Dan Petrescu tună și fulgeră: ”Suntem disperați! Acum am fi sărbătorit titlul!”

Publicat: 2.05.2022, 10:21

Dan Petrescu, în timpul unui meci pentru CFR Cluj

Dan Petrescu este antrenorul lui CFR Cluj

Dan Petrescu, în timpul unui meci pentru CFR Cluj / Profimedia

Dan Petrescu a fost un car de nervi după CFR Cluj – Farul Constanța 1-0. Nemulțumit de situația în care a ajuns, ”Bursucul” a criticat din nou regulamentul din Liga 1.

Dan Petrescu s-a enervat pentru că punctele s-au înjumătățit la finalului sezonului regulat. Tehnicianul este de părere că CFR Cluj trebuia să fie deja campioana României.

Dan Petrescu a tunat și a fulgerat după CFR Cluj – Farul 1-0

„Spiritul de echipă este acum mult mai important decât forma. Echipa noastră nu e în formă, se vede acest lucru. Dacă nu ești în formă, poți să pierzi un campionat pentru 3-4 meciuri.Am spus mereu că nu e normal ca în play-off să ți se ia puncte.

În momentul de față, CFR ar avea 89 de puncte și ar fi sărbătorit titlul astăzi. Dar din cauza acestui regulament, nu avem ce să sărbătorim. Suntem disperați și stresați pentru că regulamentul este cel care este. Ce să le zic jucătorilor? În 37 de meciuri au făcut 89 de puncte”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă.

Dan Petrescu, reacţie vehementă după victoria împotriva prietenului Gică Hagi

Dan Petrescu a reuşit să îl învingă pe Gică Hagi şi să obţină o victorie uriaşă în etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 1.

Ardelenii au mai făcut un pas important în lupta pentru câştigarea titlului şi s-au distanţat, pentru moment, la cinci puncte de FCSB.

În prima repriză mult mai bună Farul, au avut ocazii mai mari, am avut şi noi două, dar jocul lor a fost mult mai bun. La pauză am făcut nişte schimbări de sistem şi de jucători… s-a îmbunătăţit jocul. Nu cred că a avut Farul vreo ocazie în repriza a doua. Nici noi n-am avut prea multe, dar la una dintre ocazii am marcat un gol foarte important pentru ce va veni. Mă bucură doar victoria, e clar!

Cei care au intrat pe teren au făcut diferenţa, mă refer la toţi jucătorii care au intrat pe parcursul meciului. Noi trebuie să câştigăm la Argeş şi dacă ne prezentăm ca în prima repriză, şansele sunt mici. Trebuie să pregătim meciul bine, dar prima repriză e toată vina mea, nu a jucătorilor.

Am pregătit meciul cu trei fundaşi şi în ultimul moment m-am schimbat. Le-am spus jucătorilor în vestiar, la pauză, că nu e vina lor: ‘Chiar dacă jucăm cum jucăm, nu e vina voastră’. Oricum antrenorul e de vină de fiecare dată. Dar la meciul acesta am făcut o greşeală că nu am început cu echipa cu care am jucat în repriza a doua„, a declarat Dan Petrescu după CFR Cluj – Farul 1-0.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
7
22:21
Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!
7
22:02
„Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1!
7
21:52
Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles”
7
21:46
„N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului
7
21:14
„A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
7
20:57
Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu
7
20:56
FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă!
7
20:35
Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB!
7
20:32
Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi