Dan Petrescu, anunț bombă! A recunoscut că îl vrea pe Gabi Tamaș la CFR Cluj: „N-ar fi rău!”

Dan Petrescu şi Gabi Tamaş

Dan Petrescu a făcut un anunţ bombă. Îl vrea pe Gabi Tamaş la CFR Cluj

Dan Petrescu îl vrea pe Gabi Tamaş la CFR Cluj / Colaj Hepta

Dan Petrescu a anunțat că vrea să-l transfere pe Gabi Tamaș la CFR Cluj. „Bursucul” îl așteaptă pe veteranul de 38 de ani în Gruia, după ce acesta a declarat că vrea să plece de la Petrolul.

După meciul CFR Cluj – Voluntari 4-0, Dan Petrescu a spus că ardelenii vor transfera 100% un nou fundaș central în acest final de mercato. Întrebat dacă Gabi Tamaș este o opțiune pe CFR, „Bursucul” a oferit un răspuns sugestiv.

Dan Petrescu îl așteaptă pe Gabi Tamaș la CFR Cluj

„Un fundaș central 100% vine, e obligatoriu. Tamaș n-ar fi rău, ne gândim și la el. Nu-mi dau seama dacă avem lotul pregătit pentru ambele competiții (n.r. – Conference League și campionat). Sper ca jucătorii să vină fresh și să mergem încrezători la primul meci în Conference League. Obiectivul este să o luăm meci cu meci, nu știu dacă să ne axăm doar pe Europa. Nu e bine să pierdem în puncte în campionat„, a spus Dan Petrescu, conform digisport.ro.

Gabi Tamaș a ajuns la Petrolul în această vară, după ce i-a expirat contractul cu FC Voluntari.

Gabi Tamaș vrea să plece de la Petrolul

Gabi Tamaș și-a anunțat plecarea de la Petrolul Ploiești. Veteranul a făcut dezvăluirea după victoria cu Chindia, scor 3-2, după care a plecat din timpul interviului.

Tamaș a fost întrebat dacă se gândește la play-off cu Petrolul, însă fundașul a oferit un răspuns care a șocat pe toată lumea. Veteranul de 38 de ani vrea să plece de la formația de pe Ilie Oană.

Când am venit am zis că avem un lot bun, avem și noi ambiițile noastre, ambițiile mele. Dacă vom juca ca azi, cu aceeași dorință, vom aduna puncte. Ce s-a întâmplat la 2-0? Au dat două goluri și au egalat. Am dat 3-2, mulțumim, punctele sunt la noi! (n.r. – te gândești la play-off cu Petrolul?) Nu, mă gândesc la plecarea de la Petrolul!„, a spus Gabi Tamaș, după meci, conform digisport.ro.

Petrolul se confruntă cu probleme financiare. Antrenorul Nicolae Constantin a anunțat că nemulțumirile lui Tamaș sunt legate de problemele cu banii.

„Aş putea să îl înţeleg, cred că e vorba de problemele financiare. Sper să se rezolve, ar fi o pierdere uriaşă. La noi s-au mai ţinut promisiuni, aşteptăm săptămâna asta să se rezolve ce ni s-a promis”, a spus și Nicolae Constantin.

CFR Cluj – FC Voluntari 4-0

CFR Cluj a făcut instrucție cu FC Voluntari și a reușit cea mai convingătoare victorie din acest sezon.

Echipa lui Dan Petrescu a deschis scorul în minutul 32, prin Claudiu Petrila. Jucătorul de 21 de ani a executat fabulos o lovitură liberă de la 25 de metri și a trimis balonul direct în plasa porții lui Mihai Popa.

În minutele de prelungiri ale primei reprize, Aliji a fost eliminat cu roşu direct pentru o lovitură aplicată lui Deac.

A fost doar 1-0 la pauză, dar CFR Cluj s-a dezlănțuit după pauză. S-a făcut 2-0 în minutul 53, după ce Jefte Betancor a trimis o bombă din afara careului care i-a dat degetele peste cap lui Popa.

A marcat și Hammershoy-Mistrati, în minutul 80, cu un șut care a lovit bara transversală și a ricoșat în poartă. Cu câteva minute în urmă, fotbalistul danez ratase incredibil cu poarta goală.

Yeboah a închis tabela în minutul 88, cu șut în plasa laterală, după un carambol în careul celor de la Voluntari.

În urma acestui succes, echipa lui Dan Petrescu a urcat pe locul 4 în clasament, cu 12 puncte. FC Voluntari a rămas pe poziția a 12-a, cu opt puncte.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta