„Doar banii vă interesează!” Protest al fanilor Borussiei Dortmund, în meciul cu Newcastle. Cu ce au aruncat pe teren

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 7.11.2023, 22:33

Protest al fanilor Borussiei Dortmund, în meciul cu Newcastle

Protest al fanilor Borussiei Dortmund, în meciul cu Newcastle

Scenografia fanilor Borussiei Dortmund / Profimediaimages

Protest al fanilor Borussiei Dortmund, în meciul cu Newcastle din grupa F a UEFA Champions League. Ultraşii grupării din Bundesliga au ieşit la atac în confruntarea cu cel mai bogat club din lume. „Coţofenele” au ajuns pe mâna prințului moștenitor al coroanei Arabiei Saudite, Mohammed Bin Salman, cel care are o avere estimată la peste 8 miliarde de euro.

Reclamă

Suporterii gazdelor au pregătit o scenografie incredibilă împotriva planului UEFA de a schimba formatul UEFA Champions League. „Nu vă pasă de sport. Doar banii vă interesează„, a fost scris pe un banner uriaş care a fost afişat în peluză.

Reclamă

Protest al fanilor Borussiei Dortmund, în meciul cu Newcastle

Deasupra mesajului a fost o fotografie care îi înfăţişa pe preşedintele UEFA, Gianni Infantino, fostul şef al lui Juventus, Andrea Agnelli, şi preşedintele lui PSG, Nasser Al-Khelaifi (VEZI GALERIA FOTO DE MAI JOS).

Mai mult, fanii au aruncat pe teren bani falşi, lingouri false de aur, mingi de tenis şi pungi de bani. Terenul a fost curăţat chiar de jucătorii celor două echipe.

Protestul vine ca urmare a schimbărilor care vor avea loc din sezonul viitor al UEFA Champions League. Va fi un format cu 36 de echipe şi o singură grupă. Nu este prima oară când fanii echipei din Bundesliga se revoltă, considerând că astfel vor fi avantajate echipele din Premier League. Cinci reprezentante ale Angliei ar putea să joace astfel în competiţia stelelor.

Borussia Dortmund a reuşit să câştige meciul cu Newcastle, scor 2-0. Fullkrug (26) şi Brandt (79) au marcat golurile victoriei. Galben-negrii au urcat astfel pe primul loc în Grupa F şi au 7 puncte. Newcastle a rămas cu 4 puncte după 4 meciuri. Duelul a avut loc înainte de derby-ul serii, AC Milan – PSG.

UEFA Champions League va avea un nou format

Noul format din UEFA Champions League a fost aprobat de Comitetul Executiv al forului suprem. Schimbările revoluționare vor fi adoptate începând din sezonul 2024/2025. Faza grupelor va fi înlocuită cu o mini-ligă, de forma „Sistemului Elvețian”.

De asemenea, numărul echipelor participante în prestigioasa competiție va crește de la 32 la 36.

În urma consultării tuturor părților interesate, Comitetul Executiv UEFA, din care, în calitate de membru în Consiliul FIFA, face parte și președintele FRF, Răzvan Burleanu, întrunit marți, 10 mai, la Viena, a aprobat formatul final și detaliile privind accesul în competițiile europene, începând cu sezonul 2024/25, ca urmare a deciziei inițiale, din aprilie 2021, de a introduce așa-numitul ”sistem elvețian”.

Printre modificări se numără reducerea numărului de meciuri de la 10 la 8 în faza grupelor în UCL și modul de alocare a două dintre cele patru locuri suplimentare în competiție, eliminând accesul pe baza coeficientului la nivel de cluburi.

Cele opt meciuri din UEFA Champions League se vor juca pe parcursul celor zece săptămâni de meciuri europene prevăzute de decizia inițială adoptată în aprilie 2021. UEFA Champions League, UEFA Europa League și UEFA Europa Conference League vor avea fiecare câte o săptămână dedicată exclusiv meciurilor din aceste competiții.

Schimbări revoluționare în UEFA Champions League

Cele patru locuri suplimentare create de creșterea de la 32 la 36 de echipe în faza grupelor a UCL vor fi alocate astfel:

• Un loc va reveni clubului clasat pe locul al treilea în campionatul asociației de pe locul cinci în ierarhia UEFA.

• Un loc va fi acordat unei campioane prin extinderea de la patru la cinci a numărului de cluburi care se califică prin așa-numita „rută a campioanelor”.

• Ultimele două locuri vor reveni asociațiilor cu cea mai bună performanță colectivă a cluburilor lor în sezonul precedent (numărul total de puncte obținute împărțit la numărul de cluburi participante). Cele două asociații vor câștiga un loc pentru clubul cel mai bine clasat în liga națională, în spatele pozițiilor din UEFA Champions League. De exemplu, la sfârșitul actualului sezon cele două asociații care adaugă un club în Liga Campionilor, pe baza performanței colective a cluburilor lor ar fi Anglia și Țările de Jos.

• Comitetul Executiv al UEFA a confirmat încă o dată că toate meciurile dinaintea finalei se vor juca în continuare la mijlocul săptămânii, recunoscând importanța calendarului competițiilor interne din Europa.”, a transmis FRF, pe site-ul oficial.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
21:04

Real Madrid – Arsenal și Inter – Bayern Munchen LIVE TEXT (22:00), în sferturile Champions League. „Galacticii” vor remontada

20:56

Rapid cere oficial sancţionarea clubului Dinamo! Victor Angelescu e revoltat: „A recidivat”

20:37

Laurențiu Reghecampf, gata de o nouă aventură „exotică”! Țara în care este dispus să antreneze

20:27

Controversă uriaşă la clubul lui Aaron Boupendza, după decesul fotbalistului: „Să vă fie ruşine”

20:08

Ruben Amorim, anunț de ultimă oră despre Andre Onana. Ce se va întâmpla la returul cu Lyon

19:51

Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului

1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 3 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 4 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 S-a decis viitorul lui Denis Alibec! Atacantul Farului va semna contractul: „Se va găsi o soluţie”s