Rafael Leao, eroul lui AC Milan în returul cu Napoli! ”În multe cazuri, sunt mai rapid decât fundașii”

De Dan Roșu
Publicat: 19.04.2023, 9:19

Rafael Leao, eroul lui AC Milan în returul cu Napoli

Rafael Leao, eroul lui AC Milan în returul cu Napoli

Jucătorii lui Milan sărbătoresc calificarea în semifinalele Ligii Campionilor / Profimedia

Rafael Leao a fost eroul lui AC Milan în returul cu Napoli. A fost 1-1, iar golul rossonerilor a fost înscris de Olivier Giroud, după o cursă senzațională a lui Leao.

Reclamă

Leao susține și că meciul câștigat cu 4-0 în Serie A a ajutat echipa lui Pioli să aibă un avantaj moral în fața liderului incontestabil din fotbalul italian.

Reclamă

Rafael Leao, eroul lui AC Milan în returul cu Napoli

”E un sentiment minunat. Sunt mândru de toată echipa. A fost o seara mare. Nu cred că se așteptau să jucăm așa în campionat, cu 4-0. Ne-a ajutat acel rezultat pentru nivelul de încredere.

Ne-am apărat în majoritatea timpului și cheia meciului a fost contraatacul. Așa am și marcat. Când am trecut de ultimul fundaș, m-am uitat la portar și mi-am dat seama că din acea poziție nu pot marca. M-am uitat în careu și l-am văzut pe Oli (n.r. – Olivier Giroud), i-am pasat mingea și aia a fost.

Fundașii din Serie A sunt puternici și atunci, câteodată, e bine să dai mingea în față și să fugi. În multe cazuri sunt mai rapid decât ei. Azi, mi-a ieșit bine”, a spus Leao, citat de CBS.

AC Milan – Inter, posibil duel în semifinalele Ligii Campionilor

AC Milan o poate întâlni în semifinalele Ligii Campionilor chiar pe rivala din oraș, Inter. Nerazzurrii au bătut-o pe Benfica cu 2-0 în deplasare și au șanse uriașe să ajungă în careul de ași.

Ultimul Derby della Madonnina din Liga Campionilor din semifinalelor a fost în sezonul 2002-2003. Cu 20 de ani în urmă, Milan o elimina pe Inter, după 0-0 acasă și 1-1 în deplasare. Rossonerii câștigau și trofeul, la penalty-ur, după o finală cu Juventus. Cele două s-au mai întâlnit și în sferturi, în 2004-2005, și tot Diavolii au mers mai departe, după 2-0 și un retur câștigat la masa verde, 3-0.

”Dacă am juca împotriva lui Inter, ar fi un meci extraordinar pentru noi. Cred că pasiunea pe care o vom arăta pe teren va fi aceeași ca aceea de azi. Atmosfera de la Milano ar fi una nebună. Trebuie să dăm 100%”, a mai spus Leao.

Real Madrid şi AC Milan, primele echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid şi AC Milan sunt primele echipe calificate în semifinalele UEFA Champions League. „Galacticii” lui Carlo Ancelotti au eliminat-o pe Chelsea şi au mai făcut un pas spre apărarea trofeului. AC Milan a răpus-o chiar pe rivala din campionat, Napoli.

Pentru al doilea an la rând, Real Madrid a eliminat-o pe Chelsea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După victoria cu 2-0 din tur, spaniolii au dat lovitura şi pe Stamford Bridge. Thibaut Courtois a fost magistral, iar Rodrygo a finalizat un contraatac spectaculos în minutul 58. A reuşit chiar „dubla”, în minutul 80.

A fost show şi în celălalt meci al serii din competiţia stelelor. Olivier Giroud a ratat un penalty în minutul 22 al meciului Napoli – AC Milan. S-a revanşat chiar înainte de pauză, când a înscris din pasa perfectă a lui Rafael Leao.

A fost apoi rândul lui Mike Maignan să apere un penalty, în minutul 80, la execuţia lui Kvaratskhelia. Osimhen a marcat în prelungiri, dar a fost prea târziu. Câştigători cu 1-0 în tur, rossonerii s-au calificat în penultimul act al UCL pentru prima oară din 2007.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
22:56

„Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”

22:46

„M-a șocat!” Dan Petrescu, la pământ după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Nu am înțeles nimic”

22:21

„Nu a fost de vină” Gigi Becali a analizat „parada” lui Mihai Popescu din cu CFR 3-2. Ce i-a reproșat lui Târnovanu

22:11

Gigi Becali, verdict despre lupta pentru titlu după 3-2 cu CFR Cluj: „Nu ai cum să îl mai pierzi!”

22:02

Cum arată clasamentul Ligii 1 după FCSB – CFR Cluj 3-2! Victorie uriașă pentru campioana en-titre

21:53

FCSB – CFR Cluj 3-2! Roș-albaștrii, pas uriaș în lupta pentru titlu după un derby „de foc”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 anis