Rafael Leao, eroul lui AC Milan în returul cu Napoli! ”În multe cazuri, sunt mai rapid decât fundașii”

De Dan Roșu
Publicat: 19.04.2023, 9:19

Rafael Leao, eroul lui AC Milan în returul cu Napoli

Jucătorii lui Milan sărbătoresc calificarea în semifinalele Ligii Campionilor / Profimedia

Rafael Leao a fost eroul lui AC Milan în returul cu Napoli. A fost 1-1, iar golul rossonerilor a fost înscris de Olivier Giroud, după o cursă senzațională a lui Leao.

Leao susține și că meciul câștigat cu 4-0 în Serie A a ajutat echipa lui Pioli să aibă un avantaj moral în fața liderului incontestabil din fotbalul italian.

”E un sentiment minunat. Sunt mândru de toată echipa. A fost o seara mare. Nu cred că se așteptau să jucăm așa în campionat, cu 4-0. Ne-a ajutat acel rezultat pentru nivelul de încredere.

Ne-am apărat în majoritatea timpului și cheia meciului a fost contraatacul. Așa am și marcat. Când am trecut de ultimul fundaș, m-am uitat la portar și mi-am dat seama că din acea poziție nu pot marca. M-am uitat în careu și l-am văzut pe Oli (n.r. – Olivier Giroud), i-am pasat mingea și aia a fost.

Fundașii din Serie A sunt puternici și atunci, câteodată, e bine să dai mingea în față și să fugi. În multe cazuri sunt mai rapid decât ei. Azi, mi-a ieșit bine”, a spus Leao, citat de CBS.

AC Milan – Inter, posibil duel în semifinalele Ligii Campionilor

AC Milan o poate întâlni în semifinalele Ligii Campionilor chiar pe rivala din oraș, Inter. Nerazzurrii au bătut-o pe Benfica cu 2-0 în deplasare și au șanse uriașe să ajungă în careul de ași.

Ultimul Derby della Madonnina din Liga Campionilor din semifinalelor a fost în sezonul 2002-2003. Cu 20 de ani în urmă, Milan o elimina pe Inter, după 0-0 acasă și 1-1 în deplasare. Rossonerii câștigau și trofeul, la penalty-ur, după o finală cu Juventus. Cele două s-au mai întâlnit și în sferturi, în 2004-2005, și tot Diavolii au mers mai departe, după 2-0 și un retur câștigat la masa verde, 3-0.

”Dacă am juca împotriva lui Inter, ar fi un meci extraordinar pentru noi. Cred că pasiunea pe care o vom arăta pe teren va fi aceeași ca aceea de azi. Atmosfera de la Milano ar fi una nebună. Trebuie să dăm 100%”, a mai spus Leao.

Real Madrid şi AC Milan, primele echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid şi AC Milan sunt primele echipe calificate în semifinalele UEFA Champions League. „Galacticii” lui Carlo Ancelotti au eliminat-o pe Chelsea şi au mai făcut un pas spre apărarea trofeului. AC Milan a răpus-o chiar pe rivala din campionat, Napoli.

Pentru al doilea an la rând, Real Madrid a eliminat-o pe Chelsea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După victoria cu 2-0 din tur, spaniolii au dat lovitura şi pe Stamford Bridge. Thibaut Courtois a fost magistral, iar Rodrygo a finalizat un contraatac spectaculos în minutul 58. A reuşit chiar „dubla”, în minutul 80.

A fost show şi în celălalt meci al serii din competiţia stelelor. Olivier Giroud a ratat un penalty în minutul 22 al meciului Napoli – AC Milan. S-a revanşat chiar înainte de pauză, când a înscris din pasa perfectă a lui Rafael Leao.

A fost apoi rândul lui Mike Maignan să apere un penalty, în minutul 80, la execuţia lui Kvaratskhelia. Osimhen a marcat în prelungiri, dar a fost prea târziu. Câştigători cu 1-0 în tur, rossonerii s-au calificat în penultimul act al UCL pentru prima oară din 2007.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

22:11 „România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor 21:37 Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA 21:21 FotoCristi Tănase, lovitură totală primită de la femeia care l-a ţinut la uşă, fără doi dinţi. Nu îşi poate vedea nici propria fiică 21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României 20:48 Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!” 20:46 Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi” 20:26 Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!” 19:55 VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat” 19:39 VideoMama lui Radu Drăguşin, anunţ despre viitorul fiului ei la Tottenham: „Îmi menţin în afirmaţia!” 19:22 Toto Wolff nu şi-a luat gândul de la Max Verstappen! Declaraţiile şefului de la Mercedes care îi dau emoţii lui Christian Horner Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției