Sergio Conceicao şi-a lăudat jucătorii, după Benfica – FC Porto 1-0. Cum a comentat arbitajul

De Alex Masgras
Publicat: 30.09.2023, 8:41

Sergio Conceicao şi-a lăudat jucătorii, după Benfica - FC Porto 1-0

Sergio Conceicao. în timpul meciului Benfica - FC Porto / Profimedia

Sergio Conceicao şi-a lăudat jucătorii, după Benfica – FC Porto 1-0. Echipa pregătită de Conceicao a suferit prima înfrângere din acest sezon şi a fost depăşită de Benfica în clasamentul din Liga Portugal.

Partida dintre Benfica şi FC Porto a putut fi urmărită LIVE în AntenaPLAY. Unicul gol al partidei a fost marcat de Angel Di Maria în minutul 68.

Sergio Conceicao şi-a lăudat jucătorii, după Benfica – FC Porto 1-0

La finalul partidei cu Benfica, Sergio Conceicao şi-a lăudat jucătorii pentru prestaţia din derby, fiind încântat de prestaţia lor, chiar şi după eliminarea lui Cardoso din minutul 19. Antrenorul lui FC Porto a recunoscut că din repriza secundă a apărut oboseala, lucru care era de aşteptat, în condiţiile în care FC Porto a jucat în inferioritate numerică mai bine de o oră:

„În ceea ce priveşte meciul, cred că am început foarte bine. Strategic am pregătit meciul aşa cum am jucat în primele minute, Benfica nu a putut să ne pună probleme. Am rămas în 10 oameni şi tot am avut mai multe ocazii decât ei înainte de pauză.

În a doua repriză a apărut oboseala şi e ceva complet normal, de înţeles. Am făcut o treabă foarte bună în ceea ce priveşte spiritul echipei, limitând pe cât am putut atuurile unei echipe care este campioană”, a declarat Sergio Conceicao, potrivit desporto.sapo.pt.

Sergio Conceicao nu a ratat ocazia de a comenta arbitrajul, la finalul partidei cu Benfica. Antrenorul a venit cu câteva exemple, făcând referire şi la meciul din sezonul trecut de pe Dragao:

„Când sunt aceleaşi criterii, există greşeli şi e normal. Eu fac greşeli, jucătorii mei fac greşeli, adversarii la fel. Anul trecut, pe Dragao, Eustaquio a fost eliminat. Fabio Cardoso a atins mingea şi după a atins jucătorul. Aş înţelege penalty-ul lui Trubin, dintr-o singură mişcare sare, atinge mingea şi apoi îl atinge pe Taremi”, a mai declarat Conceicao.

BENFICA – PORTO 1-0

Benfica – FC Porto 1-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Marele derby al Portugaliei a fost decis de campionul mondial Angel Di Maria. Acesta a marcat singurul gol al meciului în minutul 68.

Angel Di Maria a ajuns la 5 goluri marcate în acest sezon pentru Benfica. Cu Porto, acesta a marcat cu un şut deviat din interiorul careului. Benfica a jucat cu un om în plus încă din minutul 19. Atunci, Cardoso a fost eliminat pentru un fault din postură de ultimă apărător. Benfica a mai avut şi o bară. Benfica a trecut pe primul loc, cel puţin până la meciul celor de la Sporting Lisabona.

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

10:27

Vasile Stângă, cu ochii în lacrimi după ce a aflat de moartea lui Ştefan Birtalan: „Lumea e nedreaptă”

10:16

Ştefan Birtalan a murit la 75 de ani! Dublul campion mondial avea grave probleme de sănătate

10:04

Pep Guardiola va pleca de la Manchester City! Anunţ „bombă” făcut în presa din Anglia. Cine l-ar putea înlocui

10:04

VIDEOReacţia eroului Cehiei, după victoria din finala Campionatului Mondial de hochei pe gheaţă: „Pur şi simplu, ceva a explodat”

9:35

Alex Mitriţă, criticat de Gabi Balint după ce a ajuns în afara lotului pentru EURO 2024: „Pare că s-a desumflat!”

9:08

VIDEOCharles Leclerc s-a aruncat în apă, după victoria din Marele Premiu de la Monaco! Imagini colosale cu bucuria monegascului

1 FotoIrina Deleanu, în extaz după Campionatele Europene: „Încă mai cred că este un vis! Mă ciupesc să văd dacă este real”s 2 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 3 FotoCum a ajuns să arate Iulian Filipescu la 50 de ani! Declarații rare ale fostului internațional „de aur”, retras din viața publicăs 4 FotoMilionară celebră, acuzată că a furat mobilă şi mai multe covoare persane. Femeia de 32 de ani este căutată şi de Fiscs 5 Preşedinte-surpriză pentru proiectul noului Dinamo, cu Ion Ţiriac şi Cristi Borcea: „Din primul an îl depăşesc pe Gigi Becali”s 6 Viitorul lui Dennis Politic a fost decis! Ce contract a semnat „eroul” lui Dinamo din turul barajului cu Csikszeredas