Bayern Munchen, record fantastic în UEFA Champions League! Performanţa bavarezilor este uluitoare

De Alex Masgras
Publicat: 25.10.2023, 10:27

Bayern Munchen, record fantastic în UEFA Champions League

Jucătorii lui Bayern Munchen, în timpul meciului cu Galatasaray / Profimedia

Bayern Munchen, record fantastic în UEFA Champions League! Echipa lui Thomas Tuchel a câştigat în deplasarea din etapa a treia de pe terenul lui Galatasaray, scor 3-1. Bavarezii nu au avut deloc un meci uşor, formaţia cim-bom fiind cea care a dominat în prima repriză.

În cele din urmă, campioana din Bundesliga a reuşit să se desprindă în repriza secundă şi să obţină cele trei puncte. Acest succes a reprezentat a opta victorie la rând în deplasare în faza grupelor UEFA Champions League pentru bavarezi.

Bayern Munchen, record fantastic în UEFA Champions League!

Campioana Germaniei a devenit prima echipă din istoria competiţiei care reuşeşte să se impună în 8 meciuri consecutive disputate în deplasare în grupele UCL. Mai mult, Bayern Munchen şi-a extins şi seria de 37 de meciuri în faza grupelor UEFA Champions League fără înfrângere. De altfel, Bayern a ajuns la 16 victorii consecutive în faza grupelor.

Această serie a început în toamna anului 2021, atunci când Bayern s-a impus cu 3-0 pe Camp Nou, contra Barcelonei. Seria a fost extinsă apoi de victoriile de la Lisabona şi Kiev, cu Benfica (4-0) şi Dinamo (2-1).

Un sezon mai târziu, Bayern le-a învins pe Inter, Viktoria Plzen şi, din nou, pe Barcelona. În acest sezon, bavarezii s-au impus deja la Copenhaga şi Galatasaray, având şansa de a extinde seria la 9 victorii, în cazul uui succes pe Old Trafford, cu Manchester United.

În toate aceste meciuri, Bayern Munchen a reuşit să marcheze 23 de goluri şi să primească doar 5 goluri.

Galatasaray – Bayern 1-3 şi Inter – Salzburg 2-1 au fost LIVE SCORE

Pe arena Ali Sami Yen, din Istanbul, Kingsley Coman a deschis scorul în minutul 8, iar Galatasaray a egalat, din penalti, în minutul 30, prin Icardi. Elevii lui Thomas Tuchel au rezolvat însă soarta partidei în doar şase minute din repriza secundă. Harry Kane a adus în avantaj oaspeţii, în minutul 73, pentru ca Musiala să stabilească scorul final în minutul 79. Bayern s-a impus cu 3-1 şi conduce în grupa A, cu 9 puncte din trei meciuri. Galatasaray are 4 puncte şi ocupă locul secund.

La Milano, Salzburg a dominat primul sfert de oră al meciului, însă echipa care a marcat a fost Inter, prin Alexis Sanchez, în minutul 19. Sanchez a devenit astfel chilianul cu cele mai multe goluri înscrise în Liga Campionilor – faza grupelor şi fazele finale. Salzburg a egalat în minutul 57, prin israelianul Oscar Gloukh, dar gazdele au primit un penalti în minutul 61, după ce Gourna-Douath şi Pavlovic l-au faultat în careu pe Frattesi. Hakan Calhanoglu a transformat în minutul 64 şi Inter a trecut în avantaj. Italienii au mai marcat odată, în minutul 81, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR. Victorie cu 2-1 pentru Inter, liderul din grupa D, cu 7 puncte. Salzburg, cu 3 puncte, este pe locul al treilea.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta