Ghinion teribil pentru Iulian Cristea! Fundaşul s-a accidentat din nou în CFR Cluj – FCSB

De Viviana Moraru
Publicat: 5.02.2023, 23:05

Victor Anglescu, anunţ despre transferul lui Iulian Cristea la Rapid

Iulian Cristea, în timpul unui meci pentru FCSB/ Hepta

Iulian Cristea a avut parte de un ghinion teribil, şi s-a accidentat din nou în derby-ul dintre CFR Cluj – FCSB. Fundaşul se afla la primul meci, după accidentarea care l-a ţinut departe de teren timp de mai bine de opt luni.

FCSB dispută derby-ul etapei cu CFR Cluj. Roş-albaştrii au şansa de a se apropia la şase puncte de campioni, în clasamentul Ligii 1. Duelul este în format live text, pe AS.ro.

Iulian Cristea a fost titular în derby-ul „de foc” din Gruia, dintre CFR Cluj şi FCSB. Mihai Pintilii l-a trimis în teren încă din primul minut, după ce Joyskim Dawa a fost suspendat pentru meciul din Ardeal, ca urmare a cartonaşului roşu încasat în partida cu Farul.

Astfel, în repriza secundă, mai exact în minutul 84, Iulian Cristea a acuzat o durere la nivelul coapsei drepte. După ce a primit îngrijiri medicale pe teren, fundaşul a fost înlocuit în cele din urmă de Denis Haruţ.

Denis Haruţ, de cealaltă parte, bifează primele minute după o pauză de mai bine de două luni. Ultimul meci în care a jucat fundaşul de 23 de ani a fost pe 1 decembrie, contra celor de la Botoşani. În acea partidă, Haruţ a evoluat timp de 4 minute.

Iulian Cristea, titular la FCSB într-un meci oficial după aproape 9 luni

Iulian Cristea revine ca titular după aproape 9 luni, într-un meci oficial la FCSB. Ultimul meci oficial jucat de Iulian Cristea pentru FCSB a fost tot cu CFR Cluj, la finalul sezonului trecut.

Coşmarul pentru Iulian Cristea s-a încheiat. Fundaşul roş-albaştrilor va juca primul meci oficial pentru FCSB în acest sezon. Cristea este titular în derby-ul cu CFR Cluj.

Ultimul meci oficial jucat de Iulian Cristea pentru FCSB a fost în urmă cu aproape 9 luni de zile. Culmea, atunci FCSB a jucat tot cu CFR Cluj, într-o partidă disputată la Buzău şi încheiată cu victoria roş-albaştrilor cu scorul de 3-1.

Iulian Cristea a mai jucat şi în amicalele din această iarnă. Iulian Cristea i-a luat locul în prima echipă lui Joyskim Dawa, cel care e suspendat pentru derby, după ce a fost eliminat în partida cu Farul.

Calvarul pentru Iulian Cristea a început pe 4 iunie, la meciul pe care naţionala României l-a disputat în Muntenegru. Iulian Cristea s-a accidentat în startul meciului Muntenegru – România, jucat în vara anului trecut, pe 4 iunie, și a fost schimbat de Edi Iordănescu. Jucătorul s-a rupt după un duel aerian cu un adversar. Cristea a aterizat rău și s-a lovit la genunchi.

Jucătorul lui FCSB a vrut să rămână pe teren, în ciuda accidentării. N-a mai rezistat însă decât 12 minute. În timpul unui sprint, s-a întins pe gazon și a cerut schimbarea.

Edi Iordănescu l-a înlocuit cu Alexandru Crețu, de la Universitatea Craiova. Fotbalistul lui FCSB a fost bandajat și a început să plângă pe banca tehnică.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă 20:15 Iga Swiatek, prima finalistă a turneului WTA de la Roma! Poate avea parte de un duel fabulos în ultimul act 19:52 Luis Enrique anunță o revoluție la PSG după plecarea lui Kylian Mbappe! Campanie uriașă de achiziții la campioana din Franța 19:05 Cel mai bun jucător de la Corvinul a semnat cu o echipă din play-off-ul Ligii 1! Pierdere înainte de preliminariile Europa League 18:48 Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi la Trophee Clarins! A învins-o pe Kristina Mladenovic în 2 seturi 18:45 „Mai bine tăcea!” Cristian Tudor Popescu a răbufnit când a aflat că Simona Halep a „rupt” colaborarea cu Carlos Martinez 18:36 Adrian Mititelu şi-a ales antrenorul cu care să atace revenirea în Liga 1! Primele cinci mutări pe care le face la FCU Craiova 18:07 Costică Căileanu a murit la 54 de ani, într-un grav accident rutier produs între Năvodari şi Corbu. Tragedie uriaşă în România! Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta