Laurenţiu Reghecampf, după Poli Iaşi – Universitatea Craiova 1-4: „Nu este uşor să joci împotriva noastră cu un om în minus”

De Alex Masgras
Publicat: 13.08.2023, 0:01

Laurenţiu Reghecampf, după Poli Iaşi - Universitatea Craiova 1-4

Laurenţiu Reghecampf / Profimedia

Laurenţiu Reghecampf, după Poli Iaşi – Universitatea Craiova 1-4. Antrenorul formaţiei din Bănie a vorbit despre victoria echipei sale din meciul din etapa cu numărul 5 a Ligii 1.

Universitatea Craiova s-a impus cu 4-1, după ce a fost condusă la pauză, graţie golului marcat de Alin Roman. Tot Alin Roman a fost eliminat în minutul 60, după care a urmat revenirea oltenilor.

Markovic, Ivan, Mitriţă şi Roguljic au marcat pentru echipa lui Laurenţiu Reghecampf, care a revenit pe locul 2 în Superligă.

Este exact ce v-am spus. Dacă luăm în serios și jucăm la adevărata noastră valoare, nu avem probleme. Dacă nu jucăm ce trebuie, ne facem singuri probleme, cum s-a întâmplat în prima repriză. Nu am fost agresivi, le-am dat foarte multe spații, de asta s-a întâmplat ce s-a întâmplat.

Nu este uşor să joci împotriva noastră cu un om în minus. În repriza a doua s-a văzut o schimbare, a fost totul pozitiv și sunt mulțumit. Puteam să marcăm și mai multe goluri și vom ajunge la nivelul acesta, să marcăm mai multe goluri.

Mitriță este un jucător foarte important. A resimțit ceva în prima repriză, sper să nu fie ceva mai serios. (n.r. despre Mitriţă la naţională) Asta nu e problema mea, noi încercăm să îi antrenăm, să îi punem în valoare. E decizia selecţionerului. Acest lucru nu îl discut niciodată.

(n.r. despre transferuri) Deocamdată, suntem bine, dacă va apărea vreo oportunitate, un jucător care să ne ajute să ridicăm nivelul echipei, vom încerca să-l luăm.

(n.r. despre titlu) Acesta este obiectivul. În fiecare an este acelaşi obiectiv. Vom lupta şi vom încerca să câştigăm fiecare partidă”, a declarat Laurenţiu Reghecampf, potrivit digisport.ro.

Poli Iaşi – Universitatea Craiova 1-4

Craiovenii au avut o ocazie de a deschide scorul în minutul 4, la o cursă a lui Andrei Ivan care a pasat în careu pentru Markovic, aflat în poziţie centrală, însă acesta a pus latul şi a trimis pe lângă poartă. Apoi meciul s-a jucat pe contre, cu faze de poartă pentru embele echipe. Scorul a fost deschis în minutul 44 de gazde, prin Alin Roman, din lovitură liberă uşor deviată.

Partea secundă a adus un pressing al oltenilor şi un cartonaş roşu pentru căpitanul ieşenilor, Alin Roman, care a primit al doilea galben în minutul 58. Craiova a profitat şi Markovic a egalat în minutul 65, cu o lovitură de cap. Oaspeţii au marcat şi golul al doilea, în minutul 78. Pasă lungă a lui Mitriţă pentru Andrei Ivan, care l-a depăşit pe Florin Ilie şi l-a învins pe Ailenei cu un şut la colţul lung. Acelaşi Alexandru Mitriţă a marcat şi golul de 3-1, în minutul 90, iar Roguljic a făcut 4-1 în minutul 90+4, aducând o victorie clară Craiovei, care îi plasează pe elevii lui Reghecampf pe poziţia a doua în clasament, cu 11 puncte.

Cu numai 3 puncte, Poli Iaşi este pe locul 14.

POLI IAŞI: Ailenei – Martac, Fl. Ilie, Katanec (Tincu 81), Stefanovici – Jatoba (R. Ion 70), Bordeianu, A. Roman, Luis Phelipe (Vojtus 81) – A. Gheorghiţă (Mogoş 70), Harrison (Itu 61). ANTRENOR: Leo Grozavu

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Ndong (Şt. Vlădoiu 46), Zajkov, Raul Silva (Mateiu 63), Bancu – Al. Creţu (Roguljic 63), Baiaram (Danciu 81), Screciu – A. Ivan, Markovic (Işfan 70), Al. Mitriţă. ANTRENOR: Laurenţiu Reghecampf

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

19:55 VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat” 19:39 VideoMama lui Radu Drăguşin, anunţ despre viitorul fiului ei la Tottenham: „Îmi menţin în afirmaţia!” 19:22 Toto Wolff nu şi-a luat gândul de la Max Verstappen! Declaraţiile şefului de la Mercedes care îi dau emoţii lui Christian Horner 18:35 Un francez va arbitra lupta la titlu a echipei lui Răzvan Lucescu! PAOK – Olympiacos se vede exclusiv în AntenaPLAY 18:34 „Aşteptăm răspunsul final!” Dan Şucu a recunoscut ce antrenor îşi doreşte la Rapid. Prima reacţie după ce l-a refuzat pe Şumudică 18:03 VideoCamelia Bălţoi îţi prezintă AntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 9 mai 2024 17:54 „Atitudine incredibilă!” Antrenorul lui Alaves a decis ce urmează pentru Ianis Hagi. Hotărârea luată chiar înainte de EURO 2024 17:43 Decizia luată de galeria Rapidului, după ce Dan Şucu a renunţat la Marius Şumudică. Gigi Corsicanu confirmă: „E datoria noastră!” 17:20 NEWS ALERTMarius Şumudică nu o va antrena pe Rapid! Pe cine va aduce Dan Şucu în Giuleşti: „M-a anunţat că s-a decis” 17:09 FotoDezvăluirile milionarului devastat de două drame amoroase. O soție l-a părăsit pentru nașul de cununie, una pentru Cristi Borcea Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției