Risto Radunovic, penalty ratat în FCSB – Sepsi. Fază controversată pe Arena Naţională!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 8.05.2023, 22:39

Risto Radunovic, penalty ratat în FCSB - Sepsi

Fază controversată în meciul FCSB - Sepsi / Captură Orangesport

Risto Radunovic a avut un penalty ratat în meciul FCSB – Sepsi, din etapa a 7-a a play-off-ului Ligii 1. Fundaşul muntenegrean a avut o şansă uriaşă de a îi ajuta pe roş-albaştri să conducă cu două goluri la pauză.

La ultima fază a primei reprize, în minutul 45+2, vicecampionii României au scăpat pe un contraatac „fulger”. Marcel Bîrsan nu a fluierat, chiar dacă se arătase un singur minut de prelungiri, iar Niczuly l-a faultat în careu pe Deian Sorescu.

Risto Radunovic, penalty ratat în FCSB – Sepsi

În lipsa golgheterului Andrea Compagno, accidentat, Risto Radunovic şi-a asumat răspunderea de la 11 metri. Portarul grupării din Sfântu Gheorghe s-a revanşat şi a salvat execuţia fundaşului roş-albaştrilor. S-a aruncat în dreapta lui şi a respins mingea în faţă. Florinel Coman a încercat să profite şi să înscrie, dar rivalii s-au aruncat în faţa balonului şi au scăpat fără gol.

Risto Radunovic a înscris un gol stagional. A marcat în luna decembrie, din penalty, în deplasarea cu Chindia Târgovişte.

A fost şi o fază controversată pe Arena Naţională, înaintea loviturii de la 11 metri obţinută de Deian Sorescu. Tot jucătorul în vârstă de 25 de ani a fost implicat. Mutat pe postul de extremă dreapta de Elias Charalambous, Sorescu putea profita de o eroare uriaşă în defensiva lui Sepsi. Ispas a trimis slab spre propriul portar, moment în care Sorescu a intrat în posesia mingii.

FCSB putea primi un penaltyFCSB putea primi un penalty
FCSB putea primi un penalty la intervenţia portarului de la Sepsi

Niczuly a intrat la picioarele jucătorului de la FCSB, care l-a driblat şi a căzut la pământ. Sorescu s-a ridicat şi a continuat faza, fără ca roş-albaştrii să reuşească să înscrie. Pe reluări a părut a fi contact între mâna lui Niczuly şi piciorul drept al lui Sorescu. Arbitrul din cabina VAR nu a intervenit, iar Bîrsan a lăsat joculsă continue.

FCSB deschisese scorul în minutul 28, prin David Miculescu. Florinel Coman îi centrase perfect dintr-o lovitură liberă. A fost al treilea gol stagional al jucătorului cumpărat de Gigi Becali cu suma de 1.700.000 de euro

Andrea Compagno nu a jucat în FCSB – Sepsi

Andrea Compagno nu a putut juca în duelul dintre FCSB şi Sepsi, din această rundă de play-off. Golgheterul roş-albaştrilor a suferit o accidentare, care nu i-a permis să se antreneze normal, astfel că a ratat confruntarea de pe Arena Naţională, cu trupa lui Cristiano Bergodi.

Italianul ar fi suferit o ruptură la gambă şi riscă să nu mai joace în niciun meci din acest sezon. Este o pierdere uriaşă pentru FCSB, care trebuie să câştige toate meciurile rămase pentru a mai spera la titlu.

Pe lângă Andrea Compagno, nici Malcom Edjouma a putut evolua în partida cu Sepsi. Mijlocaşul a revenit în Franţa, şi va rata toate meciurile rămase de disputat în acest sezon.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

20:00 Erling Haaland şi Pep Guardiola, cifre uriaşe după un nou titlu câştigat de Manchester City! Au scris istorie în Premier League 19:55 Dumitru Dragomir i-a propus lui Gigi Becali un jucător de Champions League: „Piticul ăsta este cel mai bun!” 19:55 Manchester City este campioana Angliei! I-a „suflat” titlul lui Arsenal. Un nou trofeu pentru Pep Guardiola şi Erling Haaland 19:51 Cine este David Popa, jucătorul titularizat în premieră la FCSB, pentru derby-ul cu Rapid! L-a cucerit deja pe Gigi Becali 18:47 Dorinel Munteanu a anunţat „revoluţia” la Oţelul! Discurs manifest după înfrângerea din play-off-ul pentru Europa 18:45 LIVE VIDEOSUA – Kazahstan 10-1! Elveția – Canada și Slovacia – Letonia, acum în AntenaPLAY. Spectacol la CM de hochei 18:07 Valentin Mihăilă, anunţ categoric despre viitorul lui la Parma: „Toată lumea mă întreabă asta!” 18:02 Alex Chipciu a rupt tăcerea despre oferta primită de la FCSB: „Trebuie ceva nou!”. Anunţul momentului! 17:49 VIDEOMax Verstappen, prima reacţie după triumful cu emoţii din Marele Premiu de la Imola: „Nu am fost pregătiţi!” 17:36 VideoFanii lui PAOK au făcut show în faţa hotelului. Imagini fabuloase! Răzvan Lucescu poate deveni campion LIVE în AntenaPLAY Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase