Marko Dugandzic, o nouă ratare de la 11 metri! Penalty irosit în minutul 90+2, în Rapid – Hermannstadt

Publicat: 4.03.2023, 22:11

Eugen Neagoe, entuziasmat că băieţii lui au câştigat în 10 oameni: Au dat dovadă de caracter”! Ce spune despre cupele europene

Marko Dugandzic este golgheterul Rapidului şi al Ligii 1

Marko Dugandzic, în timpul unui meci al lui Rapid / Hepta

Marko Dugandzic a ratat un penalty în meciul Rapid – Hermannstadt 0-1 în minutul 90+2. 0-0. Giuleștenii au ratat șansa să salveze o remiză. Atacantul croat a ironist o nouă lovitură de la 11 metri, după cea din meciul cu Mioveni, 0-0.

Rapid a beneficiat de un penalty în prelungirile meciului cu Hermannstadt, după ce Baba Alhassan l-a lovit pe Kait după un corner al giuleștenilor. Viorel Fluieran a verificat faza la monitorul VAR înainte să ia decizia.

Marko Dugandzic, penalty ratat în Rapid – Hermannstadt 0-1

La 11 metri și-a așezat balonul Marko Dugandzic, golgheterul Rapidului. Croatul a încercat o execuție plasată, dar Letica l-a blocat.

Dugandzic s-a oprit înainte de execuție, iar portarul lui Hermannstadt a plonjat în aceeași direcție în care s-a dus șutul atacantului rapidist.

A fost al doilea penalty ratat de Dugandzic în 2023. Jucătorul de 28 de ani a mai irosit o lovitură de la 11 metri în duelul cu Mioveni, 0-0, din 17 februarie. Atunci, a șutat peste poartă, după ce fost pus să repete execuția, pentru că mai mulți jucători au intrat în careu.

Rapid, învinsă acasă de Hermannstadt

Hermannstadt s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 1-0, în faţa formaţiei Rapid Bucureşti, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii. Rapid a ratat un penalti în minutul 90+1.

Hermannstadt a deschis scorul la Bucureşti, în minutul 32, când Silviu Balaure a deviat în poartă o pasă a lui Călin Popescu.În minutul 35, arbitrul Viorel Flueran a acordat un penalty pentru sibieni, la un henţ în careu al lui Alexandru Ioniţă, dar a revenit asupra deciziei după consultarea VAR.

În minutul 90, arbitrul a acordat un penalti pentru Rapid, după consultarea VAR, dar Letica a respins şutul lui Dugandzic şi Hermannstadt a provocat a nouă surpriză în această etapă, câştigând pe terenul giuleştenilor. Este prima victorie a lui Hermannstadt în acest an.

Sibienii au 29 de puncte şi sunt pe locul 13, în timp ce Rapid rămâne cu 52 de puncte, pe locul 4.

22:36 Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 22:04 Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile” 21:48 Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului 21:29 Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A! 21:04 Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma! 21:00 VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj 20:51 Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România 20:32 FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români! 20:11 Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev Vezi toate știrile