Cristi Săpunaru răsuflă uşurat, după FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5: „S-a rupt blestemul!”

De Viviana Moraru
Publicat: 26.08.2023, 0:03

Cristi Săpunaru răsuflă uşurat, după FC U Craiova 1948 - Rapid 3-5

Cristi Săpunaru, în timpul unui meci la Rapid/ Hepta

Cristi Săpunaru răsuflă uşurat după duelul dintre FC U Craiova 1948 şi Rapid, duel încheiat cu scorul de 3-5. Căpitanul giuleştenilor a declarat că blestemul s-a rupt, după ce trupa de sub Grant a obţinut prima victorie împotriva formaţiei lui Adrian Mititelu, după opt dueluri.

Rapid s-a impus categoric în duelul cu FC U Craiova 1948, şi a urcat provizoriu pe locul trei din Liga 1. Albion Rrahmani a avut parte de un debut de vis la formaţia giuleşteană, reuşind să marcheze o dublă. Săpunaru a avut doar cuvinte de laudă la adresa kosovarului, care îi face concurenţă pe post lui Marko Dugandzic.

Cristi Săpunaru răsuflă uşurat, după FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5

Cristi Săpunaru a declarat că Rapid nu are mult timp la dispoziţie să sărbătorească victoria cu FC U Craiova 1948, deoarece în runda urmăroare se va duela cu rivala Dinamo.

Fundaşul central a mai mărturisit că echipa a prestat un joc solid în duelul din Bănie, mărturisind că obiectivul rămâne clasarea pe primele trei locuri din Liga 1.

„E o victorie meritată, am luat cele trei puncte. Ne vom bucura în seara această şi după ne gândim la meciul cu Dinamo. Mi-a centrat bine Petrila, am fost concentraţi. Ne-am dorit extrem de mult această victorie, s-a rupt blestemul în meciurile cu Craiova.

Toată lumea îşi doreşte ca Rapid să fie o echipă agresivă, care să câştige fiecare meci. Am luat cam uşor golurile, dar de fiecare dată când ajungeam în careul lor, aveam ocazii periculoase. Cel mai important e că am câştigat.

(N.r. despre Rrahmani şi Dugandzic) Sper să fie acerbă competiţia între cei doi, să luăm campionatul. Ne dorim să fim între primele trei echipe din campionat, următorul meci va fi unul important, cu Dinamo. Sperăm să luăm cele trei puncte.

Fanii au venit să ne susţină după meciurile catastrofale. Fără ei, n-aveam nicio şansă”, a declarat Cristi Săpunaru, la digisport.ro.

FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5! Meci nebun în Bănie

Rapid a învins vineri, în deplasare, scor 5-3, formaţia FCU Craiova, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii 1. Aurelian Chiţu (Craiova) şi Albion Rrahmani (Rapid) au reuşit să înscrie câte o „dublă”.

Gazdele au început meciul bine, deschizând scorul încă din minutul 4, când Baeten i-a pasat lui Aurelian Chiţu şi acesta l-a învins pe Horaţiu Moldovan, înscriind la colţul lung. Rapid a preluat controlul partidei şi a avut un prim penalti în minutul 21, transformat de Dugandzic. În minutul 42 giuleştenii au primit un al doilea penalti, ratat însă de golgeterul Dugandzic, care a tras peste poartă.

Însă dominarea bucureştenilor s-a văzut şi pe tabelă, în minutul 45, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din pasa lui Petrila şi Rapid a intrat la pauză în avantaj, 2-1. Gazdele au egalat repede în startul părţii secunde, prin Lacroix, cap la o lovitură liberă executată de Mascarenhas, în minutul 48. Rapid a preluat conducerea în minutul 55, după o pasă în careu a lui Borja Valle şi un gol al lui Petrila. Craiovenii au replicat prin ocazia lui Chiţu, din minutul 58, scoasă excelent de Moldovan.

Robert Popa a salvat la cealaltă poartă lovitura de cap a lui Borja Valle, în minutul 60. Rapid s-a desprins la două goluri în minutul 65, prin golul lui Rrahmani, la care portarul Robert Popa are partea lui de vină. Gazdele nu au renunţat şi Chiţu a reuşit dubla, profitând de o respingere a lui Moldovan, în minutul 78, dar meciul a fost închis de al cincilea gol al partidei. Debutant la Rapid, Rrahmani a făcut dubla în minutul 90+1 şi Rapid s-a impus cu 5-3.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
23:37
Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său
17
23:24
Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el
17
23:07
Mihai Stoica a confirmat că un jucător important al FCSB-ului se desparte de echipa lui Becali: „Sunt şanse să fi semnat deja”
17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur