De Alex Ioniță
Publicat: 3.08.2024, 11:40

Canotorul român Mihai Chiruță a câștigat finala B la canotaj, simplu vâsle masculin, la Jocurile Olimpice de la Paris!

Vezi Jocurile Olimpice de la Paris în AntenaPLAY pe canalele TVR*. Cu AntenaPLAY ai acces la canalele must carry, posturile Antena, dar și canale exclusive. Peste 70 de canale sunt disponibile acum. (*program retransmis în temeiul Legii audiovizualului).

Chiruţă, care la 1.500 de metri era la 7-8 metri în spatele danezului Sverri Nielsen, a declanşat atacul pe ultimele sute de metri şi a reuşit să treacă linia de sosire în faţa acestuia, la fotografie. Ambii canotori au fost înregistraţi cu acelaşi timp, 6 min 44 sec 83/100, dar victoria a aparţinut românului, notează agerpres.ro.

Chiruţă, care a avut un timp mai bun cu circa 8 secunde faţă de semifinală, a ocupat astfel locul 7 în clasamentul final al probei.

Chiruţă (25 ani) a participat la prima sa ediţia a Jocurilor Olimpice.

România nu are nicio medalie olimpică în această probă la masculin, dar la feminin Sanda Urichianu Toma (1980), Valeria Răcilă (1984) şi Elisabeta Lipă (1992) au cucerit aurul.

Elisabeta Lipă, în culmea fericirii după medaliile obţinute la canotaj: „Agonie şi extaz! Îmi antrenează inima”

Preşedinta Agenţiei Naţionale pentru Sport, Elisabeta Lipă, a declarat, că finalele de la canotaj de la Jocurile Olimpice, în care România a cucerit două medalii olimpice, una de aur şi una de argint, au făcut-o să treacă de la agonie la extaz.

„Agonie şi extaz, asta am trăit eu azi. Dar nu este prima dată, sportivii îmi antrenează inima, de aia am atâta rezistenţă, că nu mă lasă să obosesc. Dar este o zi foarte fericită. Sigur canotajul va mai aduce medalii, au muncit prea mult, prea frumos, s-au sacrificat prea mult. Sacrificiul a fost enorm pentru pregătirea Jocurilor Olimpice. Să ai jumătate de zi liberă pe săptămână, un an de zile, este greu. Dar atunci când ştii ce vrei, nimic nu este greu”, a declarat Lipă, potrivit agerpres.ro.

Ea se aştepta ca echipajul de dublu vâsle masculin, format din Andrei Cornea şi Marian Enache, să câştige aurul olimpic.

„Mă aşteptam la aurul băieţilor, eu i-am întrebat înainte de a veni aici la Jocurile Olimpice, dacă îşi imaginează cam unde îi văd eu la Jocurile Olimpice şi au spus ‘Da, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului’. Şi mi-au promis: ‘Doamnă, vom face tot ce depinde de noi să nu vă dezamăgim’. Şi astăzi nu m-au dezamăgit”, a afirmat preşedinta ANS.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se califică FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor?

22:40

LIVE TEXTFarul Constanța – Poli Iași 2-0. Rivaldinho şi Gabi Iancu au înscris. Meciul, întrerupt de două ori la Ovidiu!

22:33

Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10 în finala de triplusalt: „Mi-am îndeplinit cel mai mare vis!”

21:53

FotoNocturna a cedat la Farul – Poli Iaşi! Gică Hagi, criză de nervi la marginea terenului

21:25

„Ce urmează pentru mine?” David Popovici, reacţie sinceră după ce s-a întors acasă cu două medalii de la Jocurile Olimpice 2024

21:20

Foto„Băi, nu vă e ruşine?” Sandu Lungu a răbufnit din cauza scandalului uriaş de la Jocurile Olimpice: „Până unde merge nesimţirea?”

20:52

Prin ce trece Jose Mourinho din cauza lui Istvan Kovacs: „Şi-a pierdut somnul şi are mare anxietate!”. Dezvăluiri din interior

1 FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Pariss 2 VIDEOMax Verstappen, cel mai rapid pilot din calificările MP al Belgiei, nu va pleca din pole! Cursa e duminică (Antena 1, 15:45)s 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpices 4 Foto„Spectacol amețitor!” Reacții împărțite, după festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice! Cât a costat întregul eveniments 5 FotoIon Ţiriac, derapaj incredibil după ce a văzut ceremonia din Franţa: „Ăsta este Parisul, cu travestiții, cu homosexualii”s 6 FotoCu ce se ocupă noua cucerire a lui Denis Alibec, după ce a renunțat la gimnastică! Anca Surdu arată fabulos la 33 de anis

Zodii norocoase pe data de 4 august 2024. Nativii care pot primi ceea ce își doresc

Cele mai importante evenimente astrologice ale lunii august 2024. La ce schimbări se pot aștepta nativii din zodiac