Germania – Franţa, în prima semifinală la baschet masculin! Serbia s-a calificat dramatic şi va întâlni SUA sau Brazilia

Publicat: 6 august 2024, 21:40

Comentarii
Germania – Franţa, în prima semifinală la baschet masculin! Serbia s-a calificat dramatic şi va întâlni SUA sau Brazilia

Serbia s-a calificat dramatic în semifinale / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Germania – Franţa se vor întâlni în prima semifinală la baschet masculin, după meciurile disputate, marţi, în sferturile de finală. Şi Serbia s-a calificat în semifinale, după ce a fost condusă la 24 de puncte de Australia, iar acum aşteaptă rezultatul ultimului sfert, între SUA – Brazilia, pentru a-şi cunoaşte adversara.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În primul meci al sferturilor de marţi, campioana mondială Germania a surclasat Grecia, cu scorul de 76-63. I-a urmat exemplul Franţa, gazda turneului olimpic, care a dispus de Canada, scor 82-73. Tot în semifinale a ajuns şi Serbia, calificată dramatic în faţa reprezentativa Australiei, după prelungiri, scor 95-90.

Germania – Franţa, în prima semifinală la baschet masculin! Serbia s-a calificat dramatic şi va întâlni SUA sau Brazilia

Cea mai mare revenire din istoria turneului olimpic!”, a titrat FIBA după victoria Serbiei, care a fost condusă la 24 de puncte de către Australia, dar a luptat incredibil şi în prelungiri şi a câştigat partida.

Ultimul meci din sferturi va avea loc între SUA şi Brazilia, iar câştigătoarea se va duela în semifinale cu Serbia, relatează news.ro.

Semifinalele vor avea loc joi, iar finalele pentru medalii în 10 august.

Reclamă
Reclamă

Deţinătoarea titlului olimpic este echipa SUA, după 87-82 cu Franţa în finala de la Tokyo. Americanii au în palmares 16 titluri olimpice, o medalie de argint şi două de bronz.

În competiţia feminină, meciurile din sferturile de finală vor avea loc miercuri, între Germania – Franţa, Spania – Belgia, Nigeria – SUA, Serbia – Australia.

Câştigătoarele vor continua în semifinalele programate în 9 august, pentru ca meciurile pentru medalii să aibă loc în 11 august, ultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris.

Reclamă

Deţinătoarea titlului olimpic este echipa SUA, care a câştigat 9 titluri olimpice, începând cu anul 1984 şi este favorită la câştigarea celei de-a zecea medalii de aur din palmares. Supremaţia SUA a fost întreruptă doar în 1992, când au obţinut medalia de bronz.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:34

„Până luni avem antrenor!” CFR Cluj așteaptă răspunsul lui Edi Iordănescu! Anunțul lui Cadu

15:27

Antonio Conte, OUT de la Napoli. Cine îi va lua locul

15:18

Gata! Primul jucător care semnează cu FCSB. Anunțul lui Mihai Stoica: “Contract pe doi ani”

15:11

Specialistul care a prezis ultimele trei campioane mondial vine cu anunț șoc: „Ei vor învinge Portugalia în finală!”

15:04

Farul Constanța a bifat primul transfer al verii!

14:58

Anunț uriaș făcut de catalani! Barcelona a decis deja noul antrenor, când va pleca Hansi Flick

1 Gigi Becali, anunţ decisiv despre transferul lui Alex Dobre: “Am vorbit cu taică-su” 2 Presa din Turcia anunţă că Mirel Rădoi este ca şi dat afară de la Gaziantep. I s-a găsit înlocuitor 3 Chivu a mutat imediat după ce Real Madrid i-a luat un jucător! Pregătește ofertă de 50 de milioane de euro 4 Jose Mourinho a alcătuit lista neagră! 6 jucători pe care nu-i mai dorește la Real Madrid 5 El e primul transfer pe care îl face Gigi Becali la FCSB în vară! MM Stoica și Baciu l-au urmărit pe stadion 6 Prima plecare de la U Cluj. Se transferă tot în România!
Citește și