Debut perfect pentru Rareş Burnete în Serie A! Atacantul român a pasat decisiv în Lecce – Lazio 2-1

De Viviana Moraru
Publicat: 21.08.2023, 9:16

Debut perfect pentru Rareş Burnete în Serie A

Rareş Burnete, într-un meci la Lecce/ Profimedia

Debut perfect pentru Rareş Burnete în Serie A. Atacantul român de 19 ani a pasat decisiv la un gol al echipei sale, Lecce, din victoria cu Lazio, din prima rundă a noului sezon din Italia.

Rareş Burnete a fost promovat la prima echipă a celor de la Lecce în această vară, după ce timp de trei sezoane a fost înregistrat la formaţia sub 23 de ani a clubului italian.

Rareş Burnete a început ca rezervă duelul cu Lazio. Atacantul român de 19 ani a fost trimis în teren în minutul 83, în locul lui Gonzalez.

În momentul în care Burnete a intrat pe teren, Lecce era condusă de Lazio cu 1-0, după golul marcat de Ciro Immobile în minutul 26.

Ulterior, în minutul 85, Almqvist a reuşit să egaleze, iar la două minute distanţă, din pasa lui Rareş Burnete, Di Francesco a dat lovitura şi i-a adus toate cele trei puncte lui Lecce, în duelul cu Lazio.

Rareş Burnete a fost crescut la Colţea, ulterior transferându-se la Braşov în 2020. În acelaşi ani, atacantul român născut în Sighişoara a fost transferat de Lecce, evoluând la formaţia de tineret a italienilor până în această vară.

La Lecce U23, Burnete a mai fost coleg cu alţi trei români, anume Alexandru Borbei, Răzvan Paşcalău şi Cătălin Vulturar.

În această vară, Rareş Burnete a fost selecţionat de Daniel Pancu şi pe lista preliminară a stranierilor, pentru duelul României U21 cu Albania U21, din luna septembrie.

FCSB a vrut să transfere un jucător de la Lecce

FCSB a vrut să transfere un portar român care joacă în Italia. Este vorba despre Alexandru Borbei, goalkeeper în vârstă de 20 de ani, care evoluează pentru echipa de tineret a celor de la Lecce, echipă campioană în Italia la nivel U19.

Conform gsp.ro, FCSB vrea să-l transfere pe Alexandru Borbei. Portarul este titularul celor de la Lecce Primavera, echipă la care este coechipier cu alți trei jucători români, Răzvan Pășcălău, Cătălin Vulturar și Rareș Burnete.

Echipa celor patru români a devenit campioană în Italia, la categoria U19, după o finală câștigată cu scorul de 1-0 în fața celor de la Fiorentina.

Alexandru Borbei evoluează la Lecce din 2020, atunci când italienii plăteau în schimbul său suma de 200.000 de euro celor de la Poli Timișoara.

Portarul celor de la Lecce Primavera a bifat prezențe la toate echipele naționale de juniori ale României, și poate fi o variantă pentru FCSB pentru regula U21, regulă împotriva căreia s-a revoltat Gigi Becali de curând.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

15:15 Cum arată cotele la câştigarea Balonului de Aur 2024, după calificarea lui Real Madrid în finala Ligii Campionilor 14:27 Diagnostic cumplit pentru fotbalistul care era să îi provoace falimentul lui Dinamo! Jucătorul trece prin momente teribile 14:25 Gigi Becali, anunţ de ultimă oră după negocierile pentru transferul lui Florinel Coman. Cum poate renunţa la 1.5 milioane 13:55 „Revoluţie” la Dinamo dacă echipa retrogradează! Cine îi vor înlocui pe Zeljko Kopic şi Andrei Nicolescu 13:55 Varianta Mircea Lucescu la Rapid a picat! Numele de pe lista lui Dan Şucu 13:15 Cum a fost surprins Zinedine Zidane, pe Santiago Bernabeu, la meciul care a dus-o pe Real Madrid în finala Ligii Campionilor! 12:35 Au venit arabii la Palatul lui Gigi Becali să facă transferul lui Florinel Coman de la FCSB 12:28 FotoAjuns la 85 de ani, Ion Ţiriac şi-a făcut deja testamentul: „Am 33 de copii, averea va fi împărţită în 33 de părţi egale” 11:42 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre aducerea lui Florin Tănase la FCSB: „90% şanse”! Ce a spus de Louis Munteanu şi Alibec 11:28 Gigi Becali de-abia îl aşteaptă pe Mircea Lucescu la Rapid: „Daţi-mi antrenori, că nu mai am cu cine…”! Avertisment pentru Şucu Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției