Ce a putut spune Mircea Rednic despre arbitrul din camera VAR, după UTA – Rapid 1-1: „Nici nu mai trebuie să te bucuri!”

Publicat: 13.07.2024, 22:02.

Ce a putut spune Mircea Rednic despre arbitrul din camera VAR, după UTA - Rapid 1-1

Mircea Rednic, în conferinţa de presă / Profimediaimages

Mircea Rednic l-a arătat cu degetul pe arbitrul din camera VAR, după meciul UTA – Rapid, scor 1-1, din prima etapă a Ligii 1. Antrenorul gazdelor nu îşi explică de ce a fost anulat golul lui Omondi, din minutul 89.

Rednic a alergat până la mijlocul terenului în momentul în care atacantul său reuşise să îl învingă pe Aioani. Meciul s-a reluat de la scorul de 2-1, dar Sebastian Colţescu a fost anunţat din cabina VAR să vină să revadă faza. A întrerupt jocul şi, în cele din urmă, a decis să nu valideze golul gazdelor.

Mircea Rednic şi-a ieşit din minţi şi i-a reproşat „centralului” că nu este respectat regulamentul. La final, a avut o reacţie şi despre arbitrul din cabina VAR.

Ţinând cont că am făcut o repriză bună, a doua, am fost mult mai prezenţi… şi schimbările, jucătorii care au intrat au adus un plus real. Îmi pare rău că am fost aşa de aproape de 3 puncte. VAR-ul ăsta care a intervenit după ce s-a dat drumul la joc.

De când s-a dat drumul, a dispărut verificarea VAR… a fost… mai ţinem şi cu spectacolul, şi cu atacul. Dacă l-a atins puţin, ce să zic… era frumoasă o victorie.

De când cu VAR acum, nici nu mai trebuie să te bucuri. La mijloc era Colţescu, cu experienţă. La VAR a fost unul Dumitrache, îmi amintesc de un penalty dat de el, de nici cei de la Sibiu nu știau dacă era penalty sau nu. Dar nu mai vreau să vorbesc„, a reacţionat Mircea Rednic la digisport.ro.

Fază controversată în UTA – Rapid

În minutul 89, UTA a reuşit să marcheze şi să preia conducerea pe tabela de marcaj, după golul lui Omondi. În apărarea giuleştenilor au fost gafe în lanţ, iar trupa lui Mircea Rednic a reuşit să înscrie.

Însă, la câteva minute distanţă după ce jocul s-a reluat, Sebastian Colţescu a fost chemat la margine pentru a verifica faza golului marcat de UTA.

În acel moment, Mircea Rednic era un car de nervi pe margine. Arbitrul partidei a revăzut faza şi a anulat golul lui Omondi, pe motiv de fault în atac.

UTA Arad – FC Rapid 1-1

Formaţia UTA Arad a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Rapid, într-un meci din prima etapă a Superligii.

Au marcat: Cîmpanu ’60 / Braun ‘24

În minutul 89, arădenii au înscris prin Omondi, dar golul a fost anulat după două minute pentru fault în atac, după consultarea VAR.

UTA Arad: R. Popa – Rodrigues, Conte, Benga, Trif – C. Mihai, Van Durmen, V. Costache (Cîmpanu ’46, Râpă ‘86) – Omondi, Dumiter (R. Cristea ’46, Halef ‘88), Fabry (J. Pedro ’46). Antrenor: Mircea Rednic.

FC Rapid: Aioani – Braun, Blazek, Iacob, Borza (El Sawy ’74) – Manea, Oaidă (Emmers ’62, Micovschi ‘74), Kait, Papeau – Hasani (Jambor ’61), Rrahmani (Burmaz ’79). Antrenor: Neil Lennon.

Cartonaşe galbene: Omondi ’90, Halef ‘90+4, J. Pedro ‘90+6 / El Sawy ‘90+3, Iacob ‘90+4, Aioani ‘90+5

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu – Horia Gabriel Mladinovici

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache, Alexandru Cerei

Observator: Octavian Şovre

• Marele Premiu al Ungariei e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 iulie
  • Vezi premiera celui mai surprinzător sezon Insula Iubirii. Luni, Marți și Miercuri de la 20:30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Cine va câştiga Balonul de Aur?

12:31

Răzvan Lucescu, înainte de noul sezon din Grecia: „Visul meu este să joc în grupele Champions League”

12:00

Horaţiu Moldovan, aproape de plecarea de la Atletico Madrid. Poate deveni coleg cu un alt român

11:33

Marian Iancu a dat verdictul în lupta la titlu: „Este mare favorită! Va fi greu să le facă faţă cineva!”

10:55

LIVE VIDEOPrezentarea lui Kylian Mbappe la Real Madrid este ACUM. Starul francez a semnat contractul

10:29

„Face prea multe prostii!” Gigi Becali a mai scos un jucător din primul 11, după startul ratat din Liga 1: „O să încercăm cu el!”

10:00

Preşedintele Federaţiei columbiene de fotbal a fost arestat la Miami după finala Copa America 2024

1 FotoDenis Drăguş, nuntă de poveste cu superba Vanessa. Florinel Coman a avut o apariţie de 5 steles 2 FotoNunta Anului la Domeniul Ştirbey | Cele mai frumoase momente cu Ianis Hagi şi Elena. Gică Hagi, declaraţiile seriis 3 FotoCât de frumoasă este Laura, iubita lui Jude Bellingham. Este mai mare cu 5 ani decât starul Anglieis 4 FotoSchimbare de loc pentru Bernadette Szocs în clasamentul WTT, după turneul de la Bangkok! Pe cât se află româncas 5 FotoNunta lui Ianis Hagi, în imagini! Cele mai frumoase momente de la cununia religioasăs 6 FotoCine e milionarul român care a refuzat să primească 5 milioane de euro în această vară: „Vrea să facă asta!”s

4 zodii care primesc ajutor din partea Universului pe 17 iulie 2024. Vezi dacă te numeri printre ele

Zodii care se despart în ziua de 17 iulie 2024. Nativii care pun capăt unei povești de iubire