Pep Guardiola, veşti proaste despre Kevin De Bruyne! Cât va lipsi mijlocaşul belgian al lui Manchester City

De Alex Masgras
Publicat: 15.08.2023, 18:22

Pep Guardiola, veşti proaste despre Kevin De Bruyne

Kevin De Bruyne, în meciul Burnley - Manchester City / Profimedia

Pep Guardiola, veşti proaste despre Kevin De Bruyne! Mijlocaşul belgian s-a accidentat în prima etapă a noului sezon din Premier League, în deplasarea de la Burnley, câştigată de „cetăţeni” cu 3-0.

Kevin De Bruyne a rezistat doar 23 de minute în noul sezon din Premier League. Mijlocaşul belgian s-a accidentat cu Burnley şi a fost înlocuit cu Kovacic, în prima parte a partidei de pe Turf Moor.

Manchester City va juca miercuri seară în Supercupa Europei, cu Sevilla. Înaintea meciului de la Pireu, Pep Guardiola nu a venit cu cele mai bune veşti legate de starea lui Kevin De Bruyne.

Zilele viitoare, echipa medicală va decide dacă belgianul se va opera sau nu, în urma problemelor de la coapsă, iar Guardiola a anunţat că nu se va putea baza pe acesta în următoarele trei-patru luni.

„Zilele următoare vom decide dacă se va opera sau nu, dar va lipsi câteva luni de pe teren. Va lipsi trei sau patru luni. Accidentarea lui Kevin este o mare lovitură pentru noi, el are câteva calităţi specifice. Îl poţi pierde pentru un meci sau două, dar pentru o perioadă lungă de timp va fi dificil pentr noi. Trebuie să privim înainte.

Avem alternative cu diferite calităţi, diferite talente. Este o altă oportunitate, viaţa îţi oferă asta. Sunt sigur că vor profita de asta”, a declarat Pep Guardiola, înaintea partidei din Supercupa Europei cu Sevilla, potrivit dailymail.co.uk.

Kevin De Bruyne s-a accidentat din nou! Belgianul a avut probleme şi în finala Ligii Campionilor

Kevin De Bruyne a început noul sezon la fel cum l-a terminat pe cel anterior. În finala Ligii Campionilor cu Inter, el a jucat doar 35 de minute, fiind nevoit să părăsească terenul. În pregătirea din vară, el a fost menajat de Pep Guardiola şi în meciurile amicale.

De Bruyne a evoluat 27 de minute în meciul din Community Shield cu Arsenal, înainte de meciul cu Burnley, în care a rezistat doar 23 de minute.

Absenţa lui Kevin De Bruyne este o adevărată lovitură pentru Pep Guardiola, în condiţiile în care belgianul este unul dintre cei mai importanţi oameni ai „cetăţenilor”. Ajuns la Manchester City în 2015 de la Wolfsburg, pentru 76 de milioane de euro, De Bruyne a marcat 96 de goluri şi a oferit 153 de pase de gol în 358 de meciuri disputate de „cetăţeni” în toate competiţiile.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 LIVE VIDEOBellator Champions Series Paris e ACUM LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta