CFR Cluj, gata să dea o lovitură pe piaţa transferurilor! Yevgen Konoplyanka, aşteptat în Gruia

De Viviana Moraru
Publicat: 21.07.2023, 13:40

CFR Cluj, gata să dea o lovitură pe piaţa transferurilor

CFR Cluj, gata să dea o lovitură pe piaţa transferurilor

Yevgen Konoplyanka, în timpul unui meci pentru naţionala Ucrainei

CFR Cluj e gata să dea o lovitură de proporţii pe piaţa transferurilor. Yevgen Konoplyanka, jucător cu peste 80 de selecţii în naţionala Ucrainei, este aşteptat în Gruia.

Reclamă

CFR Cluj a efectuat opt transferuri în această perioadă de mercato. Otele, Mogoş, Căbuz, Ajeti, Boben, Avounou, Morgan şi Kresic s-au înţeles cu gruparea din Gruia.

Reclamă

CFR Cluj, gata să dea o lovitură pe piaţa transferurilor

Conform digisport.ro, CFR Cluj e gata să facă cel de-al nouălea transfer al verii. Yevgen Konoplyanka este foarte aproape să semneze cu gruparea din Gruia, negocierile fiind la un pas de finalizare.

Konoplyanka este liber de contract, după ce s-a despărţit în această vară de Cracovia. Mijlocaşul de 33 de ani este un jucător cu experienţă, având 87 de selecţii în naţionala Ucrainei, şi 21 de goluri marcate. De asemenea, acesta a fost şi căpitanul naţionalei sale, în cinci partide.

De-a lungul carierei sale, Konoplyanka a evoluat la Dnipro, Sevilla, Schalke, Şahtior şi Cracovia, iar în prezent are o cotă de piaţă de 500.000 de euro.

În sezonul trecut, Yevgen Konoplyanka a bifat 28 de meciuri pentru Cracovia, reuşind să marcheze patru goluri şi să ofere două assist-uri.

CFR Cluj a semnat cu fundaşul central Anton Kresic

CFR Cluj a semnat cu fundaşul central Anton Kresic. Croatul în vârstă de 27 de ani a fost împrumutat pentru acest sezon de CFR Cluj, ardelenii având şi opţiunea unui transfer definitiv.

Anton Kresic a fost împrumutat de la echipa croată HNK Rijeka. În cariera lui croatul a evoluat la mai multe echipe din ligile inferioare din Italia: Trapani, Avellino, Cremonese, Carpi și Padova.

Antrenorul lui CFR Cluj, Andrea Mandorlini, l-a pregătit în trecut pe Anton Kresic la Cremonese, în Serie B şi la Padova, în Serie C.

Cotat la 400.000 de euro de site-ul de specialitate transfermarkt.com, Anton Kresic a jucat în 17 meciuri sezonul trecut pentru Rijeka.

”Bun venit, Anton Kresic! Cluburile CFR 1907 Cluj și HNK Rijeka au ajuns la un acord privind împrumutul fundașului central Anton Kresic pentru un an, clubul nostru având opțiunea de cumpărare definitivă!

Croatul a inceput fotbalul la NK Zagreb, iar în 2015, la vârsta de 19 ani, a fost transferat de Atalanta unde, în primul sezon și jumătate, a bifat 47 de meciuri și a fost autorul a 10 goluri pentru Atalanta Primavera. Mai apoi, sub formă de împrumut, Kresic a evoluat tot în Italia, pentru echipe precum Trapani, Avellino, Cremonese, Carpi și Padova.

În ultimele două sezoane, apărătorul de 1.98 m a jucat în Croația, la HNK Rijeka, echipă pentru care a evoluat constant, bifând 57 de meciuri. Îi urăm multă baftă și cât mai multe reușite la CFR Cluj!”, a transmis CFR Cluj, pe site-ul său oficial.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:52 21 apr.

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45 21 apr.

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

23:36 21 apr.

„E o presiune imensă!” De ce nu vorbeşte Alexandru Mitriţă despre titlu. A spus-o după meciul cu Dinamo

23:28 21 apr.

Armand Duplantis şi Simone Biles, sportivii anului la Premiile Laureus

23:23 21 apr.

Ionuţ Negoiţă, după ce a fost surprins alături de acţionarii lui Dinamo: „La anul, cu achiziţii, vom putea mai mult”

23:21 21 apr.

Ştefan Baiaram s-a dezlănţuit după victoria cu Dinamo: „Nu le-a dat nicio şansă” + Ce spune despre lupta la titlu

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s