Ionuț Lupescu, concluzie amară după demisia lui Ovidiu Burcă: „Așa se întâmplă când vrei asta”

De Alex Ioniță
Publicat: 28.11.2023, 21:07

Ionuț Lupescu a analizat demisia lui Ovidiu Burcă

Ionuț Lupescu a analizat demisia lui Ovidiu Burcă

Ionuț Lupescu / Hepta

Ionuț Lupescu a tras o concluzie amară după demisia lui Ovidiu Burcă. „Kaizerul” a vorbit despre tehnicianul care a părăsit-o pe Dinamo înainte de pauza competițională din iarnă.

Reclamă

Ovidiu Burcă a plecat de la Dinamo după înfrângerea cu FCSB, scor 0-1. Acesta i-a lăsat pe „câini” pe locul al 15-lea în Liga 1, cu doar 10 puncte obținute după cele 17 partide jucate de la revenirea în Liga 1.

Reclamă

Ionuț Lupescu, concluzie amară după demisia lui Ovidiu Burcă. Concluzie amară despre fostul antrenor

După anunțul legat de demisia lui Burcă, Ionuț Lupescu a dezvăluit faptul că regretă demisia tehnicianului, având în vedere că acesta este tânăr și are, în continuare, potențial. Totuși, acesta a menționat faptul că în fotbal nu există o „baghetă magică” și că plecarea acestuia este una normala, în contextul în care echipa nu a avut rezultate.

„Păcat că un antrenor tânăr își dă demisia, ai speranța că apare un nou antrenor să facă ceva. Era normal, rezultatele nu au fost cele dorite de el și de conducere. Declarațiile după FCSB nu au făcut bine. 

Nu există baghetă magică în fotbal, există muncă, pricepere. Așa se întâmplă când vrei să fii singurul conducător, nu a avut oameni din domeniu cu care să se poată sfătui și s-a ajuns unde s-a ajuns”, a spus Ionuț Lupescu, potrivit sport.ro.

Ovidiu Burcă are totuși un merit important în istoria recentă a lui Dinamo. Acesta este antrenorul care a readus-o pe Dinamo în primul eșalon al fotbalului românesc, după ce echipa a petrecut un sezon în Liga a 2-a.

Primul antrenor care e dispus să vină Dinamo în locul lui Ovidiu Burcă

Tehnicianul care a mai pregătit-o în trecut pe Dinamo, Dusan Uhrin Jr, a dezvăluit faptul că nu ar refuza o revenire în Ștefan cel Mare. Totuși, acesta a menționat și că nu a discutat, până în momentul de față, cu oficialii grupării.

”Nu m-a sunat momentan nimeni de la Dinamo. Nu mai știu bine care e situația acolo. Aș discuta, nu aș zice nu, dar cum v-am spus, până acum nu a fost nimic. A fost dat Burcă afară? Nu știam.

 Zăvăleanu mai e acolo? A fost ceva când am plecat de la Dinamo ultima dată. (n.r. Nu ați avut o relație foarte bună?) Nu e neapărat asta, dar ultima experiență s-a terminat cum s-a terminat”, a declarat Dusan Uhrin potrivit iamsport.ro.

Este de notat faptul că Dinamo a suferit o umilință istorică cu Uhrin pe bancă. Acesta a fost tehnicianul care i-a dus pe „câini” în Liga a 2-a pentru prima dată în istoria clubului fondat în anul 1946.

Cu tehnicianul ceh pe bancă, „câinii” nu au reușit să câștige barajul de promovare/menținere în Liga 1 în anul 2022 și au fost învinși de U Cluj cu scorul de 1-3, la general.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:39

Atac neaşteptat la adresa lui Adrian Mutu! S-a dezlănţuit după ultima victorie: „Petrolul are lot de play-off”

22:16

Înfrângere incredibilă încasată de Gabriela Ruse! Jucătoarea noastră, eliminată de locul 625 WTA la Madrid

21:48

LIVE TEXTDinamo – Universitatea Craiova 0-2. Oltenii şi-au dublat avantajul pe Arena Naţională, pe contraatac

21:25

VideoJurnal AntenaSport | Fratele lui Radu Drăguşin face senzaţie în bucătărie

21:22

VideoJurnal AntenaSport | Gabriela Ruse a sărbătorit Paștele departe de familie

21:22

VideoJurnal AntenaSport | E foame mare de trofee la FCSB

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes