Pep Guardiola, explozie de bucurie după golurile magnifice marcate de Foden şi Gvardiol! Nebunie totală pe Santiago Bernabeu

De Alex Masgras
Publicat: 10.04.2024, 0:18

Bucuria de la golul lui Gvardiol din Real Madrid - Manchester City / Capturi Digi Sport

Pep Guardiola a avut o explozie de bucurie după golurile magnifice marcate de Phil Foden şi Josko Gvardiol, în meciul tur dintre Real Madrid şi Manchester City, în sferturile de finală UEFA Champions League.

Pentru al treilea an la rând, Real Madrid şi Manchester City se întâlnesc în primăvara europeană. Nici de data aceaata cele două echipe nu au dezamăgit.

După ce Real Madrid a preluat conducerea în minutul 14, „cetăţenii” au tot căutat golul care să îi readucă în meci. După mai multe tentative de la începutul reprizei secunde, Phil Foden a marcat, aşa cum a obişnuit, o minunăţie de gol. Englezul a înscris în minutul 66, cu un şut de la marginea careului.

În minutul 71, Manchester City a preluat conducerea, după ce Josko Gvardiol a marcat un alt gol superb. Croatul a trimis şi el o rachetă din afara careului, iar execuţia sa l-a făcut pe Guardiola să explodeze de bucurie.

Bucuria cetăţenilor nu a durat însă prea mult. Real Madrid a restabilit egalitatea în minutul 79, atunci când Valverde a înscris şi el cu o altă execuţie fabuloasă, din centrarea lui Vinicius.

Harry Kane a scris istorie în Arsenal – Bayern! Atacantul englez a stabilit un nou record pe Emirates

Harry Kane a scris istorie în Arsenal – Bayern, meci din sferturile UEFA Champions League. În partida tur, atacantul bavarezilor a fost nevoit să revină în nordul Londrei, acolo unde şi-a întâlnit fosta mare rivală, Arsenal.

Plecat de la Tottenham vara trecută, Harry Kane continuă însă să înscrie în poarta „tunarilor”. El a marcat în prima repriză, atunci când Bayern a preluat conducerea graţie reuşitei sale.

Harry Kane a revenit pe Emirates şi nu a ezitat să înscrie din nou. Atacantul englez a marcat în minutul 32, dintr-un penalty. Arsenal deschisese scorul în minutul 12, prin Bukayo Saka, dar Serge Gnabry a restabilit egalitatea în minutul 18.

În urma golului marcat în minutul 18, Harry Kane a scris o nouă pagină de istorie în ceea ce priveşte confruntările cu Arsenal. El a marcat al 15-lea gol în 20 de meciuri împotriva celor de la Arsenal. De asemenea, el a marcat al şaselea gol pe Emirates, devenind şi jucătorul cu cele mai multe goluri marcate pe acest stadion din postura de oaspete (6 goluri), potrivit Opta.

În total, el a marcat în acest sezon 39 de goluri pentru Bayern Munchen şi a oferit 12 pase de gol în 38 de meciuri în tricoul bavarezilor. În Champions League, el a marcat 7 goluri şi a oferit 3 pase decisive în 9 partide.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

20:14 Neil Lennon, tot mai aproape să îl piardă pe Albion Rrahmani. O forţă a Europei negociază transferul golgheterului de la Rapid! 20:07 Imagine URIAŞĂ cu Gică Hagi la Ambasada SUA din România. Mesajul superb pentru „Rege” 19:20 Carlo Ancelotti are trei variante de transfer pentru a-l înlocui pe Toni Kroos la Real Madrid! Şi-a pregătit deja şi „planul B” 19:20 AS.ro LIVE | Răzvan Raţ este invitatul lui Dan Pavel, de la 10:30. Dezvăluiri de senzaţie a fostului internaţional român 18:59 McLaren, omagiu pentru Ayrton Senna la Marele Premiu de Formula 1™ al Principatului Monaco. Anunţul făcut de britanici 18:19 Dan Şucu a decis cine va fi noul preşedinte al Rapidului! Surpriză de proporţii pregătită după înlăturarea lui Daniel Niculae 18:11 „Ferguson, stai liniştit că nu-l iei nici cu 5 milioane de euro!” Adrian Mititelu, ironie devastatoare pentru Gigi Becali 17:52 Daniel Opriţa s-a înţeles cu şefii lui CSA Steaua şi a semnat! „Revoluţie” la echipa din Ghencea 17:23 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a plecat de la Farul! Anunţul oficial făcut 17:19 FotoCât de frumoasă este şi cu ce se ocupă logodnica lui Darius Olaru! Cristina radiază de fericire lângă căpitanul lui Gigi Becali Vezi toate știrile

Care sunt cele mai norocoase zile în această vară pentru fiecare zodie. Ce arată astrele

Zodii care au așteptări mari de la viața lor. Nativii care nu se mulțumesc cu puțin