Joyskim Dawa s-a declarat vinovat pentru că FCSB a făcut doar egal cu Hermannstadt: „Vreau să le cer scuze colegilor”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 21.09.2023, 22:49

Joyskim Dawa dă declaraţii după Hermannstadt - FCSB 2-2 / AntenaSport

Joyskim Dawa s-a declarat vinovat pentru că FCSB a făcut doar egal cu Hermannstadt. Fundaşul roş-albaştrilor crede că echipa lui ar fi câştigat dacă el nu comitea penalty şi nu era eliminat.

În minutul 60 al meciului, Joyskim Dawa l-a faultat în careu pe Neguţ. Sibienii au primit penalty, iar Dawa a văzut şi cartonaşul roşu pentru faultul respectiv, comis în calitate de ultim apărător.

Acest egal este din cauza mea. Dacă vreţi să arătaţi pe cineva, eu sunt acela.

Aveam nevoie să câştigăm acest joc. Nu a fost uşor în prima repriză, dar am făcut o a doua repriză grozavă. Dacă nu aş fi comis acel penalty cred că am fi câştigat acest meci.

Vreau să le cer scuze colegilor mei. Este doar vina mea că am făcut egal.

Mă simt prost, mi-am lăsat echipa în 10. Dacă vrei să fii campion, trebuie să câştigi fiecare meci. Acasă, în deplasare, meciuri uşoare, meciuri grele.

(n.r.: A fost cu adevărat penalty?) Nu ştiu dacă a fost penalty, a fost un contact uşor, alergam amândoi. Mi se pare cam mult să dai şi penalty şi să-mi dai şi roşu direct.

Colegii m-au încurajat după penalty, suntem o familie. Câştigăm împreună, pierdem împreună, e fotbal.

I-am zis arbitrului să verifice la VAR. Cred că arbitrii ar trebui să verifice mai mult la VAR. Dacă în 10 secunde decizi că e penalty, asta e…

Acum trebuie să ne refacem şi să ne concentrăm pe următorul joc”, a declarat Joyskim Dawa pentru digisport.ro după Hermannstadt – FCSB 2-2.

Elias Charalambous, după Hermannstadt – FCSB 2-2: „Am câştigat un punct”. Ce a spus despre Dawa, eroul negativ al roş-albaştrilor

Elias Charalambous s-a arătat mulţumit de punctul obţinut la Sibiu de către FCSB. Iată ce a spus Elias Charalambous după Hermannstadt – FCSB 2-2.

Antrenorul cipriot al echipei aflate pe primul loc în Liga 1 nu l-a criticat deloc pe Dawa, care a comis un penalty în minutul 60. Dawa a primit şi cartonaşul roşu la acea fază.

Am reuşit să înscriem repede, golul a fost anulat, după aceea au marcat ei.

Schimbările (n.r.: de la pauză) au ajutat mult. A fost o greşeală (n.r.: a lui Dawa) care se întâmplă în fotbal.

E un rezultat corect. Am câştigat un punct, acum trebuie să ne refacem, avem un alt meci în 3 zile.

Greşelile sunt parte din joc. Dawa a avut un sezon foarte bun, ne-a salvat în multe meciuri.

Despre Dawa nu pot să spun decât lucruri bune.

Avem 3 meciuri în 7 zile, trebuie să lăsăm jucătorii să respire. Dacă am ales un 11, acela e cel mai bun 11 din momentul acela.

(n.r.: despre Compagno) Am fost întrebat despre Compagno, că nu dă gol, am zis că se pregăteşte foarte bine şi golurile vor veni. Andrea ne ajută foarte mult şi asta e tot.

(n.r.: despre schimbarea lui Băluţă la pauză) Trebuia să schimbăm ceva, nu am început bine jocul. În a doua repriză noi am decis să schimbăm anumiţi jucători”, a declarat Elias Charalambous pentru sursa citată după Hermannstadt – FCSB 2-2.

Hermannstadt – FCSB 2-2. Prima remiză a sezonului pentru echipa lui Charalambous

Dawa a făcut o gafă uriaşă şi a fost eliminat după un fault de ultim apărător asupra lui Neguţ. În restanţa din etapa a cincea, bucureştenii au deschis scorul la Sibiu, prin Compagno, în minutul 8, dar golul a fost anulat. Gazdele au răspuns printr-o ratare uriaşă a lui Daniel Paraschiv, în minutul 10, iar în minutul 13 Silviu Balaure a deschis scorul pentru Hermannstadt.

În minutul 28, Andrea Compagno a obţinut un penalty, după un contact cu portarul Căbuz, iar atacantul italian a transformat cu siguranţă, egalând în minutul 31. FCSB a întors rezultatul după pauză, în minutul 48, când Valentin Creţu a centrat şi Compagno a reuşit „dubla”. Elevii lui Marius Măldărăşanu au egalat în minutul 63, din penalty.

Dawa a faultat în careu, a fost eliminat şi Daniel Paraschiv a executat lovitura de pedeapsă. Tîrnovanu a apărat, dar balonul respins a ajuns tot la Paraschiv care a înscris pentru 2-2. În minutul 90+2 Gabi Iancu a lovit transversala cu un şut, însă s-a terminat la egalitate, 2-2, şi FCSB are 22 de puncte după 9 etape, fiind lider în Superligă. Hermannstadt este pe locul 5, cu 13 puncte.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta