Manchester United, revenire uluitoare în meciul cu Brentford! Jucătorii lui Erik ten Hag au scris istorie

De Alex Ioniță
Publicat: 7.10.2023, 19:56

Manchester United, revenire uluitoare în meciul la Brentford

„Diavolii” au câștigat 4 meciuri și au pierdut tot atâtea partide, de la startul sezonului de Premier League / Profimedia

Manchester United, revenire uluitoare în meciul cu Brentford. „Diavolii” lui Erik ten Hag au întors soarta meciului în prelungirile partidei.

La finalul timpului regulamentar din duelul care a contat pentru etapa a 9-a din Premier League, scorul era de 1-0 în favoarea celor de la Brentford. Totuși, echipa lui Erik ten Hag a câștigat cele 3 puncte, grație golurilor marcate de McTominay (min 90+3 și 90+7).

Manchester United, revenire uluitoare în meciul cu Brentford. Jucătorii lui ten Hag au scris istorie

Partida dintre Manchester United și Brentford a intrat în istoria clubului de pe Old Trafford, grație evenimentelor din prelungirile partidei. A fost pentru prima dată când echipă a fost condusă în timpul regulamentar, dar a reușit să revină în minutele adiționale.

Eroul „diavolilor”, Scott McTominay, a reușit să egaleze o performanță reușită de un jucător de la Tottenham, în luna ianuarie a anului 2022. Atunci, Steven Bergwijn a marcat de două ori după minutul 90, într-o partidă câștigată de Spurs, în fața celor de la Leicester, formație care a retrogradat, între timp, în Championship.

De asemenea, un lucru de notat este faptul că ultimele 10 goluri marcate de către mijlocașul din Scoția, în Premier League, au fost înscrise pe Old Trafford, stadionul celor de la Manchester United.

De asemenea, la duelul care a intrat în istorie, jucătorii de la Manchester United au stabilit și un record negativ. A fost pentru a 3-a oară în istorie când „diavolii” au încasat primul gol al meciului în 4 partide consecutive. S-a mai întâmplat în Februarie/Martie 2014 și în Iulie/Septembrie 2020.

Bruno Fernandes are cele mai multe minute jucate la nivel mondial

Internaţionalul portughez Bruno Fernandes, căpitanul echipei Manchester United, este jucătorul cu cele mai multe minute disputate pe parcursul sezonului trecut în fotbalul mondial, a anunţat Sindicatul internaţional al fotbaliştilor (FIFPRO), citat de Reuters, notează agerpres.ro.

Fernandes, în vârstă de 29 de ani, a acumulat 6.666 de minute în 72 de meciuri jucate în perioada cuprinsă între 15 septembrie 2022 şi 15 septembrie 2023, sub culorile selecţionatei Portugaliei şi ale clubului Manchester United.

Potrivit FIFPRO, mijlocaşul a adunat în total 29.486 de minute disputate de la încheierea Cupei Mondiale 2018 din Rusia.

Spaniola Aitana Bomnati (FC Barcelona) are cele mai multe apariţii în fotbalul feminin începând din iulie 2018, cu 242 de meciuri.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă 20:15 Iga Swiatek, prima finalistă a turneului WTA de la Roma! Poate avea parte de un duel fabulos în ultimul act Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta