UTA – Oţelul 1-1. Arădenii au egalat în minutul 90+7 dintr-un penalty. Dramă pentru echipa lui Dorinel

De Alex Masgras
Publicat: 10.08.2024, 21:00

UTA - Oţelul LIVE SCORE

Mircea Rednic şi Dorinel Munteanu / Colaj Hepta

UTA – Oţelul 1-1. Final nebun de meci la Arad. Oţelul a ratat victorie în al 7-lea minut de prelungire, când Joao Pedro a marcat dintr-un penalty.

Oţelul Galaţi a condus încă din minutul 13, când Stipe Juric a marcat cu o lovitură perfectă de cap. Într-un meci alert, cu faze de poartă, gălăţenii au deschis scorul încă din minutul 13, când Juric a înscris cu o lovitură de cap. Gazdele au reacţionat prin şutul lui Omondi, din minutul 43, respins de Iustin Popescu, iar după trei minute acelaşi Omondi a trimis în bară.

Oţelul a trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 48, la ocazia lui Stevanovic, respinsă de Popa. Arădenii au avut apoi un şut al lui Joao Pedro, în minutul 61, dar Popescu a apărat, apoi Ezekiel a şutat slab dintr-o poziţie bună şi meciul s-a încheiat cu un henţ în careu al lui Adăscăliţei, într-un duel cu Omondi, în minutul 90+5 Arbitrul Szabolcs Kovacs a dictat penalty fără ezitare, iar Joao Pedro a transformat egalând situaţia pe tabelă. Dozi a scos de pe linia porţii la ocazia lui Stevannovic, în minutul 90+9 şi UTA – Oţelul s-a terminat 1-1

Oţelul este lider în Liga 1, cu 11 puncte, în timp ce UTA se clasează pe 6, cu 6 puncte.

UTA – Oţelul 1-1

Min 90+9: FINAL DE MECI! Oţelul ratează victoria în prelungiri.

Min. 90+7: UTA – Oţelul 1-1. Joao Pedro a marcat impecabil din penalty.

Min. 90+5: Penalty pentru UTA! Adăscăliţei a comis henţ în careu.

Min. 13: UTA – Oţelul 0-1. Stipe Juric a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap.

Min. 1: A început partida.

UTA – Oţelul Galaţi – echipele de start

UTA Arad: Popa – Râpă, Conte, Benga, Costa – Fabry, Van Durmen, Mihai – Costache, Ezekiel, Omondi

Rezerve: Popescu, Trif, David, Joao Pedri, Ekmecki, Cîmpanu, Cirstea, Healf, Paulolo, Dozi, Mabea, Borcea

Antrenor: Mircea Rednic (62 de ani)

Oțelul: Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, Tănasă

Rezerve: Kovalovc, Duric, Andronache, Chira, Hofman, Roșu, Pop, Neagu, Da Silva, Rus, Yabre, Maftei

Antrenor: Dorinel Munteanu (56 de ani)

UTA – Oţelul LIVE SCORE (19:00). Duel tare între Mircea Rednic şi Dorinel Munteanu. Gălăţenii caută consolidarea primului loc

Oţelul Galaţi are un început perfect de campionat. Echipa lui Dorinel Munteanu are trei victorii şi o remiză în primele patru etape. Gălăţenii pot ajunge la 13 puncte dacă se vor impune pe terenul celor de la UTA Arad. Etapa trecută, Oţelul s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Hermannstadt, scor 1-0.

De partea cealaltă, UTA Arad vine după prima victorie din acest sezon. „Bătrâna Doamnă” a câştigat meciul din deplasare cu nou-promvata Unirea Slobozia, scor 1-0. Arădenii mai au două remize şi o înfrângere în acest debut de campionat.

UTA Arad: Popa – Râpă, Conte, Benga, Costa – Fabry, Van Durmen, Mihai – Costache, Ezekiel, Omondi
Antrenor: Mircea Rednic (62 de ani)

Oțelul Galaţi: Popescu – Adăscăliței, Cisse, Stevanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira – Maciel, Juric, Tănasă
Antrenor: Dorinel Munteanu (56 de ani)

Dorinel Munteanu a răbufnit după ce meciul Oţelul – CFR Cluj a fost amânat: „Sunt lucruri pe care nu le înţeleg”

Dorinel Munteanu a răbufnit după ce meciul Oţelul – CFR Cluj a fost amânat. Partida dintre cele două ar fi trebuit să se dispute pe 17 august, dar LPF a amânat acest meci pentru o dată care va fi anunţată ulterior.

„Nu am fost întrebaţi. La noi a devenit o normalitate acest lucru, ca echipele angrenate în cupele europene să beneficieze de avantaje, deşi aceste echipe au bugete de zeci de milioane de euro cu care îşi pot face două echipe, cu care să joace şi în campionat şi în cupă.

Sunt lucruri pe care nu le înţeleg, dar chiar dacă îmi spun un punct de vedere nu mă pot opune împotriva curentului. Este un moment dificil, dar totuşi, trebuie să ne spunem punctul de vedere. Ce să spun? Nu este plăcut, dar nu avem ce face”, a declarat Dorinel Munteanu, la conferinţa de presă.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Va fi din nou Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

15:47

Ce cotă are FCSB înaintea returului cu Sparta Praga! Campioana României luptă pentru play-off-ul Champions League

15:34

LIVE SCOREHoraţiu Moldovan e ACUM titular în amicalul de lux al lui Atletico Madrid! Surpriză uriaşă pentru meciul cu Juventus

15:21

„Am planul făcut” Antrenorul Spartei Praga, anunţ clar înaintea returului cu FCSB! Şi-a făcut strategia pentru meciul din Ghencea

15:05

Scandal după proba feminină de maraton! Câștigătoarea este acuzată că și-a împins o adversară înainte de final

14:34

Mihai Stoica, impresionat de rivala Dinamo! Ce echipe vede în lupta pentru play-off: „Ele şi-au depus candidatura!”

14:31

CFR Cluj – Unirea Slobozia LIVE TEXT (22:00). Echipa lui Dan Petrescu caută a doua victorie din Liga 1. Echipele probabile

1 FotoIubita lui Max Verstappen, răvăşitoare la nunta surorii sale. Kelly Piquet a atras toate priviriles 2 FotoNadia Comăneci le-a cerut explicaţii arbitrelor după ce România a ratat dramatic bronzul la sol: „Am fost la arbitra şefă”s 3 FotoArmand Duplantis şi-a doborât recordul mondial în proba de săritură cu prăjina! Este al nouălea record mondial pentru suedez!s 4 FotoSchimbare radicală anunţată de Ion Ţiriac, la cinci zile după ce miliardarul i-a promis un cadou uriaş lui David Popovicis 5 FotoSoția lui Joyskim Dawa, anunț despre plecarea fundașului de la FCSB: „Are obiective înalte în viaţă!”s 6 FotoJordan Chiles s-a aşezat în genunchi la festivitatea de premiere, după ce i-a „suflat” bronzul româncei Ana Maria Bărbosus

3 zodii vor avea toată luna august 2024 parte de reușite. Norocul e de partea lor

Nativii care au parte de o iubire ca în filme în august 2024. Zodiile ce vor exprimenta flacăra pasiunii