Olimpiu Moruțan e magic! Pasă de gol senzațională în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Turcii sunt în extaz. „Cine are nevoie de Mbappe și Haaland?”

Publicat: 22.10.2021, 0:00

Olimpiu Moruţan, zeu la Galatasaray

Profimediaimages

Lasăt pe bancă de Fatih Terim, Olimpiu Moruțan și-a pus imediat amprenta asupra jocului, după ce a fost introdus în teren. Intrat în minutul 76, Moruțan a dat o pasă de gol genială, doar 6 minute mai târziu.

Olimpiu Moruțan, pasă de gol genială în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1

Moruțan, în flancul drept, a lansat fără preluare o verticalizare pentru Akturkoglu, pe care l-a pus în situație de unu versus unu. Atacantul turcilor nu a ratat, iar astfel Moruțan și-a trecut în cont o nouă pasă de gol.

VIDEO AICI CU PASA DE GOL A LUI OLIMPIU MORUȚAN

A fost singurul gol al serii la Moscova. Galatasaray a ajuns la două victorii din trei meciuri în Europa League și e lider în grupa E, cu 7 puncte.

Alexandru Cicâldău, celălalt român din lotul formației Cim Bom, a fost titular și a jucat până în minutul 90.

Turcii, în extaz după golul lui Moruțan

Pasa de gol a lui Moruțan i-a înnebunit pe fanii lui Galatasaray. Fanii turci chiar l-au „taxat” pe Fatih Terim pentru că nu a jucat cu Moruțan din primul minut.

„Avem un superstar ca Moruțan și tu aștepți până în minutul 80 să-l bagi în teren, maestre!”, a scris un fan formației Cim Bom.

„Lionel Moruțan”, a remarcat un alt suporter turc.

„Cine are nevoie de Mbappe și Haaland? Îl avem pe Golden Boy Olimpiu Moruțan!”, a scris un alf fan al lui Galatasaray.

Olimpiu Moruțan are trei goluri și două pase de gol pentru Galatasaray, în toate competițiile. Românul i-a costat pe turci. 3,5 milioane de euro plus bonusuri.

Olimpiu Moruțan e magic

Pasă de gol senzațională în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1

• PAOK Salonic - Olympiacos, 12 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

7
    22:49
    Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
    7
    22:21
    Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!
    7
    22:02
    „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1!
    7
    21:52
    Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles”
    7
    21:46
    „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului
    7
    21:14
    „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
    7
    20:57
    Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu
    7
    20:56
    FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă!
    7
    20:35
    Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB!
    7
    20:32
    Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi