Aurelian Chiţu, discurs foarte dur la adresa centralului Iulian Călin, care l-a eliminat: „A stricat jocul, ne lăsăm de fotbal”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 14.04.2024, 17:38

Aurelian Chiţu

Aurelian Chiţu a avut un discurs foarte dur la adresa centralului Iulian Călin, care l-a eliminat. Chiţu a văzut cartonaşul roşu în minutul 70, la scorul de 1-1.

FC Botoşani – FCU Craiova avea să se termine 4-1 pentru moldoveni. După meci, Chiţu l-a criticat vehement pe centralul Iulian Călin.

Aş vrea să spun că la începutul meciului domnul arbitru mi-a spus că nu vrea să iasă în evidenţă, că noi trebuie să ieşim în evidenţă.

Este ruşinos. Mâine se va trece cu vederea şi se va uita tot. Nici nu a fost vorba de penalty. Cartonaş roşu nu mai zic. Doar dacă vrei să ieşi în evidenţă cum ai zis să nu faci la începutul meciului. Ce să mai zic. A stricat jocul.

Noi am jucat foarte bine 40-60 de minute. Nu a fost nimic (n.r.: la faza în care a fost eliminat pentru al doilea galben). Poate dai fault. Niciodată nu poţi să dai roşu. Altfel, ne lăsăm toţi de fotbal.

E un moment foarte greu pentru noi. Parcă nu avem voie să câştigăm. Am început mai greu repriza a doua. Dacă dai acel penalty… Nu mai avem voie să ne atingem, nu mai suntem bărbaţi.

Şi acest domn arbitru este… Şi cei de la Botoşani au stat numai pe jos. Nu am ce să le spun lor”, a spus Aurelian Chiţu după meci, pentru digisport.ro.

„Nu se poate aşa ceva!” Eugen Trică s-a năpustit asupra arbitrilor după umilinţa cu Botoşani: „Ei nici nu arbitrează”

Eugen Trică s-a năpustit asupra arbitrilor după umilinţa cu Botoşani. Antrenorul echipei patronate de Adrian Mititelu a fost un car de nervi după înfrângerea la scor din etapa a patra din play-out.

Trică a avut un discurs la adresa manierei de arbitraj de la meciul cu FC Botoşani şi şi-a adus aminte şi de problemele care au existat şi la partida pe care echipa sa a disputat-o etapa trecută cu Poli Iaşi.

Trică i-a acuzat pe Iulian Călin, centralul de la Botoşani, dar şi pe Horia Mladenovici, arbitrul din camera VAR, pentru prestaţia de duminică. Mai mult, Trică susţine că arbitrii ţin cont foarte mult de strigătele spectatorilor în timpul meciurilor. Imediat după meci, el s-a prezentat la interviuri, a ţinut un monolog, după care a plecat.

„Un meci de la extaz la agonie. Noi am arătat un fotbal total 60 de minute, echipa adversă nu știu dacă a avut vreo ocazie. Controlezi jocul, ai inițiativă. Apoi, agonia. Am greșit noi după minutul 60, am făcut acel penalty, după care și-au intrat arbitrii în rol.

Mă întorc puțin. Două meciuri foarte importante, Iașiul și Botoșaniul. Cei care fac delegările… N-ai cum să-l trimiți la Iași pe Vidican și la VAR pe Iulian Dima. N-ai cum să-i trimiți pe acești arbitri la meciuri foarte importante.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

23:01 Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final 22:42 Ce a spus Dennis Politic despre un transfer de la Dinamo, după „dubla” de senzaţie cu Csikszereda! 22:35 Patronul lui PAOK, mesaj emoţionant pentru Răzvan Lucescu. Urare specială şi pentru Mircea Lucescu: „Să mai trăiască 100 de ani!” 21:53 FotoDinamo – Csikszereda 2-0. „Dublă” Dennis Politic! „Câinii” au luat o opţiune serioasă pentru rămânerea în Liga 1 21:52 FCSB şi-a mai aflat o posibilă adversară din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Cum arată lista actualizată 21:51 Dennis Politic, „dublă” pentru Dinamo în turul barajului cu Csikszereda! Meci de senzaţie făcut de atacantul „câinilor” 21:04 FotoFosta iubită a „Prinţişorului Craiovei” trăieşte clipe de senzaţie într-o vacanţă de lux: „Pentru totdeauna îndrăgostită” 20:40 VideoDoi români îi ajută pe fanii Formulei 1 să ajungă pe marile circuite! Ce costuri sunt pentru Marele Premiu de la Monaco 20:26 Ionel Dănciulescu, mesaj extrem de vehement înainte de Dinamo – Csikszereda: „Eşec total, aș vrea să le văd demisiile” 20:07 OFICIAL | Arne Slot este noul antrenor al lui Liverpool! Înlocuitorul lui Jurgen Klopp a semnat contractul: „Putem confirma!” Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase