Selecționerul Ungariei și-a turnat cenușă în cap după 0-5 cu Germania. Și-a asumat vina pentru rezultat: „Să ne fie rușine!”

De Alex Ioniță
Publicat: 8.09.2024, 12:05

Selecționerul Ungariei și-a turnat cenușă în cap după 0-5 cu Germania

Selecționerul Ungariei și-a turnat cenușă în cap după 0-5 cu Germania. Marco Rossi nu s-a ferit de cuvinte, după umilința din Nations League.

Ungaria s-a făcut de râs în prima partidă din Liga A a Nations League. Selecționata din țara vecină a fost învinsă, fără drept de apel, de Germania, cu scorul de 0-5.

Marco Rossi, selecționerul echipei naționale din Ungaria, și-a asumat vina pentru rezultatul cu Germania. Totuși, după meci, italianul a transmis că jucătorilor ar trebui să le fie rușine de această prestație, dar și staff-ului, care a pregătit partida.

„În prima repriză am fost competitivi, nu am jucat rău, chiar dacă am comis câteva greșeli. E clar că am vrut să punem presiune pe adversari, însă am lăsat spații, iar Germania a jucat bine. Despre a doua repriză nu mai e cazul să spunem nimic. Când cineva încasează patru goluri într-o perioadă atât de scurtă… trebuie să uităm această repriză.

Este un rezultat rușinos, ar trebui să ne fie rușine de noi. Principalul vinovat în astfel de cazuri este mereu antrenorul, deci eu.

La pauză nu s-a întâmplat nimic special. Am discutat ce trebuie să schimbăm, însă după golul al doilea am dispărut practic de pe teren, ceea ce este inacceptabil când reprezinți Ungaria. În trei zile vom juca împotriva Bosniei și, dacă nu vom putea reacționa corespunzător după acest joc, atunci înseamnă că trebuie să dispărem din această ligă”, a spus Marco Rossi, citat de Nemzeti Sport.

Germania a umilit Ungaria în Liga Naţiunilor

Echipa naţională a Germaniei a întrecut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 5-0, echipa naţională a Ungariei, în cadrul grupei A3 din Divizia A a Ligii Naţiunilor.

La Dusseldorf, Ungaria a rezistat presiunii germane în prima parte a reprizei întâi, însă în  minutul 27 Jamal Musiala l-a găsit pe Niclas Fullkrug liber în careu şi acesta a înscris pentru 1-0. Elevii lui Marco Rossi au replicat prin şutul peste poartă al lui Sallai, din minutul 32, dar după numai un minut Kai Havertz a trimis în bară şi germanii au intrat cu avantaj minim la pauză.

În partea secundă gazdele au rezolvat meciul în numai câteva minute. Musiala a majorat diferenţa de pe tabelă în minutul 58, servit de Florian Wirtz, iar în minutul 66 rolurile s-au inversat: Musiala i-a oferit lui Wirtz assist-ul de 3-0. Havertz a mai lovit odată bara, în minutul 72, iar elevii lui Julian Nagelsmann au mai marcat odată în minutul 77, prin Aleksandar Pavlovic. Havertz s-a revanşat în minutul 81, când a transformat un penalti şi a închis tabela la un ruşinos 5-0 pentru oaspeţi.

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

14:24

FotoMonumentul dedicat Generaţiei de Aur a fost dezvelit lângă Arena Naţională! Gică Hagi, Răducioiu şi Ilie Dumitrescu, la eveniment

14:02

Ilie Dumitrescu are încredere în tricolorii lui Mircea Lucescu! Mesaj superb, înainte de România – Lituania: „Vom câștiga!”

13:38

Mircea Lucescu, mesaj tranşant despre Ianis Hagi: „Are un handicap enorm faţă de ceilalţi”

13:20

„Alte echipe s-au descurcat fără Edi!” Giedrius Arlauskis, mesaj direct pentru FRF! Ce a spus despre Mircea Lucescu

13:11

„Să ne aşteptăm la schimbări în primul 11?” Răspunsul lui Mircea Lucescu, înainte de România – Lituania

12:38

Mesajul lui Adrian Mihalcea pentru fanii lui Dinamo, înainte de meciul „câinilor” cu echipa lui: „Am fost huiduit și înjurat”

1 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedeteis 2 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 3 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas 4 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 5 FotoLarisa Iordache este însărcinată! Primul mesaj al fostei gimnaste, care aşteaptă un copil cu Cristian Chiriţăs 6 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!”s

Ce poate manifesta fiecare zodie în parte la începutul lunii septembrie. Explicațiile astrologilor

3 zodii își pot găsi adevăratul scop în viață pe 7 septembrie 2024. Dedicarea e cheia succesului