Nicolae Dică a răbufnit după FC Voluntari – FCSB: „70% din meci am fost mai buni. Coman ne-a bătut în 5 minute”

De Alex Masgras
Publicat: 1.03.2024, 0:08

Nicolae Dică a răbufnit după FC Voluntari - FCSB: 70% din meci am fost mai buni. Coman ne-a bătut în 5 minute

Nicolae Dică a răbufnit după FC Voluntari - FCSB: "70% din meci am fost mai buni. Coman ne-a bătut în 5 minute"

Nicolae Dică, în timpul meciului FC Voluntari - FCSB / Hepta

Nicolae Dică a răbufnit după FC Voluntari – FCSB. Antrenorul ilfovenilor a venit extrem de supărat la interviul de la finalul meciului de pe stadionu Anghel Iordănescu, acolo unde liderul din Liga 1 s-a impus cu 2-1.

FC Voluntari a deschis scorul în minutul 16, prin Dumiter, dar Florinel Coman a reuşit să întoarcă scorul în debutul reprizei secunde, printr-o dublă.

Nicolae Dică a răbufnit după FC Voluntari – FCSB

La finalul meciului de la Voluntari, Dică a fost extrem de supărat pe jucătorii săi pentru greşelile copilăreşti făcute în apărare. Mai mult, el a declarat că ilfovenii au fost mai buni cel puţin 70% din meci şi că Florinel Coman i-a învins în 5 minute:

„E păcat. Am făcut un joc bun, 70% din meci am fost mai buni. Apoi, în a doua repriză, ne-au bătut în 5 minute prin Coman. Pe Coman nu am reuşit să îl oprim, chiar dacă am vorbit la pauză. Facem greşeli copilăreşti. Mă aştept la mai mult de la ei.

Avem ocazie mare, să facem 2-2. Din nefericire nu putem să o băgăm în poartă. Cei de la FCSB doar asta au făcut, jucau la Coman, pe partea stângă.

Este strânsă lupta (n.r. pentru evitarea retrogradării), dar în momentul în care vom intra în play-out, toate echipele de acolo vor avea emoţii. Jocul ne dă încrederea pentru că echipa joacă, ne creăm ocazii, dar nu reuşim să marcăm. Trebuie defensiv să fim mai atenţi. La Craiova am pierdut din două faze fixe.

De când am venit aici am tot încercat să lucrez la asta, am avut încredere. Să avem curaj, să jucăm, pentru că am dovedit că putem să ne luptăm cu orice echipă. Astăzi, FCSB ne-a bătut în 5 minute”, a declarat Nicolae Dică, la digisport.ro.

Florinel Coman l-a lăudat pe Elias Charalambous, după FC Voluntari – FCSB

La finalul meciului de la Voluntari, Florinel Coman a declarat că revenirea se datorează echipei şi l-a lăudat pe Elias Charalambous, pentru tactica schimbată la pauză.

După primele 45 de minute, FCSB i-a introdus pe Radaslavescu, Baba Alhassan şi Miculescu, cei care i-au înlocuit pe Mihai Lixandru, Tavi Popescu şi Luis Phelipe:

„Un meci întors de echipă. Un meci pe care l-am tratat superficial în prima repriză, lipsiţi de curaj. Am pierdut mijlocul terenului. În a doua repriză a schimbat tactica şi i-a ieşit, chiar e tare (n.r. de Elias Charalambous).

E o seară perfectă, dar trebuia să ne facem meciul uşor din primele minute. Am ştiut cum să gestionăm, nu am căzut psihic la pauză.

(n.r. cum a fost revederea cu Colţescu) La început grea, după a devenit mai prietenos”, a declarat Florinel Coman, după meciul cu FC Voluntari, la digisport.ro.

Pentru FCSB urmează meciul cu Petrolul Ploieşti, iar Florinel Coman ştie că liderul va avea o misiune grea. Cu toate acestea, el a avut un mesaj clar pentru adversari:

„Un meci greu. Nu am văzut meciul din această seară, dar ştiu că ne va aştepta un meci foarte greu. Visul nostru este să devenim campioni dar trebuie să călcăm pe cadavre”, a mai spus Florinel Coman.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

23:01 Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final 22:42 Ce a spus Dennis Politic despre un transfer de la Dinamo, după „dubla” de senzaţie cu Csikszereda! 22:35 Patronul lui PAOK, mesaj emoţionant pentru Răzvan Lucescu. Urare specială şi pentru Mircea Lucescu: „Să mai trăiască 100 de ani!” 21:53 FotoDinamo – Csikszereda 2-0. „Dublă” Dennis Politic! „Câinii” au luat o opţiune serioasă pentru rămânerea în Liga 1 21:52 FCSB şi-a mai aflat o posibilă adversară din turul 1 preliminar al UEFA Champions League! Cum arată lista actualizată 21:51 Dennis Politic, „dublă” pentru Dinamo în turul barajului cu Csikszereda! Meci de senzaţie făcut de atacantul „câinilor” 21:04 FotoFosta iubită a „Prinţişorului Craiovei” trăieşte clipe de senzaţie într-o vacanţă de lux: „Pentru totdeauna îndrăgostită” 20:40 VideoDoi români îi ajută pe fanii Formulei 1 să ajungă pe marile circuite! Ce costuri sunt pentru Marele Premiu de la Monaco 20:26 Ionel Dănciulescu, mesaj extrem de vehement înainte de Dinamo – Csikszereda: „Eşec total, aș vrea să le văd demisiile” 20:07 OFICIAL | Arne Slot este noul antrenor al lui Liverpool! Înlocuitorul lui Jurgen Klopp a semnat contractul: „Putem confirma!” Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase