Coşmarul continuă pentru Pep Guardiola la Manchester City! Ederson s-a accidentat şi fanii dau vina pe VAR

De Alex Masgras
Publicat: 13.01.2024, 20:34

Coşmarul continuă pentru Pep Guardiola

Pep Guardiola îl consolează pe Ederson, după ce brazilianul s-a accidentat în Newcastle - Manchester City / Profimedia

Coşmarul continuă pentru Pep Guardiola! După ce Manchester City nu se poate baza pe Erling Haaland, „cetăţenii” l-au pierdut şi pe portarul Ederson în debutul meciului cu Newcastle.

Brazilianul s-a accidentat încă din minutul 2 al partidei, atunci când reuşita lui Longstaff a fost anulată de VAR.

Coşmarul continuă pentru Pep Guardiola!

Newcastle a trimis balonul în poartă în minutul 2 al partidei cu Manchester City, dar golul nu a fost validat din cauza unei poziţii de offside la Isak. Asistentul a ridicat fanionul abia după ce balonul a intrat în poartă, aşa cum este protocolul de la introducerea VAR.

Din nefericire, acest lucru a dus la accidentrea lui Ederson. Portarul brazilian a fost lovit de Kyle Walker în momentul în care fundaşul englez a încercat să îl blocheze pe Longstaff. Fanii „cetăţenilor” s-au plâns pe social media de faptul că asistentul a aşteptat ca faza să se încheie ca să ridice fanionul.

După ce a primit îngrijiri medicale, Ederson a continuat, dar era să o coste pe City un gol. Portarul a degajat direct în Almiron, dar atacanţi i lui Newcastle nu au reuşit să trimită balonul în poartă. În cele din urmă, în minutul 8, Ederson a fost înlocuit, iar în poarta lui Manchester City a intrat germanul Stefan Ortega, în vârstă de 31 de ani.

Vestea accidentării lui Ederson reprezintă o nouă lovitură pentru Pep Guardiola. Antrenorul spaniol a anunţat recent că indisponibilitatea lui Erling Haaland continuă. Atacantul norvegian se recuperează în acest moment în Abu Dhabi, iar „cetăţenii” speră ca el să se întoarcă pe teren la finalul lunii ianuarie. Haaland este accidentat din luna decembrie şi a ratat deja 10 meciuri, printre care şi cele două de la Campionatul Mondial al Cluburilor, acolo unde City a cucerit trofeul.

Newcastle şi Manchester City, spectacol total în prima repriză de pe St. James’ Park

Prima repriză din Newcastle – Manchester City a propus un adevărat spectacol. Cetăţenii au deschis scorul în minutul 26. Kyle Walker a centrat perfect pentru Bernardo Silva, iar portughezul a finalizat superb, cu călcâiul.

Avantajul „cetăţenilor” a durat mai puţin de 10 minute. Alexander Isak a restabilit egalitatea în cu un şut la colţul lung din afara careului, fără şanse pentru Ortega. Două minute mai târziu, Anthony Gordon, fostul jucător al celor de la Everton, l-a învins şi el pe Ortega cu o execuţie asemănătoare.

Înaintea acestei partide, Manchester City se afla pe locul 3, cu 40 de puncte, dar cu un meci mai puţin disputat. De partea cealaltă, Newcastle se afla înaintea partidei pe locul 10, cu 29 de puncte. Liderul după 20 de etape din Premier League este Liverpool, echipă care are 45 de puncte.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

22:26 Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge 21:56 Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor 21:43 Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere 21:02 FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată” 20:53 Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3 20:28 FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate” 20:14 Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu 19:51 Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină 19:29 Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş 19:25 România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției