Mircea Rednic, maestrul schimbărilor la UTA! Inspiraţia incredibilă a „Puriului”, în „thriller-ul” cu Voluntari

De Viviana Moraru
Publicat: 18.03.2024, 19:33

Mircea Rednic, maestrul schimbărilor la UTA, în victoria cu Voluntari

Mircea Rednic a fost maestrul schimbărilor la UTA, în victoria cu Voluntari. „Puriul” a avut o inspiraţie fabuloasă în succesul din prima etapă a play-out-ului. Trei dintre jucătorii trimişi în teren de antrenorul român au reuşit să marcheze.

UTA a reuşit să marcheze golul victoriei cu Voluntari în minutul 90+6, după ce a fost egalata în minutul 90+2. Arădenii au egalat-o în clasament pe Hermannstadt, în timp ce ilfovenii au rămas pe penultimul loc.

Mircea Rednic, maestrul schimbărilor la UTA, în victoria cu Voluntari, scor 4-3

Voluntari a deschis scorul pe terenul celor de la UTA, prin Adam Nemec, în minutul 28. La şase minute distanţă, Mircea Rednic a efectuat prima schimbare, forţat de accidentarea lui Marcelo Freitas.

„Puriul” l-a trimis în teren pe Pedro, iar acesta a reuşit să marcheze la patru minute distanţă. Ulterior, în prelungirile primei reprize, Armaş a dus-o din nou în avantaj pe Voluntari.

În repriza secundă, UTA a reuşit să egaleze în minutul 51. Johana Omondi a marcat pentru arădeni, la cinci minute distanţă după ce a fost trimis în teren.

UTA a preluat conducera în minutul 80. Alexandru Tudorie a înscris din pasa lui Claudiu Micovschi. Atacantul a fost trimis în teren în minutul 70.

A urmat un final de infarct la Arad. Voluntari a reuşit să egaleze în minutul 90+2, prin Merloi, iar Pedro a dat lovitura de graţie şi i-a adus toate punctele lui Mircea Rednic în minutul 90+6.

După golul marcat în minutul 90+6, Mircea Rednic a făcut un gest sfidător către banca ilfovenilor. Antrenorul le-a „bătut obrazul” oficialilor de la Voluntari.

Gestul lui Mircea Rednic, din UTA - Voluntari 4-3Gestul lui Mircea Rednic, din UTA - Voluntari 4-3
Gestul lui Mircea Rednic, din UTA – Voluntari 4-3/ Captură Orange Sport

Mircea Rednic şi-a luat atacant la UTA

Mircea Rednic şi-a luat atacant la UTA! „Bătrâna Doamnă” a anunţat înaintea debutului în play-out că a adus întăriri. Ezekiel Imoh, un atacant nigerian de 30 de ani, este cel mai nou jucător al formaţiei arădene.

Ezekiel Imoh a evoluat în cariera sa în ţări precum Belgia, Spania, Turcia, Qatar sau Emiratele Arabe Unite.

În anul 2012, când era la Standard Liege, el a fost transferat de Al-Arabi SC din Qatar, pentru 8 milioane de euro. Ulterior, el a fost împrumutat la Standard şi Anderlecht, după care şi-a trecut în CV mai ulte echipe. Ultima sa experienţă a fost în Nepal, acolo unde a câştigat titlul cu Lalitpur City şi a fost golgheterul competiţiei.

„Atacantul Ezekiel Imoh este noul jucător al UTA-ei. Nigerianul în vârstă de 30 ani s-a născut pe 24 octombrie 1993, măsoară 1.78m și vine de la Lalitpur City.

Crescut de 36 Lions, în țara natală, a trecut în carieră pe la Standard Liege, Anderlecht, KV Kortrijk (Belgia), Al-Arabi (Qatar), Konyaspor(Turcia), Las Palmas (Spania), Al-Jazira și Al-Dhafra (Emiratele Arabe Unite).

A câștigat Supercupa Turciei, în sezonul 2017/2018 cu Konyaspor, campionatul cu Al-Jazira în 2020/2021 și Superliga din Nepal în sezonul precedent, când a fost și golgheterul competiției.

Îi urăm bun venit în tricoul roș-alb și la cât mai multe realizări!”, a anunţat UTA Arad, pe contul de Facebook.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

23:12 „Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!” 23:12 Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!” 22:49 FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă 22:36 Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!” 22:23 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus 22:15 Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie” 22:00 FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională 21:54 VIDEOValentin Mihăilă a sărbătorit cu steagul României promovarea Parmei în Serie A. Sezon spectaculos pentru Mihăila şi Dennis Man 21:28 Un nou record de asistenţă pe Arena Naţională! Stadionul, umplut până la refuz la FCSB – CFR Cluj 21:12 Sorana Cîrstea – Marketa Vondrousova 7-6, 6-3. Sorana e în optimile de la Roma Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire