Imagini fabuloase cu David Popovici şi cel mai tânăr fan al său: „Pot să văd câtă putere ai?”. Gest de mare campion al puştiului minune al nataţiei româneşti!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.07.2022, 18:27

Imagini fabuloase cu David Popovici şi cel mai tânăr fan al său: "Pot să văd câtă putere ai?"

David Popovici şi cel mai tânăr fan / Antena Sport

După ce a ieşit din bazin, Popovici s-a îndreptat spre flash-interviu, acolo unde a fost aşteptat şi de cel mai tânăr fan pe care îl are. Acesta şi-a dorit să vadă cât de puternic este multiplul campion mondial şi european.

Imagini fabuloase cu David Popovici şi cel mai tânăr fan al său

Copil: „Bravo, pot să văd câtă putere ai?”
David Popovici: „Ia! Pune mâna aici”

Au urmat alte momente emoţionante după declaraţiile oferite de înotătorul momentului. „Ia încordează-te şi tu„, a glumit Popovici după ce a făcut poză cu fanul său.

Copil: „Zici că eşti Hulk!”

David Popovici: „Hulk e mai mare şi mai puternic!”

(Reporter: Cum e să fii pe buzele tuturor copiilor?) Foarte frumos, nu am ce să zic. E un sentiment foarte frumos să ştiu că îi inspir şi că mulţi vor să devină ca mine şi că am deveni idolul lor.

Sunt foarte mulţi străini care au venit să mă vadă, români care au venit din toate colţurile ţării şi apreciez foarte mult că au bătut tot acest drum să mă urmearească şi să se lase cuprinşi de euforia asta a sportului„, a precizat David Popovici.

David Popovici a obținut până acum trei medalii de aur și una de argint la Europenele de juniori de la Otopeni.

David Popovici, performanţă uriaşă la 100 de metri liber

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber la Campionatul European de juniori de la Otopeni. Înotătorul de 17 ani a avut cel mai bun timp din semifinale.

Popovici a oprit cronometrul la 48.31 de secunde și a fost câștigătorul detașat al cursei, pe care a dominat-o autoritar.

În spatele lui David Popovici, în prima semifinală, a terminat cipriotul Nikolas Antoniou, cu 49.98. Podiumul a fost completat de lituanianul Daniil Pancerevas, cu 50.14.

În cealaltă semifinală, Patrick Sebastian Dinu a ratat calificarea în marea finală, după ce a terminat pe locul 10 la general, cu 50.72. Timpul lui David Popovici a fost cel mai bun din semifinale.

Vom vedea mâine, mai e o zi. A fost un tur de forţă, încă e. Îmi place foarte mult, dar aş minţi dacă aş spune că nu e obositor. Cred că tot la 200 de metri îmi place mai mult, dar cu asemenea susţinere şi tribună cred că cu cât e o probă mai scurtă, cu atât e mai interesant şi pentru noi şi pentru spectatori„, a spus Popovici după calificarea în finală.

Popovici e dublu-campion mondial la 100 de metri liber și 200 de metri liber, performanță reușită la Mondialul de Natație de la Budapesta, în iunie.

La Jocurile Olimpice 2020, David Popovici a terminat pe locul 7 la 100 de metri liber si locul 4 la 200 de metri liber.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială