Dan Petrescu s-a declarat nemulţumit de arbitraj după FC Botoşani – CFR Cluj 1-1. Antrenorul campioanei nu îşi explică de ce Szabolcs Kovacs, fratele lui Istvan Kovacs, nu a fost ajutat de sistemul VAR la faza golului marcat de moldoveni.
Andrei Dragu a smuls un punct pentru FC Botoşani în minutul 90+1. Dan Petrescu acuză că faza a plecat de la o greşeală de arbitraj. E sigur că jucătorii săi trebuiau să primească un aut, şi nu gazdele, cum a decis „centralul”.
Dan Petrescu, nemulţumit de arbitraj după FC Botoşani – CFR Cluj 1-1. Ce îi reproşează lui Szabolcs Kovacs
„Din păcate am pierdut două puncte mari, am avut 1-0 până în minutul 90. Nu ne-am creat prea multe ocazii, nici ei nu au avut prea multe. Cred că la prima ocazie de gol au marcat. Golul a venit după un aut mare care era al nostru. A fost dintr-un aut clar al nostru, nu înţeleg de ce nu a intervenit VAR-ul. Eu nici nu am văzut golul.
Mai avem două partide foarte grele, vor fi 39 de meciuri în acest an. Ne doream să terminăm anul pe primul loc. Acum ne va fi mai greu. Meciul următor va fi mult mai greu pentru că jucăm cu FCSB etapa viitoare„, a declarat Dan Petrescu la digisport.ro.
Cvek a înscris în minutul 27, cu capul, după o centrare a lui Cristi Manea. Rezerva Andrei Dragu a egalat pentru gazde în minutul 90+1. A fost primul său gol în Liga 1.
„Bravo lor, nu au cedat. A fost un meci contra unei echipe cu joc bun. A doua repriză echilibrată. E un punct de plecare, mă bucur pentru Dragu că a marcat, e primul lui gol la echipa noastră. E devreme, dar avem încredere. Important să facem un joc bun și meciul următor. Nu ne gândim în primul rând la victorie, ci la un joc bun. E destul de devreme să spun cine m-a impresionat, astăzi au excelat toți. Cu FCSB întâlnim o echipă bună, cu jucători valoroși. Astăzi s-a întors norocul și spre fața noastră„, a declarat Flavius Stoican după ce a încurcat-o pe CFR Cluj.
În urma acestui rezultat, CFR Cluj a ratat șansa să se apropie la un singur punct de liderul Farul. Campioana rămâne la trei lungimi de echipa lui Gică Hagi, însă are un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, FC Botoșani a urcat pe locul 12, cu 21 de puncte.
FC Botoşani – CFR Cluj 1-1
FC Botoşani a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, meciul cu formaţia CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 20-a din Superligă.
