Capitolul la care Erling Haaland nu are rival! Performanţă uriaşă obţinută de starul lui Manchester City după golul marcat în Manchester City – Arsenal 4-1

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 27.04.2023, 15:25

Capitolul la care Erling Haaland nu are rival

Bucuria lui Erling Haaland după ce a marcat în Manchester City - Arsenal 4-1 / Profimediaimages

Se ştie care este capitolul la care Erling Haaland nu are rival. Atacantul în vârstă de 22 de ani a ajutat-o pe Manchester City să o învingă pe Arsenal şi a ajuns la statistici de necrezut. Are nu mai puţin de 33 de goluri marcate la primul său sezon în Premier League şi a stabilit un nou record în acest format al competiţiei.

Erling Haaland a reuşit o performanţa cu adevărat uluitoare. Golul marcat în poarta „tunarilor”, în minutul 90+5, l-a dus la o bornă fabuloasă! A contribuit la nu mai puţin de 57 de goluri, în toate competiţiile (49 de goluri şi 8 pase decisive), în cele 43 de meciuri jucate.

Niciun jucător din primele cinci campionate ale Europei nu îi poate face concurenţă. Urmăritorii săi au contribuit la cel mult 42 de goluri. Lionel Messi, de exemplu, are 20 de goluri şi 19 pase decisive pentru PSG.

Erling Haaland marchează sau oferă un assist, în medie, la fiecare 58 de minute. Este de necrezut!

Haaland este lider detaşat în topul golgheterilor din Premier League. Mai poate fi ajuns doar printr-o minune de Harry Kane, autor a 24 de reuşite. Norvegianul este mare favorit să câştige „Gheata de Aur”.

Erling Haaland are o cotă de piaţă de 170 de milioane de euro. Manchester City a reuşit să îl transfere cu 60 de milioane de euro de la Borussia Dortmund.

Pep Guardiola s-a descătuşat după Manchester City – Arsenal 4-1

Manchester City a dat recital în derby-ul cu Arsenal, de pe Etihad. Kevin De Bruyne a deschis scorul în minutul 7 şi i-a oferit un assist lui Stones, în prelungirile primei reprize. Belgianul a făcut „dubla” după pauză (54), iar Erling Haaland nu a ratat şansa de a-şi trece numele pe tabelă, în minutul 90+5. Golul lui Holding (86) nu a mai contat.

Arsenal rămâne cu două puncte avans faţă de „cetăţeni”, dar trupa lui Guardiola are două restanţe de disputat. City a devenit mare favorită la câştigarea Premier League.

Nu ne putem pierde concentrarea. Acum, titlul este în mâinile noastre. Rezultatele din următoarele trei meciuri vor dicta dacă putem obţine ceea ce vrem. Realitatea este că încă suntem în spatele lui Arsenal.

Nu ne va fi ușor, dar luăm fiecare meci în parte și vedem ce se întâmplă. Cât timp totul este în mâinile noastre, trebuie să profităm„, a declarat Pep Guardiola, potrivit bbc.com.

Guardiola şi-a avertizat jucătorii şi le cere să nu se creadă deja campioni. Le cere să continue seria de şapte victorii în Premier League.

Jucătorii noştri ştiu că este necesar să spună că sunt aproape, dar trebuie să continuăm să câştigăm pentru a rămâne în cursă. Mentalitatea este aceea că nu avem altă opţiune decât de a câştiga fiecare meci. Fotbaliştii lui Manchester City au arătat că intră în fiecare meci cu gândul de a câştiga„, a mai spus managerul campioanei en-titre din Anglia.

22:31 „Nu se mai aude nimic de el!” Victor Pițurcă l-a făcut praf pe Adrian Mazilu! Fostul selecționer nu s-a ferit de cuvinte 22:24 Bayer Leverkusen e de neoprit! A egalat un record vechi de 59 de ani, după ce a „distrus-o” pe Frankfurt 22:05 LIVE VIDEOFamalicao – Benfica, ACUM, LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Spectacol în Liga Portugal 21:44 Singurul mesaj afișat de fanii de la Rapid, la meciul cu CFR Cluj! Ce le-au transmis jucătorilor 21:34 Marius Șumudică și-a pierdut răbdarea! Cât timp mai are la dispoziție Dan Șucu să-l aducă la Rapid: „Până atunci mai aștept!” 21:16 Dan Petrescu, primă uriașă la CFR Cluj după doar 3 meciuri! Modul prin care „Bursucul” își poate umple conturile 20:48 Paul Pogba devine actor după ce a fost suspendat pentru 4 ani din fotbal! Anunțul făcut în presa din Franța 20:42 Radu Drăgușin, sfătuit de fani să plece de urgență de la Tottenham, după eșecul cu Liverpool: „Trebuie să scape imediat!” 20:12 Foto„Să-ți spun o poveste!” Florinel Coman și soția lui, ședință foto superbă de Paște! Imaginile care i-au cucerit pe fani 20:09 FotoPaula Badosa și Stefanos Tsitsipas s-au despărțit! Anunțul care a șocat întreaga lume a tenisului Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi