Matt Richards, mesaj superb pentru David Popovici după ce a câştigat medalia de aur la 200 de metri liber

De Dan Roșu
Publicat: 9.12.2023, 18:34

Matt Richards, în timpul unui interviu - Antena Sport

Matt Richards a avut un mesaj superb pentru David Popovici după ce a câştigat medalia de aur la 200 de metri liber, în cadrul Campionatelor Europene de înot în bazin scurt. În finala transmisă în AntenaPLAY şi pe Antena Stars, marele campion român a terminat pe locul 4.

Richards este cel care l-a lăsat pe David Popovici în afara podiumului şi la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka. A dominat atunci cursa de 200 de metri liber şi a cucerit aurul, ca în această seară.

Matt Richards, mesaj superb pentru David Popovici

„Mă simt foarte bine aici, lumea din tribune e fantastică, îi auzeam pe ultimii 50 de metri cum îşi încurajau favoriţii. A fost o plăcere să mă întrec cu David. E o plăcere să îmi văd colegul pe podium, de asemenea. E o seara fantastică pentru noi.

Ne-am întrecut de mai multe ori în acest sezon, eu cu David, şi o vom face din nou în această seară. De câte ori înotăm împreună e distractiv. Azi, eu am terminat primul, dar mâine poate fi diferit. Ăsta este înotul şi eu îmi propun să mă distrez la fiecare cursă.

A fost fantastic până acum, mai am multe de făcut aici. Nu a fost un an perfect, dar a fost un an foarte bun, mai am multe de îmbunătăţit”, a spus Matt Richards, în exclusivitate pentru Antena Sport.

David Popovici, locul 4 la proba de 200 de metri liber, la CE de înot în bazin scurt

David Popovici s-a clasat, sâmbătă, pe locul patru în proba de 200 m liber la Campionatul European de înot în bazin scurt, competiţie găzduită de Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul 1:41.52.

Pe primul loc a terminat britanicul Matthew Richards (1:41.01), pe doi s-a clasat tot un britanic, James Guy (1:41.12), iar pe trei s-a clasat Danas Rapsys din Lituania (1:41.15).

David Popovici a câştigat medalia de aur la 200 m liber la ediţia trecută a competiţiei, la Kazan.

Popvici va concura sâmbătă şi în semifinale la 100 m liber. În semifinale este calificat şi Patrick Dinu.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

13:22 Bolton – Oxford United LIVE VIDEO (18:15) în AntenaPLAY. Play-off-ul de promovare în Championship se joacă pe Wembley 13:22 FotoCe s-a ales şi din ce face bani fosta soţie a lui Mihăiţă Neşu. Informaţii rare despre Maria 12:50 Larry Ten Voorde va pleca din pole-position la Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024. Cursa e duminică (12:45, AntenaPLAY) 12:37 „L-a trimis să se bucure de pensie”. Grecii nu au avut milă de Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu i-a grăbit demiterea 12:35 Ovidiu Popescu, la un pas de a fi deturnat din drumul spre Sepsi de o altă rivală de Liga 1 a FCSB-ului. Anunţ de ultimă oră 11:50 VIDEONoel Leon a câştigat sprintul din Formula 3 de la Imola, LIVE în AntenaPLAY! Cursa e duminică, ora 9:30, în AntenaPLAY 11:49 Reacţia lui Marius Lăcătuş, după atacul brutal al CSA Steaua la adresa FCSB: „Sunt sigur că vor acţiona!” 10:42 FotoMeseriile pe care le au cei doi băieţi ai lui Florin Răducioiu: „Nu trebuie să le fie ruşine! Aş fi vrut să facă mai mult!” 10:42 Lewis Hamilton, luat la ţintă de Max Verstappen şi Fernando Alonso la Imola: „Crede că e singur pe circuit” 10:23 Giani Kiriţă, avertisment pentru Dinamo înaintea barajului cu Csikszereda: „La ei o să fie foarte greu, nu va fi ușor!” Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta