Liverpool, repriză catastrofală cu Napoli! Van Dijk a fost „demon” și „înger”. Joe Gomez, meci de coșmar

Publicat: 7.09.2022, 23:14

Jucătorii lui Liverpool, în meciul cu Napoli

Liverpool, repriză catastrofală cu Napoli

Jucătorii lui Liverpool, în meciul cu Napoli / Profimedia

Liverpool a făcut o repriză catastrofală în meciul cu Napoli, primul pentru echipa lui Jurgen Klopp din faza grupelor a noii ediții de Liga Campionilor.

Liverpool a încasat trei goluri împotriva lui Napoli în doar 45 de minute, însă scorul putea să capete proporții și mai mari. Apărarea lui Klopp a fost de-a dreptul visătoare.

Napoli a deschis scorul încă din minutul 5, prin Piotr Zielinski, care l-a învins pe Alisson de la 11 metri. La faza premergătoare, James Milner a făcut henț în propriul careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var.

Apoi, Van Dijk l-a călcat pe Osimhen, tot în propriul careu, iar Napoli a mai primit o lovitură de pedeapsă, după verificarea VAR. A fost al doilea penalty făcut de Van Dijk în ultimele șapte partide pentru Liverpool. Tot atâtea făcuse și în precedentele sale 150 de apariții.

Alisson a apărat al doilea penalty, executat de Osimhen. Coșmarul avea însă să continue pentru Liverpool. Echipa lui Klopp a scăpat de un alt gol ca și făcut, după ce Van Dijk a respins de pe linia porții șutul lui Kvaratskhelia. La aceeași fază, Joe Gomez a fost ridiculizat de Osimhen.

Joe Gomez, meci de coșmar cu Napoli

S-a făcut totuși 2-0 pentru Napoli, după o combinație fabuloasă între Zielinski și Anguissa. Cei joi jucători ai gazdelor au reușit un un-doi care a depășit apărarea lui Liverpool. La finalizare, Anguissa l-a învis pe Alisson cu un șut cu stângul, la firul ierbii.

Liverpool nu s-a trezit și a încasat și golul al treilea, semnat de Giovanni Simeone, intrat în locul accidentatului Osimhen. Kvaratskhelia s-a distrat cu Joe Gomez și i-a pasat în fața porții lui Simeone, care a îndeplinit o singură formalitate.

La pauză, Jurgen Klopp l-a schimbat pe Joe Gomez cu Joel Matip. Napoli a avut în total nu mai puțin de șapte ocazii de gol în prima repriză contra lui Liverpool, lucru care nu i s-a mai întâmplat fostei campioane a Angliei din startul sezonului 2018-2019.

Liverpool, debut slab de sezon

Liverpool a încasat primul gol al meciului în cinci confruntări disputate în actuala stagiune, în toate competițiile. O singură dată a reușit să revină și să câștige, cu Newcastle, scor 2-1.

„Cormoranii” sunt doar pe locul 7 în Premier League, cu doar două victorii în primele șase etape.

În sezonul trecut, Liverpool s-a luptat la titlu până în ultima etapă și a ajuns în finala UEFA Champions League.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

15:15 Neluţu Varga a anunţat că CFR Cluj are un nou preşedinte: „Va avea puteri depline!” Lovitură de proporţii dată de ardeleni 14:29 FotoCum arată şi din ce face bani Consuelo, fosta soţie a lui Adrian Mutu, la 51 de ani. Imagini rare 14:05 „Se face de râsul curcilor!” Giovanni Becali, despre venirea lui Mircea Lucescu la Rapid: „Voi nu sunteţi sănătoşi la cap” 13:36 Anunţul radical făcut de Mircea Lucescu în ziua întâlnirii cu Dan Şucu şi George Copos 13:05 Gabi Balint, mesaj genial la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor: „Am adus-o cu armata!” 12:43 Haniel Langaro a semnat cu CS Dinamo! Dublul câştigător al Ligii Campionilor cu Barcelona va juca în România în următorii 2 ani 12:32 FotoFiica cea mare a lui Cristi Borcea, apariţie încântătoare! Mellisa s-a distrat pe cinste alături de tatăl său 12:21 Întâlnire Mircea Lucescu – Dan Şucu – George Copos pentru a-l convinge pe „Il Luce” să vină la Rapid 11:52 Andrea Compagno l-a pulverizat pe Mihai Stoica: „Nu ştiu cine este acest personaj!” Afirmaţii explozive ale atacantului italian 11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 Vezi toate știrile