Istvan Kovacs, două cartonaşe roşii în CFR Cluj – FC U Craiova! Mititelu Jr., derapaj: „Cel mai mare idiot din arbitraj”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 1.06.2023, 22:12

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Juan Bauza

Captură OrangeSport

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Bauza în CFR Cluj – FC U Craiova. Cel mai bun arbitru român l-a eliminat pe Bauza pentru două cartonaşe galbene în a doua repriză a meciului de la Cluj. Echipa lui Adrian Mititelu a cerut şi un penalty în prima repriză.

În minutul 68, Istvan Kovacs i-a arătat al doilea cartonaş galben lui Bauza, care a fost eliminat. Argentinianul a contestat decizia arbitrului din Carei şi i-a cerut să consulte VAR-ul.

Update: Istvan Kovacs îl elimină şi pe Huyghebaert, în minutul 105+1. Arbitrul din Carei i-a acordat, iniţial, cartonaşul galben. După consultarea VAR, Kovacs a decis să îi acorde cartonaşul roşu jucătorului de la FC U Craiova.

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Bauza în CFR Cluj – FC U Craiova

Adrian Mititelu Jr. a avut un derapaj la adresa lui Istvan Kovacs, imediat după eliminarea lui Bauza. „Execuţie în direct din partea celui mai mare idiot din arbitrajul românesc„, a scris Adrian Mititelu Jr. pe reţelele de socializare.

Nu a fost singura decizie a lui Istvan Kovacs care a stârnit furia oltenilor. În minutul 8, FC U Craiova a cerut un penalty după ce mingea l-ar fi lovit în mână pe Cristi Manea.

„Cum a judecat cel mai bun arbitru din România această fază? Cum a analizat VAR?”, s-a întreabat, ironic, Adrian Mititelu Jr.

Ulterior, Ion Crăciunescu a analizat faza din startul partidei. „După părerea mea este o fază controversată, dar eu îi dau credit arbitrului. Jucătorul Craiovei lovește cu capul, trimite în mâna, dar mâna e într-o poziție normală, de mișcare. Nici eu nu dădeam. Nu contează că îl lovește în mână, ci că o are într-o poziție normală. E și distanța mică. A procedat corect Istvan Kovacs”, a spus Ion Crăciunescu la digisport.ro.

Adrian Mititelu, nemulțumit de delegarea lui Istvan Kovacs la CFR Cluj – FC U Craiova 1948

Adrian Mititelu s-a arătat nemulțumit de delegarea lui Istvan Kovacs la finala barajului dintre CFR Cluj și FC U Craiova 1948. Patronul oltenilor susține că centralul din Carei „n-a fost inspirat” la unele meciuri ale echipei sale, și de aceea nu este bucuros că acesta va arbitra duelul din Gruia.

„Asta este vestea proastă! Pentru mine asta e vestea proastă! Eu unul am repulsie când mă arbitrează acest băiat. Tot timpul am avut… Eu nu zic că a vrut să ne facă rău, dar n-a fost inspirat.

… Aaa, și când era mai tânăr și jucam cu CFR-ul, prin 2007-2008, tot timpul când ne arbitra el, comitea niște erori în favoarea celor de la CFR. E cel mai bun arbitru pentru unii! Dar ați văzut ce a făcut pe unde a fost ultima oară? Că a nenorocit pe unde a fost câte greșeli a avut!

A fost cândva un arbitru foarte bun, dar știți cum este, părerea mea e că se putea o delegare mult mai echilibrată. Iar dup-aia, altă nenorocire e Cătălin Popa la VAR! Deci aceeași brigadă care a fost la meciul cu CS U (n.r. Universitatea Craiova) și a dat două penalty-uri aiurea.

Nu mai spun de prietenia pe care o are cu Balaj, dar nu contează, să zicem că asta n-ar conta”, a declarat Adrian Mititelu, înainte de meci, pentru fanatik.ro.

17:55 Ronnie O`Sullivan şi-a ales favoritul la câştigarea Campionatului Mondial de snooker, după ce a fost eliminat încă din sferturi 17:48 Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund după 12 ani! Fabrizio Romano a făcut anunțul care zguduie Bundesliga 17:44 Mesajul lui Dan Petrescu pentru FCSB, după ce echipa lui Gigi Becali a câştigat titlul. „Bursucul”, şocat de rapidişti 17:28 „Se întoarce Alex Chipciu la FCSB?” Mihai Stoica a dat răspunsul pe loc! Dezvăluire sinceră despre negocieri 17:00 Farul – Sepsi LIVE TEXT (20:00). Gică Hagi luptă pentru locul 2 din play-off! Echipele probabile 16:50 Programul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente a fost live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată 15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” Vezi toate știrile