Cristi Balaj, prima reacţie după golul anulat din CFR Cluj – Rapid 2-2: „Este ruşinos!”

De Viviana Moraru
Publicat: 19.03.2023, 21:37

Cristi Balaj, reacţie după golul anulat din CFR Cluj - Rapid

Golul anulat al lui Anton Maglica, în CFR Cluj - Rapid/ Captură Orange Sport

Cristi Balaj a oferit prima reacţie, după golul anulat al lui CFR Cluj, în derby-ul cu Rapid. Oficialul clujenilor susţine că Anton Maglica nu a fost în poziţie de ofsaid, în momentul în care a înscris, în prelungirile duelului din Gruia, şi astfel VAR-ul a luat decizia greşită.

CFR Cluj a remizat cu Rapid, scor 2-2, într-un meci din prima etapă de play-off. Clujenii au avut şansa de a obţine victoria, pe final de meci, însă golul lui Anton Maglica a fost anulat, după consultarea arbitrajului video.

Cristi Balaj, prima reacţie după golul anulat din CFR Cluj – Rapid 2-2

Cristi Balaj este de părere că Anton Maglica era în poziţie regulamentară, în momentul în care a înscris în poarta lui Horaţiu Moldovan. Preşedintele clubului din Gruia este de părere că linia de ofsaid trasă de cei din camera VAR este greşită, deoarece atacantul croat era pe aceeaşi poziţie cu fundaşul Rapidului.

„Din punctul meu de vedere, imaginea pe care o avem acum prezentată… luaţi în calcul că, dacă avem doi apărători, cel din mijloc… avem camera mai spre mijloc şi nu îi vedem gheata, înseamnă că acel picior este mai aproape de linia porţii.

Dacă am fi avut piciorul şi gheata pe aceeaşi linie cu apărătorul, i-am fi văzut gheata. Este şi mai în spate de linie. Uitaţi-vă unde are atacantul nostru picioarele. El nu este atât de aplecat încât să fie prezentată o asemenea linie.

Din punctul meu de vedere linia este trasă greşit. Repet, acel apărător de lângă atacant are piciorul în spate. Deci este mai în spate acea gheată decât piciorul stâng al apărătorului care are mâna întinsă. Atacantul nostru nu a fost în ofsaid. A fost prezentat un ofsaid de jumătate de metru, ceea ce este ruşinos. Ca să vedeţi unde au pus linia!

Din experienţa meciurilor pe care le-am avut, pot să afirm cu subiectivismul care mă caracterizează, atacantul nostru nu este atât de aplecat încât să fie în poziţie de ofsaid. Cădea dacă era era aşa, era pe jos! Din punctul meu de vedere, gheta apărătorului de lângă atacantul nostru era mai aproape de linia porţii. Îmi cer scuze, nu am vrut să dau în Rapid”, a declarat Cristi Balaj, la digisport.ro.

Fază controversată în prelungirile meciului CFR Cluj – Rapid! Golul lui Anton Maglica a fost anulat de VAR

Fază controversată în prelungirile partidei dintre CFR Cluj şi Rapid! Anton Maglica a reuşit să trimită balonul în poarta lui Horaţiu Moldovan, însă reuşita atacantului croat a fost anulată pe motiv de ofsaid, după consultarea arbitrajului video.

Faza controversată a pornit de la cornerul executat de Krasniqi, în minutul 90+2. Braun a şutat ulterior în careu, spre poarta lui Horaţiu Moldovan. Portarul giuleştenilor a respins iniţial balonul, însă Anton Maglica a fost pe fază şi a înscris.

Imediat după reuşita atacantului croat, centralul partidei, Andrei Chivulete, a dictat ofsaid, iar golul a fost anulat. A urmat verificarea fazei în camera VAR, verificare care a durat câteva minute.

Într-un final, arbitrii din camera VAR au anulat reuşita lui CFR Cluj, pe motiv de ofsaid la Anton Maglica.

La faza imediat următoare, după ce reuşita lui Anton Maglica a fost anulată, Rapid a avut şansa de a marca golul victoriei. Alexandru Ioniţă a gafat uluitor în careul clujenilor, şi ulterior a ratat şi Marko Dugandzic.

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi