Verdictul specialistului, după penalty-ul primit de Rapid în remiza cu Botoșani: „A avut noroc!”

De Viviana Moraru
Publicat: 29.07.2023, 11:05

Verdictul specialistului, după penalty-ul primit de Rapid în remiza cu Botoșani

Verdictul specialistului, după penalty-ul primit de Rapid în remiza cu Botoșani

Funsho, într-un meci pentru Rapid/ Profimedia

S-a aflat verdictul specialistului, după penalty-ul primit de Rapid în remiza cu Botoșani, scor 2-2. Ion Crăciunescu susține că lovitura de la punctul cu var a fost acordată corect de către centralul Antonie, și a atrs atenția asupra faptului că jucătorul lui Marius Croitoru ar fi putut fi eliminat.

Reclamă

Rapid a remizat cu Botoșani, scor 2-2, în a treia etapă a Ligii 1. Marko Dugandzic a reușit o „dublă” pentru giuleșteni, în timp ce Virgile Pinson și Eduard Florescu au marcat pentru moldoveni.

Reclamă

Verdictul specialistului, după penalty-ul primit de Rapid în remiza cu Botoșani

În minutul 13, Funsho a fost faultat de către Pius în interiorul careului, iar centralul Antonie a dictat imediat lovitură de la punctul cu var, lovitură care avea să fie transformată fără emoții de Marko Dugnadzic.

În privința faultului comis de jucătorul lui Marius Croitoru, Ion Crăciunescu susține că nu există niciun dubiu, iar arbitrul a luat decizia corectă de a acorda penalty. Fostul arbitru susține însă că faultul a fost unul foarte dur, și Pius ar fi putut fi eliminat de către Antonie.

„Singurul lucru care este de comentat e intensitatea faultului. A avut noroc pentru că doar l-a șters. Dacă era full contact, vorbeam și de roșu”, a declarat Ion Crăciunescu, conform digisport.ro.

După ce Dugandzic a deschis scorul din penalty, Botoșani a reușit să întoarcă rezultatul în repriza secundă, după cele două goluri marcate de Pinson și Florescu. Ulterior, același Dugandzic i-a salvat pe giuleșteni, care a reușit să egaleze.

Cristiano Bergodi, după Rapid – FC Botoşani 2-2

Cristiano Bergodi a avut o primă reacţie după Rapid – FC Botoşani 2-2. Antrenorul giuleştenilor a spus că trebuie ca jucătorii săi să lucreze în plan mental. Antrenorul italian a spus că echipa sa trebuie să atace şi în a doua repriză.

„Am pierdut două puncte. Îmi era teamă pentru că noi am dat gol şi ne-am creat ocazii. În a doua repriză trebuia să fim mai agresivi, parcă eram mulţumiţi. Se pot întâmpla greşeli şi am primit două goluri. Bine că nu am pierdut.

Din păcate, aşa este. Sunt un pic trist, trebuie să lucrăm la aspectul mental. Avem jucători buni, cu calitate. Când dai un gol, trebuie să îl dai şi pe al doilea sau al treilea. Ne-au dat goluri. Trebuie lucrat mult la aspectul mental.Trebuie să avem o mentalitate de învingători, să nu ne mulţumim cu puţin. Să încerci să dai şi al doilea gol. Ne-au prins pe două contraatacuri, cu două mingi pierdute.

Dacă nu eşti conectat, fotbalul te pedepseşte. La final am încercat să îi motivez pe băieţi. Am o stare de frustrare pentru că trebuia să câştigăm acest meci. E normal că am nevoie de timp, sunt de 15 zile de când sunt aici. Cu calm şi linişte vom câştiga şi acasă. Am un grup de calitate şi vom vedea ce transferuri vom face. Trebuie să muncim. Nu mi-au zis nimic de Petrila. Vedem dacă vine. Nu spun dacă l-aş dori sau nu, pentru că nu mi se pare să vorbesc despre Andone sau Petrila„, a spus Cristiano Bergodi la digisport.ro.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
0:44

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55 16 apr.

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48 16 apr.

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

23:26 16 apr.

Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 6 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats