Basarab Panduru, mesaj pentru Andrei Cordea după Rapid – FCSB 1-0: „Trebuie să ieşi că nu ai ce să faci!”

Publicat: 24.04.2023, 10:59

Basarab Panduru mesaj pentru Andrei Cordea Rapid FCSB

Basarab Panduru, mesaj pentru Andrei Cordea după Rapid - FCSB 1-0

Andrei Cordea / Hepta

Basarab Panduru a avut un mesaj pentru Andrei Cordea după Rapid – FCSB 1-0, partidă care a contat pentru etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1. Unicul gol al meciului a fost semnat de Alexandru Albu, în minutul 21.

Andrei Cordea a fost introdus, în derby-ul Rapid – FCSB, la pauză, în locul lui Andrea Compagno.

Basarab Panduru, mesaj pentru Andrei Cordea după Rapid – FCSB 1-0

Basarab Panduru a vorbit despre situația lui Andrei Cordea, care și-a pierdut postul de titular la FCSB. Acesta consideră că, scoaterea lui Cordea din primul „11”, nu a fost cauzată de evoluțiile acestuia.

„Trebuie să înţeleagă de ce nu mai e jucătorul de altădată. A fost bun atâta timp cât a jucat. Nu mai joacă pentru că joacă altul în locul lui, care trebuie să joace.

(n.r. Nu merită să joace?) Nu ăsta e motivul la FCSB. Nu asta contează la ei. Despre FCSB vorbim, nu despre Barcelona sau Real Madrid. Contează că trebuie să joace cine trebuie să joace. Dacă eşti în poziţia aia, trebuie să ieşi că nu ai ce să faci.

Nu este uşor. Să nu crezi că azi nu joci, mâine nu joci, poimâine joci, apoi nu mai poţi să te agăţi de nicio prestaţie, că nu ai din ce”, a declarat Basarab Panduru, pentru orangesport.ro.

Florin Răducioiu, critici pentru Deian Sorescu, după Rapid – FCSB 1-0

Florin Răducioiu atrage atenția la faptul că Deian Sorescu este cel care ar fi trebuit să-l marcheze pe Alexandru Albu și să nu-l lase să șuteze, la faza în urma căreia a marcat golul victoriei pentru giuleșteni.

Totodată, fostul component al naționalei României este de părere că Deian Sorescu nu are calități de apărător.

„E o acţiune rapidă. Se desfăşoară pe partea stângă. Dar e o mare greşeală a jucătorilor de la FCSB. Practic, Sorescu şi Şut.

Care ar trebui să fie imediat acolo la Albu, care liber marchează fără probleme. Prea uşor a străpuns apărarea cu această pasă. Sorescu era pur şi simplu… Eu v-am şi spus. Sorescu nu este apărător. Sorescu nu are această calitate. Olaru, la fel…”, a spus Florin Răducioiu, pentru primasport.ro.

Elias Charalambous, nervos după Rapid – FCSB 1-0

Antrenorul vicecampioanei României s-a declarat dezamăgit de rezultatul din derby, considerând că un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil.

„Cred că în repriza secundă am avut foarte multe ocazii. N-am avut atâtea ocazii în 3 meciuri, dar acesta e fotbalul. Câteodată poți să înscrii ușor, altădată e mai greu. Reacția a fost destul de bună, dar nu a fost suficient. Un egal ar fi fost corect pentru ambele echipe. Trebuie să ne concentrăm acum pentru meciul cu Universitatea Craiova. Chiar nu înțeleg cum funcționează aici sistemul VAR. Trebuie să revăd fazele, însă VAR-ul nici măcar nu a intervenit.

Compagno s-a simțit obosit, am vorbit la pauză cu el, iar Dawa avea deja cartonaș galben. Fotbalul e compus din greșeli. Dacă e să comparăm numărul de ocazii, rezultatul nu este unul echitabil, dar așa se întâmplă uneori în fotbal”, a declarat Elias Charalambous, potrivit digisport.ro.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
23:37
Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său
17
23:24
Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el
17
23:07
Mihai Stoica a confirmat că un jucător important al FCSB-ului se desparte de echipa lui Becali: „Sunt şanse să fi semnat deja”
17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur