Elvir Koljic jubilează după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: „Merităm să fim mai sus!”. Ce a spus Alex Crețu: „Am luptat până în ultimul minut”

De Cosmin Cioboată
Publicat: 19.02.2023, 22:23

Elvir Koljic

Elvir Koljic/ Profimedia

Elvir Koljic jubilează după FCSB – Universitatea Craiova 1-1. Atacantul bosniac a ieșit la rampă în prelungirile derby-ului de pe Arena Națională. Koljic a fost decisiv la autogolul lui Iulian Cristea din minutul 90+1, în urma căruia oltenii au smuls un punct pe terenul roș-albaștrilor.

Reclamă

Koljic a reluat cu capul o centrare venită din corner. Mingea a fost deviată de Iulian Cristea, fundașul FCSB-ului, și s-a dus lângă bară.

Reclamă

Elvir Koljic jubilează după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: „Merităm să fim mai sus în clasament!”

Elvir Koljic s-a arătat fericit după remiza obținută in-extremis de Universitatea Craiova în fața FCSB-ului.

Atacantul lui Eugen Neagoe își dorește să redevină golgheter-ul de odinioară și consideră că formația olteană merită să fie mai sus în clasament.

„Sigur, îmi doresc și eu asta (n.r. – să devină golgheter-ul din trecut). Eu vreau să joc cât mai bine în fiecare meci. A venit golul în seara asta și sper să vină în continuare. Ăsta e fotbalul, echipa e foarte bună (n.r. – FCSB), are calitate. Au marcat din faza fixă, dar după aceea am reușit să intrăm foarte bine în meci. Importante sunt punctele.

A trecut prioada noastră mai slabă și sper să obținem cât mai multe puncte. Jucăm bine și merităm să urcăm în clasament. Sper că am revenit și să aduăm puncte și în deplasare”, a spus Elvir Koljic, după FCSB – Universitatea Craiova 1-1, potrivit digisport.ro.

Alexandru Crețu, prima reacție după FCSB – Universitatea Craiova 1-1: „Am luptat până în ultimul minut!”

La rândul său, Alexandru Crețu și-a lăudat echipa pentru atitudinea arătată în finalul meciului cu FCSB.

„Am luat un punct, a fost un meci dificil, am întâlnit o echipă talentată, o echipă bună. Am luptat până în ultimul minut, asta ne dă încredere pentru meciurile următoare. Este un rezultat pozitiv, avem moral.

Am bătut campioana etapa trecută, acum am scos egal. Este vorba despre a crede și a lupta până în ultimul minut. Mai sunt câteva etape până la play-off. În ultimii cinci ani, ăsta e cel mai strâns campionat, se joacă până la ultimul meci. Am avut fluctuații de formă, puteam să facem mai multe”, a spus și Alexandru Crețu.

FCSB – Universitatea Craiova 1-1. Oltenii au smuls un punct pe Arena Națională

FCSB a ratat în ultimele momente victoria în derby-ul cu oltenii. Malcom Edjouma a fost din nou pentru roș-albaștri, dar autogolul lui Iulian Cristea a salvat un punct pentru olteni.

FCSB a început în forță duelul de pe Arena Națională. David Miculescu putea debloca tabela încă din secunda 15. Jucătorul titularizat în absența lui Andrea Compagno a fost servit de Tavi Popescu, dar șutul său a fost blocat de portarul oltenilor, Laurențiu Popescu.

Echipa lui Mihai Pintilii s-a ales cu un corner, din care a reușit să deschidă scorul. Florinel Coman a centrat la prima bară, de unde Iulian Cristea a reluat spectaculos. Mingea a fost respinsă de Laurențiu Popescu și a ajuns cu noroc la Malcom Edjouma. Francezul a reluat din voleu și a declanșat nebunia în tribunele roș-albastre de pe Arena Națională.

În repriza secundă tot FCSB a avut ocaziile mai mari, însă Universitatea Craiova s-a salvat în prelungiri. În minutul 90+1, reluarea cu capul al lui Elvir Koljic a fost deviată de Iulian Cristea în propria poartă. S-a terminat 1-1, iar FCSB a rămas fără succes pe teren propriu în acest an.

După acest rezultat, FCSB a rămas la șapte puncte în urma liderului Farul, în timp ce Universitatea Craiova este la 10 lungimi de primul loc.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:36

LIVE SCOREAston Villa – PSG 1-2 şi Borussia – Barcelona 1-0 se joacă ACUM. Martinez şi Szczesny, gafe uriaşe

22:19

Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 ani

22:08

VideoCosmin Olăroiu s-a bucurat alături de jucătorii lui, după calificarea în finala Ligii Campionilor Asiei 2

21:33

Marius Şumudică a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, lui Elias Charalambous: „Se bat cap în cap toate lucrurile”

21:25

Andreea Cotruţa, o medalie de aur şi două de argint la Campionatele Europene. Rezultate remarcabile pentru româncă

21:22

VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2

1 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopics 2 Adrian Şut a semnat cu o nouă firmă de impresariat şi a fost prezentat oficial: „Bun-venit”s 3 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 4 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 5 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 6 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls