Strasbourg – PSG 3-3 | Campioana Franţei, egalată în 90+2! Kylian Mbappe a „strălucit”: „dublă” de senzaţie şi assist

De Dragoș Vasile
Publicat: 29.04.2022, 23:58

Kylian Mbappe e vedeta lui PSG

Kylian Mbappe rămâne la PSG

Kylian Mbappe e vedeta lui PSG / Profimedia

Kylian Mbappe a făcut spectacol în Strasbourg – PSG 3-3. Proaspăt campion în Franţa, superstarul de 23 de ani a reuşit o „dublă” de senzaţie şi a oferit o pasă decisivă. Totuşi, campioana a obţinut doar un punct, după ce a fost egalată în minutul 90+2.

PSG s-a încurcat la primul meci în calitate de noua campioană a Franţei. Parizienii au condus cu 3-1, dar au fost egalaţi în minutul 90+2.

Kylian Mbappe a „strălucit” în Strasbourg – PSG 3-3

Kevin Gameiro a deschis scorul, în minutul 3, dar Kylian Mbappe a întors rezultatul şi a majorat avantajul lui PSG. A reuşit o „dublă”, în minutele 23 şi 68, şi i-a pasat decisiv lui Achraf Hakimi, în minutul 64.

VEZI AICI REUŞITA LUI KYLIAN MBAPPE

Totuşi, gazdele nu au renunţat. Marco Verratti şi-a băgat mingea în propria poartă, în minutul 75, iar Anthony Caci a egalat în minutul 90+2.

În urma prestaţiei excelente, Kylian Mbappe a ajuns la cota 131 în Ligue 1. Doar Edinson Cavani a marcat mai multe în secolul 21, în campionatele de top din Europa, 138 la număr.

Kylian Mbappe, ofertat de PSG pe ultima sută de metri

PSG nu renunță la Kylian Mbappe, care va fi oficial liber de contract pe 30 iunie. Șefii de pe ”Parc des Princes” încearcă, pe ultima sută de metri, să își păstreze vedeta la Paris.

Astfel, Fayza Lamari, mama atacantului francez, a fost chemată la negocieri la Doha, potrivit Marca. De remarcat este că și Ethan, fratele mai mic al lui Kylian, a fost prezent alături de această. Șefii lui PSG sunt siguri că mama acestuia va fi ”cheia” prelungirii contractului. Anunțul vine la scurt timp după apariția informației potrivit căreia Mbappe va rămne la Paris.

„Singurul interes al lui Al-Khelaifi este să știe ce va face Kylian. Nimeni nu mă va crede, dar transferul va fi anunțat în mai și va rămâne”, spunea recent Daniele Riolo, jurnalistul care a dezvăluit transferul lui Lionel Messi la PSG, citat de Marca.

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

11:13

„E o ruşine!” Lando Norris continuă tirada la adresa lui Max Verstappen, după MP al Austriei: „M-am luptat corect şi cu respect”

10:51

Simone Biles s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024

10:28

Luis de la Fuente, discurs categoric după victoria Spaniei în faţa Georgiei: „Am fi putut câştiga cu 8-1”

10:07

Maria Semeniciuc a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori

9:59

Edi Iordănescu, mesaj de luptă înainte de România – Olanda, din optimile EURO 2024: „E un meci de acum ori niciodată”

9:43

Christian Horner a dat verdictul după incidentul dintre Max Verstappen şi Lando Norris: „Trebuia să se întâmple la un moment dat”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 4 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”s

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi