Siyabonga Ngezana, reacţie după FCSB – Universitatea Craiova 3-0: „Nu a fost uşor să stau pe bancă!” Ce a spus Compagno

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 3.09.2023, 0:23

Gigi Becali are mare încredere în Siyabonga Ngezana

Siyabonga Ngezana, în FCSB - PAOK / Captură Antena Sport

Siyabonga Ngezana a avut o primă reacţie după FCSB – Universitatea Craiova 3-0. Fundaşul sud-african a jucat primul meci ca titular la echipa lui Elias Charalambous.

Ngezana a spus că nu a fost uşor să stea pe bancă şi le-a mulţumit celor din club că l-au ajutat să se adapteze cât mai repede.

Siyabonga Ngezana, reacţie după FCSB – Universitatea Craiova 3-0

„Sunt fericit că echipa nu a primit gol. Nu este uşor să schimbi ţara, aveam nevoie de timp să ma adaptez. Nu a fost uşor pentru mine să stau pe bancă, dar am crezut să vine şi oportunitatea mea. Sper ca azi am făcut un meci bun. Nu este uşor pentru mine. E un vis pentru mine că pot să joc un Europa. M-am simţit bine, e o motivaţie să joci cu stadionul plin. Pentru jucători este frumos să vedem stadioanele pline„, a spus Ngezana la digisport.ro.

La rândul său, Andrea Compagno a fost extrem de fericit după victoria din derby şi a spus că nu este dezamăgit că nu a reuşit să marcheze.

„E mereu frumos aici, e ceva special faţă de Arena Naţională. A fost important să ne revenim după meciul de la Arad. Important pentru noi e să rămânen pe primul loc. Staff-ul e foarte bun, suporterii cei mai buni, mergem înainte. Mă gândesc la meciuri, să îmi fac treaba. Muncesc pentru echipă„,a spus şi Andrea Compagno.

Gazdele au început tare meciul din Ghencea şi Compagno a trimis în bara transversală în minutul 3. FCSB a deschis scorul în minutul 13, prin Darius Olaru, care a trimis la colţul scurt din pasa lui Octavian Popescu. Compagno a mai pus odată în pericol poarta oaspeţilor, în minutul 19, dar Lucian Popescu a reţinut. După numai două minute Radunovic a primit o pasă de la Alexandru Băluţă şi a majorat diferenţa la 2-0. Bucureştenii au intrat însă la cabine cuun avantaj de trei goluri, Darius Olaru reuşind dubla cu un şut din careu.

În repriza secundă gazdele au mai avut ocazii, cea mai mare în minutul 90+4 – când Compagno a trimis pe lângă poartă, dar nu au mai forţat, iar craiovenii nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Târnovanu. S-a încheiat 3-0 pentru FCSB, care, cu 18 puncte, revine în fruntea clasamentului Ligii 1.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

9:50 VIDEOA început nebunia în Salonic, înainte de Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu (20:00, AntenaPLAY) 9:16 VIDEOInter Miami, victorie fabuloasă în MLS! Colegul lui Messi a intrat pe teren și a marcat imediat un gol de senzație, în prelungiri 9:15 Vedeta căreia Ion Ţiriac i-a luat un inel cu diamante! Ce a putut spune miliardarul a lăsat mască o altă femeie celebră 8:58 Ce adversare poate întâlni CFR Cluj în preliminariile UEFA Conference League. Echipa lui Dan Petrescu e cap de serie în turul 2 8:33 Cristi Balaj se întoarce la CFR Cluj! Răsturnare de situație în Gruia. Acord total cu Neluțu Varga 8:16 Victor Becali, anunțul momentului despre viitorul lui Dennis Man. Ce se întâmplă cu românul, după promovarea Parmei în Serie A 7:49 VIDEOOleksandr Usyk a început să plângă la conferinţa de presă! Momente tulburătoare pentru colosul care l-a bătut pe Tyson Fury 7:26 Simona Halep s-a retras de la Rabat Open 7:08 VIDEOOleksandr Usyk l-a învins pe Tyson Fury. Moment pentru istorie: prima înfrângere a britanicului. Suma colosală câştigată de Usyk 0:30 VIDEOSporting – Chaves 3-0 şi Braga – Porto 0-1, în AntenaPLAY! Sporting a primit trofeul, Porto merge în grupele Europa League Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta