pe noi, să nu mai vină la meci, să ne arbitrăm singuri, că e mai bine.

A venit mingea din centrare, controla Musi mingea, aveam mâinile puse pe el, el a vrut să tragă la poartă, dar eu am tras mâinile de pe el. De asta zic, să ne lase să ne arbitrăm singuri.

A fost un meci mai greu că nu am avut fanii cu noi. Mai sunt meciuri. Suntem aproape în clasament unii de alții. Luăm meci cu meci. Așteptăm să treacă suspendarea”, a declarat Costin Ionuț Amzăr, pentru digisport.ro.

Coechipierul său, Dennis Politic, s-a ferit să pună rezultatul pe seama arbitrajului lui Horaţiu Feşnic.

Mă bucur că sunt sănătos, am revenit bine, dar din păcate nu am reuşit să câştigăm. În primele 60 de minute am arătat bine. Ce mă îngrijorează e că în ultimele 30 de minute stăm cam jos şi pun presiune pe noi.

Nu ştiu exact motivul pentru care ne retragem în ultimele 30 de minute. Nu a fost numai meciul ăsta. În ultimele meciuri am cam stat cu emoţii.

Cu emoţii, chiar le ziceam colegilor că nu am stat niciodată cu aşa emoţii la VAR. Mai sunt 7 meciuri, în care avem toate şansele să câştigăm. Cred că avem un grup foarte bun, avem forţă de a marca, acum luăm goluri mult mai greu. Eu încă cred că ne vom salva„, a declarat şi Dennis Politic.

Faza controversată care a decis meciul Dinamo – Petrolul 1-1

A fost un final de meci nebun. Totul după un duel în careu între Musi şi Amzăr. Jucătorul Petrolului a căzut în careu, iar Feşnic a aşteptat indicaţii din cabina VAR.

Radu Petrescu şi Radu Ghinguleac au avut nevoie de 10 minute pentru a analiza faza şi a-l chema pe „centralul” partidei la marginea terenului. S-a verificat minute în şir, dacă în momentul centrării, Musi era în poziţie de ofsaid.

În cele din urmă, s-a decis că Musi a fost ţinut în joc de un jucător al lui Dinamo, iar Horaţiu Feşnic a fost chemat să revadă duelul pe care acesta l-a avut cu Amzăr.

„Centralul” a decis că a fost fault şi a arătat punctul de la 11 metri. În minutul 90+13, Gheorghe Grozav şi-a asumat răspunderea şi a restabilit egalitatea cu un şut pe centrul porţii apărate de Golubovic.

Dinamo a ratat o şansă uriaşă de a părăsi penultimul loc în Liga 1. În loc să urce până pe locul 6 în play-out, câinii şi-au trecut în cont un singur punct. Au 16 puncte şi sunt la egalitate cu FCU Craiova.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

9:34 Lewis Hamilton ştie pe cine ar trebui să aducă Mercedes în locul său: „Dacă era treaba mea, pe el îl alegeam” 9:27 Napoli insistă pentru Radu Drăguşin, iar şefii lui Tottenham au luat decizia finală. Ce se întâmplă cu fundaşul român 8:56 „Nicio scuză să nu îl convoci” Florin Prunea, avertisment pentru Edi Iordănescu, înainte de EURO 2024: „S-a mai mărit şi lista” 8:42 Înfrângerea cu Răzvan Lucescu i-a fost „fatală” lui Fatih Terim! „Împăratul”, demis de şefii lui Panathinaikos 8:24 „Ajunge FCSB în Champions League?” Helmut Duckadam, categoric despre şansele echipei lui Gigi Becali 8:15 „Nu înțeleg de ce au fost la Ateneu” Mihai Rotaru, avertisment dur pentru Gigi Becali: „FCSB a devenit dușmanul de casă!” 16
23:33
VIDEOLeeds – Norwich 4-0 a fost în AntenaPLAY! „Păunii”, în finala play-off-ului de promovare în Premier League de pe Wembley
16
23:29
VIDEOKazahstan – Suedia 1-3 și Canada – Norvegia 4-1 au fost LIVE în AntenaPLAY. A fost o seară spectaculoasă la CM de hochei
16
23:19
„Îţi vine să faci glume!” Darius Olaru, explicaţii pentru ironiile devastatoare adresate rapidiştilor: „Căpriorii, căpriorii!”
16
23:09
Forbes a publicat TOP 10 al celor mai bine plătiți atleți din lume. Cristiano Ronaldo câștigă aproape de 2 ori mai mult ca Messi

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta