Gabi Balint a „distrus” doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1: „Au fost catastrofe! Parcă nu aveau chef”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 5.11.2023, 0:01

Gabi Balint a distrus doi jucători

Gabi Balint a "distrus" doi jucători

Gabi Balint este legenda Stelei / Captură As.ro

Gabi Balint a „distrus” doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1. Fostul internaţional român a răbufnit la adresa fotbaliştilor lui Mihai Rotaru şi a anunţat că trupa lui Mititelu merita să obţină cele trei puncte în derby.

Reclamă

Echipa lui Adrian Mititelu a ajuns la şase meciuri la rând fără victorie în Liga 1. Este pe locul 12! Nici Universitatea Craiova nu o duce mai bine. Are o serie de patru partide fără succes. Echipa lui Mihai Rotaru are 23 de puncte, cu 8 mai puţin decât liderul FCSB (care are şi un meci în minus).

Reclamă

Gabi Balint a „distrus” doi jucători după Universităţii Craiova – FCU Craiova 1-1

Balint i-a făcut praf pe Elvir Koljic și Jovan Markovic, care au intrat la Universitatea Craiova în repriza secundă.

FCU poate a fost nedreptățită. Mi-a plăcut FCU Craiova, mult mai puțin Universitatea. În afara lui Mitriță, care e singurul care mai încearcă ceva, dar nu mai e la nivelul de la începutul campionatului… Ceilalți sunt sub.

Mă uitam la Ivan, bun, nu-i postul lui, dar, totuși, prea puține reușite. Intră doi atacanți, Koljic și Markovic, care au fost catastrofe. A fost o fază în care ambii au ratat pase simple. Parcă nu aveau chef. Vlădoiu și Bancu au fost bine blocați.

Sidibe mi-a plăcut, a fost activ. Vreau să remarc centrarea de la golul lui Chițu, care a fost perfectă”, a declarat Gabi Balint la digisport.ro.

Universitatea Craiova – FCU Craiova 1-1, în etapa a 15-a

FCU Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, derby-ul cu Universitatea Craiova, în etapa a 15-a din Superligă. În tribună a fost prezent şi antrenorul bulgar Ivailo Petev, tehnicianul care ar urma să o preia pe Universitatea Craiova.

În minutul 20, Bahassa şi Sidibe au supus poarta lui Laurenţiu Popescu unui adevărat asediu, dar portarul gazdelor a fost la înălţime. Echipa lui Papură a deschis scorul în minutul 29, când Gurău nu a avut reacţie la reluarea lui Căpăţână din careu şi gazdele au condus cu 1-0 la pauză. Oaspeţii au egalat în minutul 63, prin Aurelian Chiţu, care a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Sidibe. FCU a rămas în zece oameni din minutul 77, când a fost eliminat Andrea Padula, pentru două galbene primite. Laurenţiu Popescu a mai salvat odată, în minutul 90+6, la capul lui Blănuţă şi s-a încheiat 1-1. Universitatea Craiova are 23 de puncte, aflându-se pe locul 4, în timp ce FCU ocupă locul 12, cu 15 puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu – Al. Creţu (Houri 74), Mateiu, Căpăţână (Markovic 81) – Danciu, A. Ivan (Koljic 64), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Corneliu Papură

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru (Mascarenhas 59), Compagnucci, Lacroix, Padula – Vl. Achim, Van Durmen (Danny Henriques 89) – Sidibe (Baeten 81), A. Chiţu, Bahassa (D. Albu 82) – Blănuţă. ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene: Căpăţână 72, Bancu 73, Mateiu 90+4, Vlădoiu 90+6 / R. Negru 41, Mascarenhas 63, Giovanni Constantino 69, Padula 72, Compagnucci 73

Cartonaş roşu: Andrea Padula (FCU Craiova) min. 77

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Marius Marica – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Rareş Vidican – Claudiu Lucaciu

Observator: Corneliu Fecioru

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
0:44 17 apr.

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24 17 apr.

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00 17 apr.

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

23:26

Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 6 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats