Pep Guardiola a stabilit un nou record cu Manchester City! Performanţa reuşită de spaniol, care a lipsit de la Sheffield

De Alex Masgras
Publicat: 27.08.2023, 20:34

Pep Guardiola, cuvinte uriaşe despre un jucător după City - Steaua Roşie 3-1

Pep Guardiola, antrenor Manchester City / Profimedia

Pep Guardiola a stabilit un nou record cu Manchester City! „Cetăţenii” s-au impus cu 2-1 în deplasarea de pe terenul lui Sheffield United, într-un meci în care jucătorii campioanei au avut de muncit pentru a obţine toate cele trei puncte.

Manchester City a obţinut victoria cu numărul 200 în Premier League alături de formaţia de pe Etihad, după doar 269 de meciuri în prima ligă engleză.

Pep Guardiola a devenit antrenorul care ajunge cel mai rapid la borna 200 în Premier League, potrivit opta.com. Antrenorul spaniol, care a lipsit de la meciul de la Sheffield, deoarece se recuperează după operaţia suferită săptămâna aceasta, a obţinut victoria cu numărul 200 sub comanda antrenorului spaniol. Guardiola a reuşit acest lucru după numai 269 de meciuri în Premier League.

Alături de antrenorul spaniol, Manchester City a dominat fotbalul englez, câştigând 5 titluri în Premier League, 2 Cupe ale Angliei şi 4 Cupe ale Ligii Angliei. Sezonul trecut, City a reuşit să câştige şi Liga Campionilor, dar şi Supercupa Europei, luna aceasta.

Manchester City a avut şansa de a deschide scorul încă din minutul 37, dar Erling Haaland a ratat de la 11 metri. Acesta a fost primul penalty ratat de norvegian în Premier League. În cele din urmă, Haaland a deschis scorul în minutul 63, cu o lovitură de cap.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 85, dar speranţele celor de la Sheffield în ceea ce priveşte obţinerea unui punct în faţa campioanei au fost spulberate în minutul 88, atunci când Rodri a marcat golul victoriei.

În ceea ce îl priveşte pe Pep Guardiola, antrenorul spaniol este aşteptat să revină după pauza provocată de meciurile echipelor naţionale din luna septembrie, astfel încât va lipsi şi de la duelul cu Fulham de pe teren propriu. Cel mai probabil, Guardiola va reveni pentru duelul cu West Ham, de la Londra, pe 16 septembrie. Până atunci, Juanma Lillo, antrenorul secund, va pregăti echipa.

Erling Haaland, asaltat de un suporter al lui Manchester City

În minutul 63, Erling Haaland a deschis scorul în duelul cu Sheffield. Atacantul norvegian a punctat cu o lovitură de cap imparabilă, din centrarea lui Jack Grealish.

După gol, Haaland a mers să se bucure în faţa fanilor lui Manchester City, însă a fost asaltat de către un fan. Bucuros de faptul că „cetăţenii” au deschis scorul, fanul a sărit direct în spatele atacantului norvegian.

Haaland nu a fost deranjat de gestul euforic al suporterului. Ba chiar mai mult, norvegianul l-a îmbrăţişat pe fan, până ca acesta să fie scos de pe teren de către stewarzi.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:45 LIVE VIDEOSouthampton – West Brom e ACUM în AntenaPLAY. Leeds îşi aşteaptă adversara din finala play-off-ului de pe Wembley 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 LIVE VIDEOBellator Champions Series Paris e ACUM LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor 20:36 VideoUn cuplu de români este pentru a treia oară la Imola! Alexandra ţine cu Verstappen, Victor cu Hamilton! Reportaj EXCLUSIV 19:49 Marius Şumudică a spus care este adevărata Steaua pentru el! Ironii pentru echipa lui Gigi Becali: „M-au egalat la titluri” Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta