Jucătorii de la Universitatea Craiova, mulțumiți după victoria cu Sepsi: „În 10 oameni am jucat mai bine”

De Alex Ioniță
Publicat: 17.09.2023, 0:00

Jucătorii de la Universitatea Craiova, mulțumiți după victoria cu Sepsi

Jucători Universitatea Craiova / Profimediaimages

Jucătorii de la Universitatea Craiova, mulțumiți după victoria cu Sepsi. Oltenii au reușit să obțină 3 puncte după ce au rămas în 10 oameni încă din minutul 59 al partidei de pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Universitatea Craiova a câștigat meciul cu Sepsi cu scorul de 2-1. Partida a contat pentru etapa a 9-a a nouui sezon de Liga 1 și a fost în format live text pe AS.ro.

Jucătorii de la Universitatea Craiova, mulțumiți după victoria cu Sepsi. Nicușor Bancu: „Am fost mult mai compacți după eliminare”

Nicușor Bancu a vorbit despre partida cu Sepsi, din etapa a 9-a a Ligii 1. Fundașul oltenilor s-a declarat fericit după această victorie. De asemenea, jucătorul echipei naționale a dezvăluit că echipa a jucat mult mai bine după eliminarea lui Badelj, din minutul 59.

„A fost un meci foarte greu, după ce am rămas în 10 oameni au pasat mai mult, dar nu și-au creat prea multe ocazii. Am fost mai determinați, lucrul ăsta ne-a făcut să câștigăm partida.

După ce s-a terminat meciul am discutat, în 10 am jucat mult mai bine, ca apărare am fost mult mai compacți, ne-a unit această eliminare. Sepsi este o echipă bună, pasează foarte bine, s-a văzut și în meciurile anterioare.

Sperăm ca pauza cu naționala să fi prins foarte bine echipei, și mie mi-a prins bine, am făcut meciuri bune la națională și mă bucur că avem șanse de calificare. Ne-am revenit și la echipă, Sperăm să câștigăm și meciul cu U Cluj.

Eu am și glumit, am stat 9 luni pe bară, acum pot juca din 3 în 3 zile” , a spus Nicușor Bancu, potrivit digisport.ro.

Jovan Markovic: „Am avut nevoie de această victorie”

De asemenea, Jovan Markovic și atacantul lui Laurențiu Reghecampf a vorbit despre duelul dintre echipa sa și câștigătoarea Cupei României. Acesta s-a declarat fericit pentru că Universitatea Craiova a trecut peste meciurile slabe și a reușit să obțină o victorie importantă, prin care, consideră el, echipa s-a revanșat în fața suporterilor.

„Am făcut două meciuri slabe, am avut nevoie de această victorie, trebuia să ne revanșăm în fața suporterilor. A fost primul gol acasă, sper să marchez cât mai multe goluri, încerc să mă antrenez cât de bine pot, mister ia decizia dacă joc sau nu.

Eu zic că am făcut un meci bun, se vede că pauza ne-a prins bine, nu trebuie să mai facem greșelile de meciurile trecute. Când e pauza naționalei avem antrenamente mai grele și mai dure, dar această pauză ne prinde bine.

Luăm fiecare meci în parte, vedem cum ne clasăm la final” , a spus Markovic, potrivit sursei citate anterior.

După această victorie, gazdele se află pe locul 2 în campionat, cu 17 puncte după 9 meciuri disputate. De cealaltă parte, Sepsi este pe locul 6, cu 12 puncte obținute în cele 7 partide jucate. Covâsnenii au mai puține meciuri jucate pentru că au participat în preliminariile UEFA Conference League, acolo unde s-au oprit în play-off.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

14:46 FotoCe fac, în fiecare zi, milionarul Dan Şucu şi soţia lui cu 13 ani mai tânără: „Suntem suflete pereche!” 14:35 „Se simt lezați, dar dacă pică nocturna…” Marius Șumudică, derapaj rasist la adresa fanilor FCSB! 14:22 Thomas Tuchel pleacă de la Bayern Munchen: „Este evident greu”. Anunţul antrenorului german 14:21 „A semnat!” Marius Şumudică a anunţat transferul stelar al lui Denis Drăguş: „L-au cumpărat cu 2 milioane de euro” 14:19 Detalii de ultimă oră despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB. Răsturnare totală de situație după declarațiile lui Gigi Becali 14:02 Selecționerul Ucrainei a anunțat lotul cu o lună înainte de EURO! Surprizele pregătite de prima adversară a României 13:25 Botoșani – Mioveni LIVE TEXT (20:00). Duel „încins” pentru Liga 1! Echipele probabile pentru meciul de baraj 13:21 Xavi, la un pas să fie demis de Barcelona! Anunţ-şoc făcut de presa din Spania. Ruptură totală cu Joan Laporta 13:12 „Haos! Trebuie educați” Giani Kiriță a răbufnit după ce suporterii lui Dinamo s-au bucurat pentru calificarea la baraj 13:12 FotoSimona Halep a luat o nouă hotărâre radicală şi vinde tot ce are în România! Tocmai a încasat milioane de euro Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta